.
.
Πέρασε από τη Ν. Φιλαδέλφεια και έκανε το «4Χ4»!

Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς στη Handball Premier πανηγύρισε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 29-22 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας εκτός έδρας. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, με τον Βλάντισλαβ Οστρούτσκο να καταγράφει την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Πλέον η προσοχή των «ερυθρόλευκων» στρέφεται στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, την οποία θα φιλοξενήσουν στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», το ερχόμενο Σάββατο (16/10) στις 12:30 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Προβάδισμα με +5 στο ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 5-0 και έφτασε στο 5-1 δια χειρός Βύρωνα Παπαδόπουλου μέχρι τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού. Με τέρματα του Παπαδόπουλου και του Δομπρή οι ερυθρόλευκοι αύξησαν στο +5 το προβάδισμα τους μέχρι το 12:36 και τη διατήρησαν σε αυτή την τιμή με το τρίτο προσωπικό  τέρμα του Μοντόρο στα 13:25. Ο Ιωνικός μείωσε σε 6-9 με τη συμπλήρωση του 18ου λεπτού, όμως οι Μπάγιος (21:59) και Παπαδόπουλος (23:10) απάντησαν για το 11-6 υπέρ του Θρύλου. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη διατήρησε τον έλεγχο, πήγε στο 12-7 με τον Κανδύλα (24:40) και στο 13-9 με τον Μπάγιο (27:54). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στα τρία γκολ (10-13), όμως ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +5. Αρχικά ο Πασσιάς έγραψε το 14-10 και ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με το 4ο προσωπικό του γκολ στην εκπνοή, το οποίο ήρθε στον αιφνιδιασμό με εξαιρετική εκτέλεση, μετά από πανέξυπνη πάσα του Κοτανίδη, σημείωσε το 15-10 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διατήρησε τον έλεγχο και έφυγε με τη νίκη!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά κατάφερε να αυξήσει στο +8 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 20-12 με τον Παπαβασίλη στα 34:49. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 3-0 σερί μειώνοντας 15-20 στα 37:40, αλλά ο Βλάντισλαβ Οστρούτσκο σημείωσε το 21-15 για τον Ολυμπιακό.  Οι Πασσίας και Μπούντιτς διαμόρφωσε το 23-17 για να πλησιάσει ο Ιωνικός στο 23-19, πριν πάρει την απάντηση από τον Μοντόρο ο οποίος έγραψε το 24-19 (45:55). Ο Θρύλος δεν είχε χάσει τον έλεγχο και έβρισκε τις λύσεις για να διατηρήσει το προβάδισμα. Στο τέρμα του Αϊβαλιώτη (47:40), ο Πασσίας απάντησε για το 26-21 στα 52:49, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τα 55:25, όταν μείωσε ο Ιωνικός σε 22-26. Στην επόμενη φάση ο Γιώργος Παπαβασίλης σκόραρε για να επαναφέρει τη διαφορά των πέντε τερμάτων γράφοντας το 27-22 στα 55:39 και ο Οστρούτσκο με εντυπωσιακή προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 28-22 στα 57:06.  Ο Νίκος Πασσίας αύξησε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 29-22 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πενάλεπτα: 1-1, 2-5, 4-8, 6-9, 7-12, 10- 15 (ημιχ.), 12-20, 15-21, 18-23, 21-25, 21-26, 22-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 2, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος, Πασσίας 5, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3

IΩΝΙΚΟΣ Ν. Φ. (Αρβανίτης), Σ. Αϊβαλιώτης 5, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Κιαρτζίδης, Βασιλείου, Χαντέλης 4, Μάινας, Καραμασιώτης 5, Σιάτρας, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 4, Π. Αϊβαλιώτης, Χάλαρης, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Καρασαββίδης, δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:  «Ήταν ένα παιχνίδι περίπου όπως το είχαμε σχεδιάσει. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από κάποια στοιχεία που βγάζουμε στο γήπεδο, αλλά πρέπει να βρούμε τον τρόπο να τελειώνουμε τα παιχνίδια όταν έχουμε την ευκαιρία. Θα έρθει αυτό με τον καιρό πιστεύω. Τέλος, προσπαθήσαμε να βάλουμε τον Οστρούτσκο όσο πιο πολύ μπορούσαμε στην τακτική μας. Αυτό το κομμάτι θεωρώ ότι πήγε αρκετά καλά . Όσον αφορά το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ, είναι αυτό που περιμένουν όλα τα παιδιά. Είναι ματς που θα μετρήσει ποιος το θέλει περισσότερο και ποιος θα επιβάλλει το ρυθμό του. Ξέρουμε ότι η ΑΕΚ είναι πιο έτοιμη από εμάς, αλλά έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους παίκτες μου».

Ο Βλάντισλαβ Οστρούτσκο που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ανέφερε με τη σειρά του: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι και σημαντικοί οι δυο πόντοι που πήραμε. Είμαι χαρούμενος για το ντεμπούτο μου, το οποίο ήταν φυσιολογικό  όμως σίγουρα χρειάζομαι λίγο χρόνο ακόμα για να βρεθώ με τους συμπαίκτες μου και να αφομοιώσω πλήρως την τακτική μας.  Όλα είναι καλά και η ομάδα με βοηθάει πολύ. Το επόμενο παιχνίδι είναι σημαντικό, σίγουρα θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και θα παίξουμε για τη νίκη».