.
.
Απώλεσε την ευκαιρία...

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο Μαρούσι. Στο -ακατάλληλο για ασφαλή διεξαγωγή αγώνα- κλειστό του Αγίου Θωμά, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ηττήθηκαν με 3-1 σετ (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) από τον ΠΑΟ, για την 11η αγωνιστική της Volley League. Τα κορίτσια του Θρύλου, αν και είχαν τον ελέγχο σε αρκετά σημεία των σετ, απώλεσαν την ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη και περάσουν στην κορυφή του πρωταθλήματος (31β. Παναθηναϊκός, 27β. Ολυμπιακός). Οι «ερυθρόλευκες», που προσπαθούν να προσαρμοστούν στο παιχνίδι του νέου τους προπονητή, Κάρλο Παρίζι, συνεχίζουν τη σκληρή δουλειά, με στόχο να βελτιωθούν και να παρουσιαστούν ακόμα καλύτερες στη συνέχεια του φετινού μαραθωνίου. Για την ιστορία, η ομάδα μας ηττήθηκε από τις «πράσινες» μετά από έξι χρόνια και επτά μήνες (Απρίλιος 2015), διάστημα στο οποίο μετρούσε 11 διαδοχικές νίκες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο ματς και με δυνατό καρφί της Σάλας, προηγήθηκε με 5-4 του Παναθηναϊκού, ενώ μετά από άουτ της Γκρόθες ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +2 (4-6). Με άσσο της Χριστοδούλου, τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν το 8-5 και στη συνέχεια, μετά από άουτ της Χαντάβα και μπλοκ της Γιώτα, ξέφυγαν με 11-6 από τον ΠΑΟ. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, είχαν τον έλεγχο και έφτασαν το σκορ στο 15-12, όμως ισοφαρίστηκαν (15-15) από τις γηπεδούχες με επίθεση της Στεπανένκο. Με μπλοκ της Γιώτα, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν ξανά τις «πράσινες» με 16-15, έπειτα έφτασαν στο 18-17 με την Σάλας, ωστόσο από το σημείο εκείνο και μετά, έπαθαν «μπλακ άουτ», υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και τελικά, έχασαν το πρώτο σετ με 25-19 (1-0).

Με πλασέ της Σάλας και μπλοκ άουτ της Χίπε, η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όμως μετά το 3-3, δέχθηκε ένα σερί 5-0 από τον Παναθηναϊκό και βρέθηκε πίσω με 8-3. Με μπλοκ της Σάλας και της Χριστοδούλου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12 και στη συνέχεια, με δύο σερί πόντους της Κουβανής ακραίας, προσπέρασε στο σκορ (13-14). Ο Θρύλος συνέχισε την κυριάρχία του και με μπλοκ άουτ της Κόστα, έφτασε στο +3 (18-21) επί των γηπεδούχων, διαφορά που κράτησε και στη συνέχεια, με έξυπνο πλασέ της Χριστοδούλου (19-22). Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έχασαν τη συγκέντρωσή τους και παρότι βρέθηκαν στο 23-23 με τις «πράσινες», έχασαν και το δεύτερο σετ μς 25-23 (2-0).

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με προβάδισμα 2-1, με μπλοκ και καρφί της Εμμανουηλίδου, ενώ στη συνέχεια, με την Γιώτα, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +7, φτάνοντας στο 11-4 επί του Παναθηναϊκού. Η ομάδα μας διατήρησε την πολύ καλή της εικόνα, συνέχισε με προβάδισμα επτά πόντων (6-13) επί του ΠΑΟ και στη συνέχεια, έφτασε μια «ανάσα» από την κατάκτηση του τρίτου σετ, αφού έκανε το 22-20 με την Κόστα. Ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 22-22, όμως με μεγάλο πόντο από την Σάλας, προσπέρασε ξανά τις γηπεδούχες με 23-22, ενώ με μπλοκ της Χριστοδούλου έφτασε σε σετ μπολ (22-24). Έτσι, με εντυπωσιακό καρφί της Σάλας, ο Θρύλος έγραψε το 25-23 επί των «πράσινων» και μείωσε σε 2-1 τα σετ!

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «μπήκαν» νωθρά στο τέταρτο σετ και βρέθηκαν πίσω από τον Παναθηναϊκό με 6-2, όμως αντέδρασαν άμεσα, ισοφάρισαν (9-9) με την Γιώτα και στη συνέχεια, πέρασαν μπροστά (10-11) με την Χίπε. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» πήγαιναν πόντο-πόντο με τις γηπεδούχες, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 3-1 (25-22) στο κλειστό του Αγίου Θωμά...

Τα σετ 3-1 (σε 108'): 25-19, 25-23, 23-25, 25-22

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/17 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/38 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. - 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. - 26% άριστες), Κόστα 18 (15/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 άσσος)

Παναθηναϊκός (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. - 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος)

Δηλώσεις:

Κάρλο Παρίζι: «Στην αρχή και στο τέλος των σετ δεν είχαμε τόση πολλή συγκέντρωση, είχαμε πολλή πίεση. Σε γενικές γραμμές, ήταν ένα καλό ματς, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο, είμαστε καλή ομάδα, αλλά πρέπει να μάθουμε να παίζουμε καλύτερα και με πιο πολλή πίστη».