.
.
Κορυφή με τον κόσμο του ο Θρύλος!

Στην κορυφή του πρωταθλήματος, με 14 βαθμούς, ανέβηκε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού! Ο Θρύλος, έχοντας την υποστήριξη 400 περίπου οπαδών του, επικράτησε με 3-0 σετ (21-25, 17-25, 19-25) του Μίλωνα στην Νέα Σμύρνη, για την 5η αγωνιστική της Volley League και πέρασε μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν για άλλη μία φορά χωρίς τους Μιγιαήλοβιτς, Τζιάβρα, αλλά και δίχως τον Χαραλαμπίδη, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Μίλωνα, κυρίαρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του ματς και διεύρυναν, έτσι, το απόλυτα νικηφόρο τους σερί. Την προσεχή Τετάρτη (1/12, 21:00) οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την Μονπελιέ στην Γαλλία, στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «32» του CEV Cup. Κόντρα στον Μίλωνα, πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Πέριτς, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους στο ματς...

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» στο ματς με τον Μίλωνα με προβάδισμα 5-1, μετά από άσσο του Έγκλεσκαλνς, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 8-3. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος είχε σταθερά προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων και με δύο φοβερά μονά μπλοκ από Στιβαχτή και Δαλακούρα, έφτασε στο 17-13 επί των γηπεδούχων. Με έξυπνο πλασέ του Δαλακούρα και άουτ του Μίλωνα, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 19-14, ενώ με πόντο του Έγλεσκαλνς, έφτασαν στο 20-16. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με τον Δαλακούρα σε άλλη μία εξαιρετική επιθετική προσπάθεια, ανέβασαν το κοντέρ στο 21-18, ενώ στη συνέχεια, με δυνατό καρφί του Πέριτς, έκαναν το 23-20 κόντρα στον Μίλωνα, φτάνοντας μια... ανάσα από την κατάκτηση του πρώτου σετ. Με τον έβδομο προσωπικό πόντο του Πέριτς, η ομάδα μας έφτασε στο σετ μπολ (21-24) και στην επόμενη φάση, με μπλοκ άουτ του Παγένκ, έκανε το 25-21 και συνάμα, το 1-0 επί των γηπεδούχων στην Νέα Σμύρνη!

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ξεκίνησε με ωραίο καρφί του Έγκλεσκαλνς (0-1), στη συνέχεια κάρφωσε ψηλά με τον Πέριτς (1-2) και έπειτα, με δύο σερί πόντους του Σέρβου, προηγήθηκε με +5 (1-6) του Μίλωνα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και με δύο διαδοχικούς πόντους του Δαλακούρα και μπλοκ του Έγκλεσκαλνς, πήρε τη μεγαλύτερή του διαφορά (+7) επί του αντιπάλου, κάνοντας το 11-4. Διαφορά, την οποία κράτησε και στη συνέχεια, αφού ο Θρύλος προηγήθηκε με 14-7, 16-9 και 17-10, ενώ την «εκτόξευσε» στο +9, για το 20-11 επί του Μίλωνα! Με μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη, άσσο του Παγένκ και άσσο του Κασαμπαλή, οι Πειραιώτες έφτασαν στο σετ μπολ (15-24) και στη συνέχεια, κατέκτησαν και το δεύτερο σετ επί των γηπεδούχων με 25-17 (0-2).

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-4 και 8-5 του Μίλωνα, με πλασέ του Δαλακούρα έφτασαν στο 9-6, ενώ με μπλοκ του Κασαμπαλή ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (6-10). Με πάιπ του Πέριτς, η ομάδα μας κράτησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (7-11), όπως έκανε και με τον Έγκλεσκαλνς (10-14), ενώ με άσσο του Ζουπάνη, έφτασε για πρώτη φορά στο σετ στο +5 (10-15) επί των γηπεδούχων. O Ολυμπιακός προηγήθηκε με έξι πόντους του Μίλωνα, αφού με άσσο του Παγένκ έκανε το 20-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πανηγύρισε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα...

Τα σετ 0-3: 21-25, 17-25, 19-25

1ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 13 (9/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ - 70% υπ., 40% άριστες), Πέριτς 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ - 62% υπ., 57% άριστες) / Ζήσης (λ., 82% υπ., 55% άριστες), Εφραιμίδης 2 (2/5 επ.), Παπαδόπουλος 1, Ζουπάνης 1, Κασαμπαλής 4 (2 άσσους, 2 μπλοκ)

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 11 (6/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ - 61% υπ., 39% άριστες), Μπράιαν 2 (2 μπλοκ), Ούρτσεβιτς (100% υπ.), Σπιριούνης 4 (4/14 επ. - 72% υπ., 50% άριστες), Καϊσλασάλο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ), Μάτσιε (3/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ., 71% υπ., 52% άριστες), Δημόπουλος 1, Δορδοκίδης 1 (1/1 επ.), Βελούδης, Μούχλιας 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ - 60% υπ., 20% άριστες)

Δημήτρης Καζάζης: «Το ζητούμενο ήταν το καθαρό τρίποντο, η νίκη, για να είμαστε στην κορυφή. Θέλουμε να είμαστε στην κορυφή συνέχεια, θα προσπαθούσε σε κάθε ματς για αυτό. Μια καλή εμφάνιση για την ομάδα μου, παίξαμε όσο έπρεπε, όσο χρειάστηκε για να πάρουμε τη νίκη. Ο Μίλωνας είναι μια αξιόμαχη ομάδα, οργανωμένη και το τεχνικό του επιτελείο δουλεύει πολύ καλά. Ήμασταν συγκεντρωμένοι, ωστόσο, παίξαμε σωστά και κερδίσαμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας, ο οποίος ήρθε και μας στήριξε σε ένα εκτός έδρας ματς. Οι φιλάθλοι μας μας δίνουν δύναμη και τους θέλουμε πάντα δίπλα μας».

Άλεν Παγένκ: «Περιμέναμε ένα πολύ σκληρό ματς, όμως τα καταφέραμε και κερδίσαμε ένα σημαντικό αγώνα. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη με 3-0 και τους πολύ σημαντικούς τρεις πόντους που πήραμε για την πορεία μας στο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήρθε εδώ, μας έδωσαν έξτρα ενέργεια».