.
.
Σε 47 λεπτά σφράγισε την πρόκριση ο Θρύλος!

Την πρόκριση στο γ’ προκριματικό γύρο του Champions League εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 31-29) της Κομάρνο στο Ρέντη. Οι Πειραιώτες μετά την εκτός έδρας νίκη στη Σλοβακία με 3-1 σετ, χρειάζονταν δυο σετ για να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Σε 47 λεπτά κατέκτησαν τα δυο σετ με 25-21 και 25-19 και στη συνέχεια έφτασαν στην τελική επικράτηση.  MVP της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς με 12 πόντους και ακολούθησαν με 11 οι Άλεν Παγένκ, Πάβλε Πέρτιτς και Νίκος Ζουπάνη. Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς προφυλάχθηκε από το Δημήτρη Καζάζη και δεν αγωνίστηκε λόγω ενός μικροπροβλήματος τραυματισμού.  Ο επόμενος αντίπαλος πριν τους ομίλους θα προκύψει το βράδυ της Πέμπτης (28/10) από το ζευγάρι Shakhter Soligorsk (Λευκορωσία)-Hedar Pazardzhik (Βουλγαρία). Η ομάδα από τη Λευκορωσία είχε επικρατήσει με 3-2 σετ στο πρώτο ματς στη Βουλγαρία και την Πέμπτη (17:30) θα πραγματοποιηθεί ο επαναληπτικός.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς με 7-3, φτάνοντας στη συνέχεια στο 8-4 με τον Πέριτς και στο 11-7 με μπλοκ του Ανδρεάδη. Ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς σημείωσε το 12-9 με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 12-10. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 17-13, αλλά η Κομάρνο μείωσε ξανά στους δυο πόντους τη διαφορά για το 18-16. Ο Πέριτς επανέφερε το προβάδισμα του +4 στο 21-17, οι Σλοβάκοι πλησίασαν εκ νέου στο 22-20, όμως ο Θρύλος διαχειρίστηκε την κατάσταση, πήγε στο 24-21 με τον Ζουπάνη και πήρε το σετ στο 25-21 από επίθεση του Μιγιαήλοβιτς κατακτώντας το πρώτο από τα δυο σετ που χρειαζόταν για να σφραγίσει την πρόκριση.

Με διάθεση να ελέγξει την εξέλιξη και να φτάσει εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, μπήκε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν νωρίς με 6-3, με άσσο του Ζουπάνη και με τον ίδιο τρόπο πήγαν στη συνέχεια στο 11-7 με τον Παγένκ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα και αύξησε τη διαφορά, φτάνοντας στο 16-10  και στο 22-16. Με πρώτο χρόνο του Άλεν Παγένκ διαμορφώθηκε το 25-19, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε και το 2ο σετ και σφράγισε την πρόκριση!

Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, η εικόνα της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκε στο 3ο σετ το οποίο ήταν πιο ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Δημήτρης Εφραιμίδης με επίθεση έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-23, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, πριν το δεύτερο ματς μπολ δια χειρός Ανέστη Δαλακούρα (25-24). Ο ίδιος σημείωσε το 26-25 για να ακολουθήσει νέα… παράταση ύστερα από το σερβίς του Κασαμπαλή που πέρασε άουτ. Ο Ανέστης Δαλακούρας έγραψε το 27-26, με τους Σλοβάκους να ισοφαρίζουν και πάλι και να φτάνουν για πρώτη φορά στο σετ μπολ μετά από μπλοκ στον Εφραιμίδη (27-28). Τη λύση έδωσε ξανά ο Δαλακούρας που ισοφάρισε αυτή τη φορά σε 28-28, με κερδισμένο μπλοκ άουτ και ο Ολυμπιακός πήγε για 4η φορά στο ματς μπολ μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων (29-28). Τελικά από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε στο φιλέ, και μπλοκ του Κασαμπαλή ο Θρύλος έφτασε στο 31-29 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο γ’ προκριματικό γύρο!

Tα σετ: 25-21 (24’), 25-19 (23’), 31-29 (30’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-19

3ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 31-29

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Κομάρνο προήλθαν από 1 άσσο, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 12 (11/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/9 επ.), Δαλακούρας 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Εφραιμίδης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες).

ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς, Μλίναρτσικ 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Φόρο 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Όγκουρτσακ 11 (11/27 επ., 68% υπ. - 58% άριστες), Κουμπς 7 (7/17 επ., 25% υπ. - 12% άριστες) / Τούριτς (λ, 59% υπ. - 52% άριστες), Πάτι (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ρακ 1 (1/2 επ.), Γιαλοβέκι, Σζαζβάι 2 (2/6 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά την πρόκριση στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σήμερα ήταν πάρα πολύ σοβαρή η ομάδα έκανε πάρα πολύ καλά την δουλειά της. Μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα ο αντίπαλος φάνηκε να μην έχει την πίστη ότι μπορεί να καταφέρει κάτι παραπάνω, σε αντίθεση με εμάς που δείξαμε πολύ σίγουροι για τον εαυτό μας παρά το μικροπροβλήματα που είχαμε.  Σίγουρα η συνέχεια είναι δύσκολη, όμως ο Ολυμπιακός είναι μία πολύ μεγάλη ομάδα με σπουδαίους αθλητές και στόχος σε κάθε αγώνα είναι να φέρνουμε τη νίκη και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε».

Νίκολα Μιγιαήλοβιτς: «Νομίζω κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και στα τρία σετ και τα παιδιά που έπαιξαν στο τρίτο σετ ήταν και αυτοί πάρα πολύ καλοί. Περάσαμε στον επόμενο γύρο και τώρα πήραμε ώθηση από αυτή τη νίκη για να πάμε σε ένα δύσκολο ματς στη Σύρο, ενώ θα περιμένουμε να μάθουμε και τον επόμενο αντίπαλό μας στην Ευρώπη για να καταφέρουμε να περάσουμε στο Champions League».

Δημήτρης Εφραιμίδης: «Κάναμε μία καλή εμφάνιση σήμερα, όμως αυτό που κρατάμε είναι ότι περάσαμε στην επόμενη φάση των προκριματικών για το Champions League. Το πιο σημαντικό σε αυτό το ματς είναι ότι μας έδωσε ψυχολογία και μας προετοίμασε για το παιχνίδι του Σαββάτου με τη Σύρο και θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό που είχαμε σήμερα για να πάμε εκεί μέσα και να πάρουμε τη νίκη».