.
.
Ξεκίνημα με το «δεξί» για τον Θρύλο!

Με το «δεξί» στο φετινό πρωτάθλημα ξεκίνησε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά τη μεγάλη νίκη κόντρα στην Μπίτγκοζ, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup, οι Πειραιώτισσες άρχισαν νικηφόρα και στην Α1 Γυναικών, αφού κέρδισαν με 70-62 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, για την 1η αγωνιστική. Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς, οι «ερυθρόλευκες» συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τις γηπεδούχες, ωστόσο έδειξαν την ανωτερότητα και τη διαφορά επιπέδου τους στα κρίσιμα σημεία, όπως στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο κατέθεσαν και την ψυχή τους στο παρκέ.

Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο, κόντρα στην ηπειρωτική ομάδα, ήταν η Τόλφρι, η οποία σκόραρε 14 πόντους, με 3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Βιτόλα (13π.), Σταμάτη (12π.) και Κούπερ (11π.). Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου τραυματίστηκε στον ώμο στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια του αγώνα, ενώ τη Δευτέρα θα υποβληθεί σε μαγνητική εξέταση για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Δυνατό πρώτο ημίχρονο, +5 η μεγαλύτερη διαφορά!

Με ωραίο τρίποντο της Αλεξανδρή (0-3) «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήγε... χέρι-χέρι με τον ΠΑΣ σε όλο το ανταγωνιστικό, πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο «έκλεισε» με +1 διαφορά (17-18). Σε μία περίοδο, στην οποία η Σταμολάμπρου ξεχώρισε από πλευράς «ερυθρόλευκων», αφού σκόραρε έξι πόντους (1/2 τρ.) κόντρα στην γηπεδούχο ομάδα, ενώ βοήθησε και αμυντικά, με δύο ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και ένα μπλοκ. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησε νωθρά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού μετά το υπέρ της 20-19, δέχθηκε ένα 7-0 σερί και βρέθηκε πίσω με 26-20. Με την Χάμπλιν να βάζει «στοπ» στο σερί της ομάδας των Ιωαννίνων, δίνοντας έναν πόντο (26-21) στον Θρύλο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Και εκεί, «μίλησε» η Τόλφρι, η οποία ισοφάρισε (26-26) για την ομάδα του Ζίμπαρτς, πρώτα με εξαιρετικό τρίποντο και έπειτα, με λέι απ! Στα 3:25 της δεύτερης περιόδου, η ομάδα μας πήρε ξανά... κεφάλι στο σκορ (26-28) με ωραίο τζαμπ σουτ της Χάμπλιν, όμως στη συνέχεια ισοφαρίστηκε (28-28) από τον ΠΑΣ, με δύο εύστοχες βολές της Σλιμ. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, φτάνοντας στο +5 (30-35) από τις γηπεδούχες, με τρίποντο της Σταμάτη και δίποντο της Νικολοπούλου, όμως πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 35-33, αφού δέχθηκε τρίποντο από την ΜακΚάι (00:38).

«Καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά, ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +5 (33-38) με τρίποντο της Σταμάτη και στη συνέχεια, έφτασε και στο 43-35, με λέι απ της Βιτόλα. Το τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, ολοκληρώθηκε με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκονται πίσω στο σκορ με δύο πόντους (51-49). Ο Θρύλος, όμως, βελτιώθηκε αισθητά στην τέταρτη περίοδο, πάτησε «γκάζι» και ανέτρεψε το σκορ, φτάνοντας στο 61-55 κόντρα στον ΠΑΣ και στη συνέχεια, στο 64-56, στο 1:32! Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Ζίμπαρτς, με συγκέντρωση και καθαρό μυαλό, κράτησε το προβάδισμα και με 72-60, κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα...

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-35, 51-49, 62-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Κούπερ 11 (13 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Τόλφρι 14 (2/5 τριπ., 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σταμολάμπρου 6 (1/2 τριπ.), Σταμάτη 12 (4/11 τριπ., 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλεξανδρή 4 (1/3 τριπ.), Νικολοπούλου 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Δίελα (3 ριμπάουντ), Βιτόλα 13 (1/3 τριπ., 10 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8 (9 ριμπάουντ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Κούπερ 25, Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 11, Καλαμπάκου 6, Σλιμ 2, Χρηστάκη, Μαρίνη, ΜακΚέι 12

Σάιλα Κούπερ: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι έτσι όπως εξελίχθηκε. Ωστόσο στην τελευταία περίοδο, μείναμε συγκεντρωμένες ως ομάδα, ξεπεράσαμε την αντίσταση του αντιπάλου και φτάσαμε στη νίκη. Προχωράμε δυνατά για τους επόμενους αγώνας και παιχνίδι με παιχνίδι θέλουμε να παρουσιάζουμε βελτίωση ως ομάδα. Ωστόσο θεωρώ ότι είμαστε στο σωστό δρόμο».