.
.
Δεν τα κατάφερε στην Πυλαία...

Δεν τα κατάφερε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στην Θεσσαλονίκη, στο δεύτερο ματς για την Α' φάση του League Cup, κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Θρύλος, ο οποίος είχε εξ' αρχής δύσκολη αποστολή μετά την πρώτη αναμέτρηση στο κλειστό του Ρέντη, ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-21, 25-23, 23-25, 25-18) από τους Θεσσαλονικείς και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση. Οι Πειραιώτες, σε μία περίοδο ντεφορμαρίσματος, εξαιτίας του απαιτητικού τους προγράμματος από την αρχή της σεζόν, με έξι ματς υψηλών απαιτήσεων για τα προκριματικά του Champions League, δεν είχαν αρκετή ενέργεια και συγκέντρωση κόντρα στους γηπεδούχους, έβγαλαν σημάδια κούρασης και έτσι, δεν πέτυχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Με αυτή την ήττα από τους «ασπρόμαυρους», οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι στερήθηκαν τον δεύτερο πασαδόρο τους, Κασαμπαλή, ενώ από τα μέσα του ματς είχαν πρόβλημα και με τον Μιγιαήλοβιτς, απώλεσαν τον τρίτο εγχώριο τίτλο. Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη που παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, καλείται στη συνέχεια να παρουσιάσει βελτίωση και να βγάλει αντίδραση, πράγμα που είναι το ζητούμενο για να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα...

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν εμφάνισε το απαιτούμενο καθαρό μυαλό στο τάραφλεξ και σε όλη τη διάρκεια του, ήταν πίσω στο σκορ από τον ΠΑΟΚ. Ο Θρύλος μπορεί να είχε σχετικά καλή επίθεση με 52% αποτελεσματικότητα (13/25 επ.), ωστόσο δεν ήταν σταθερός αμυντικά, αφού είχε πρόβλημα τόσο στην υποδοχή (42%, 21% άριστες), όσο και στο μπλοκ. Οι Πειραιώτες ωστόσο, ήταν κοντά με τους Θεσσαλονικείς στο σκορ (16-15, 21-19, 22-20), όμως έχασαν το σετ με 25-21 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν των «ασπρόμαυρων» με 2-1, μετά από φιλέ του Πετρέα, στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω με τρεις πόντους (5-2), όμως απάντησαν άμεσα και αφού μείωσαν σε 8-7 με τον Μιγιαήλοβιτς, ισοφάρισαν πρώτα σε 8-8 και έπειτα, σε 10-10. Σε εκείνο το σημείο, μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πήρε προβάδισμα με 12-11 και πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι», φτάνοντας στο +2 (12-14) από τον ΠΑΟΚ, με τον Παγένκ. Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά επί των γηπεδούχων, φτάνοντας στο +3 (18-21) μετά από άουτ του Κουκλίνσκι. Τότε, το 22-18 υπέρ του Ολυμπιακού, μετά από άουτ του Μπράουν, έγινε... πόντος για τους Θεσσαλονικείς (21-19) από το βίντεο τσεκ. Ο Θρύλος έχασε τη συγκέντρωσή του, γνώρισε την ανατροπή (24-22) από τους «ασπρόμαυρους» και παρότι μείωσε σε 24-23, έχασε και το δεύτερο σετ στην Πυλαία, με 25-23 (2-0).

Στο τρίτο σετ, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 4-3 και 6-4 του ΠΑΟΚ, με ωραίο καρφί του Παγένκ και στη συνέχεια, έφτασαν στο +3 (6-9), όμως βρέθηκαν ξανά πίσω με δύο πόντους (14-12, 15-13, 16-14). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 16-16, με μπλόκ άουτ του Δαλακούρα και σε 18-18, με τον Πέριτς και στη συνέχεια, προσπέρασαν ξανά τους γηπεδούχους με +2, μετά από πόντο του Έγκλεσαλνς από τη διαγώνιο (18-19) και άουτ του Ούντρις (18-20). Με μπλοκ άουτ του Παγένκ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έκανε το 21-19, αλλά μετά από σερί 3-0 των Θεσσαλονικέων, βρέθηκε πίσω με 22-21. Ωστόσο, με άσσο του Πέριτς, η ομάδα μας πήρε ξανά «κεφάλι» επί των «ασπρόμαυρων» (22-23) και έπειτα, με πρώτο χρόνο του Παγένκ και μπλοκ άουτ του Δαλακούρα, μείωσε σε 2-1 με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά, με +2 (2-4), όμως δέχθηκε ένα 3-0 σερί από τον ΠΑΟΚ και βρέθηκε πίσω με 5-4. Πηγαίνοντας... πόντο-πόντο (12-12) με τη γηπεδούχο ομάδα, ο Θρύλος έμεινε ξανά πίσω με 14-12 και 20-14 και στη συνέχεια, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-18).

Τα σετ 3-1 (σε 1.55): 25-21 (28'), 25-23 (31'), 23-25 (31'), 25-18 (25')

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-23

3o σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (9/14 επ. - 100% υπ., 100% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 8 (8/16 επ. - 40% υπ., 20% άριστες), Έγκλεσκαλνς 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Πέριτς 14 (13/22 επ., 1 άσσος - 30% υπ., 5% άριστες), Ζουπάνης / Ζήσης (λ., 54% υπ., 39% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Ανδρεάδης, Τζιάβρας (λ.), Εφραιμίδης, Δαλακούρας 8 (8/18 επ. - 40% υπ., 40% άριστες).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γουόλς 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ - 50% υπ., 29% άριστες), Κουκλίνσκι 11 (8/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ - 67% υπ., 17% άριστες), Ούντρις 20 (17/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 48% υπ., 32% άριστες), Γάτσης, Σωτηρίου.

ΔHΛΩΣΕΙΣ:

Δημήτρης Καζάζης: «Μας έλειπε η ψυχή. Δείξαμε, ότι δεν είχαμε τη θέληση και μπήκαμε φοβισμένοι στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, χάσαμε ένα σετ που δεν έπρεπε να χάσουμε, δεν το συζητάω καν, στα κρίσιμα σημεία δεν μπορούσαμε να το διαχειριστούμε. Δίκαια ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός, αυτό ίσως μας κάνει και καλό, για να προβληματιστούμε και να δούμε τι πρέπει να βελτιώσουμε. Μέσα από αυτά τα ματς βγαίνουν πολλά συμπεράσματα και είμαστε εδώ πέρα, όλοι μας, για να τα λύσουμε. Το τελευταίο διάστημα για την ομάδα μου δεν είναι πολύ καλό. Έχουμε ένα σερί από κακές εμφανίσεις, υπάρχει μία έλλειψη αυτοπεποίθησης, οπότε πρέπει να στηρίξουμε την ομάδα και να δούμε τι πρέπει να κάνουμε για να βελτιωθούμε. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τέσσερις ομάδες φέτος που είναι πάρα πολύ καλές και όλα τα αποτελέσματα είναι ανοιχτά κάθε αγωνιστική. Νομίζω αυτό συμβαίνει, δεν συμβαίνει κάτι διαφορετικό. Εμείς κυνηγήσαμε πολλούς στόχους, είμαστε σε πολλά παιχνίδια το τελευταίο διάστημα, τελικά δεν καταφέραμε αυτά που θέλαμε».