.
.
Θρυλική ανατροπή στο ΣΕΦ, 84-81 την Ναντέζντα!

Με τον καλύτερο τρόπο και ρεκόρ 5-1 (πέντε νίκες, μία ήττα) ολοκλήρωσε την παρουσία της στη φάση των ομίλων του EuroCup η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, που είχε εξασφαλισμένη την πρόκρισή του στη φάση των «32» της διοργάνωσης, νίκησε με απίστευτη ανατροπή (84-81) την ισχυρή και πρώτη του ομίλου Ναντέζντα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 6η και τελευταία αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκες», μετά τη νίκη (70-64) επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική της Α1, είχαν δύσκολο έργο κόντρα στην πολύ δυνατή ρωσική ομάδα, ωστόσο παρότι έχαναν με 21 πόντους, πραγματοποίησαν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κατέθεσαν και την ψυχή τους στο παρκέ και έκαναν τεράστια υπέρβαση! Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 5-1 ρεκόρ, ίδιο με την Ναντέζντα (πρώτη λόγω διαφοράς) και «έκλεισε» νικηφόρα τη φάση των ομίλων του EuroCup. Η ομάδα μας θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι και την Πέμπτη (2/12) θα μάθει τον αντίπαλό της στη φάση των «32» του θεσμού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε καλή εικόνα, κυρίως στην άμυνα, αφού δέχθηκε 31 πόντους από την Ναντέζντα, ενώ υστέρησε και στα ριμπάουντ (4-12). Πιο αναλυτικά, τα κορίτσια του Θρύλου δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν πίσω με 9-0 από τη ρωσική ομάδα, όμως στη συνέχεια, μάζεψαν τη διαφορά (5-12) με τρίποντο της Σταμολάμπρου (7:20) και έφτασαν τους εννιά πόντους (9-17, 4:39) με την Βιτόλα, μετά από εντυπωσιακή ασίστ της Τόλφρι με... κλειστά μάτια. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στη δεύτερη περίοδο με 16 πόντους πίσω από τις Ρωσίδες (15-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς μείωσε τη διαφορά στο -15 (24-39) με τρίποντο της Τόλφρι (6:04), όμως στη συνέχεια, απομακρύνθηκε κι άλλο από τις φιλοξενούμενες και συγκεκριμένα, με 21 πόντους (24-45). Στην εξέλιξη της περιόδου, η ομάδα μας δεν μπόρεσε να πλησιάσει την Ναντέζντα, από την οποία δέχθηκε 50 πόντους (34-50) στο πρώτο ημίχρονο, με 7/11 τρίποντα...

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα και στο 3:44, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και λέι απ της Σταμολάμπρου, μείωσε τη διαφορά από τις Ρωσίδες στους εννιά πόντους (49-58). Στα εναπομείναντα λεπτά, τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και «έκλεισαν» την τρίτη περίοδο με -12 (56-68) από την ρωσική ομάδα. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πλησίασαν ακόμη περισσότερο τις φιλοξενούμενες, αφού μείωσαν σε 68-61 με λέι απ της Τόλφρι (9:19), ενώ στο 7:17, έφτασαν στο -6 (65-71) με δύο εύστοχες βολές από την Πλουφ. Με τρίποντο της Νικολοπούλου στο 6:00, η ομάδα μας έφτασε τους 70 πόντους (70-75) κόντρα στην ισχυρή Ναντέζντα και στη συνέχεια (5:19) «ψαλίδισε» τη διαφορά στο -3 (72-75) με την Χάμπλιν! Στα 2:04, με την Βιτόλα στην κόντρα, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (78-79) τη διαφορά από τη ρωσική ομάδα, ενώ στα 34 δευτερόλεπτα, σκόραρε έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ) με την Σταμολάμπρου, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά, με 81-79! Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ο Θρύλος πάλεψε, κράτησε το προβάδισμά του και νίκησε τις ισχυρές Ρωσίδες (84-81) σε μία απίστευτη ευρωπαϊκή βραδιά στο Φάληρο!

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 34-50, 56-68, 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Τόλφρι 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμολάμπρου 13 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολοπούλου 15 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βιτόλα 21 (9 ριμπάουντ), Σταμάτη, Αλεξανδρή 2, Φουράκη, Διέλα, Χάμπλιν 14 (7 ριμπάουντ)

Ναντέζντα (Νταβίντ Μουνιόθ): Ελονού 12, Λίνσκενς 4, Κομάροβα 3, Τόκτας 2, Γκάτλινγκ 18, Ζεντίκ 11, Χίντεμαν 15, Ναμόκ 7, Μεντβέντεβα 9

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Αρχίσαμε τον αγώνα πολύ άσχημα και χρειαζόταν μεγάλη προσπάθεια, για να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα. Περιμέναμε με ανυπομονησία αυτό τον αγώνα, θέλαμε να κερδίσουμε πολύ αυτό το ματς. Οι αθλήτριες μου έδειξαν μεγάλη καρδιά, έμειναν πιστές στο πλάνο, παρά την διαφορά που είχαν πάρει οι αντίπαλοι στην αρχή. Κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ και φάση με τη φάση πάλεψαν για να κατακτήσουμε αυτή τη νίκη».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Παίξαμε σαν την ομάδα που εκπροσωπούμε, τον Ολυμπιακό. Η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο δεν αντιπροσωπεύει τον Ολυμπιακό, δεν είναι το παιχνίδι μας. Και αυτό μας έδωσε το κίνητρο, καθώς και ότι η νίκη θα μας βοηθήσει στη διασταύρωση στην επόμενη φάση. Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά, το πρώτο ημίχρονο ήταν μια εικόνα που δεν μας αξίζει. Πήγαμε στα αποδυτήρια, είπαμε να το δούμε φάση με φάση και να το γυρίσουμε. Και τα καταφέραμε».