.
.
Πρεμιέρα με νίκη για τις Κορασίδες Α, 3-0 τον Εθνικό

Νικηφόρα ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους οι Κορασίδες Α, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ του Εθνικού ΟΦΠΦ, στην αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ, που διεξήχθη το Σάββατο (9/10) στις 12:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκουρη». Η ομάδα του Μανώλη Ζωγραφάκη παρουσιάστηκε έτοιμη από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και διατήρησε με άνεση το προβάδισμα που πήρε στην αρχή (16-10), κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-12. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στο δεύτερο σετ φτάνοντας στο 25-14 σε περίπου 20', για το 2-0 στα σετ, ενώ στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με τα κορίτσια να «καθαρίζουν» εύκολα την υπόθεση νίκη, ολοκληρώνοντας το τρίτο σετ και πάλι με διψήφια διαφορά απ’τον αντίπαλό τους (25-11), για να διαμορφωθεί το τελικό 3-0 της αναμέτρησης. Επόμενος αντίπαλος για τις «ερυθρόλευκες» είναι ο ΑΟ ΤΕΛΑΜΩΝ, στον αγώνα που θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο (16/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Καραϊσκάκη στη Σαλαμίνα.

Τα σετ: 3-0 σε 1.04.  25-12 (21‘), 25-14 (23’), 25-11 (21’)

1ο σετ:  8-7, 16-10, 21-12, 25-12

2ο σετ:  8-4, 16-9, 21-14, 25-14

3ο σετ: 4-1, 16-5, 21-7, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Ζωγραφάκης): Λιάλιου, Δαγρέ, Βολιανίτη, Ελευσινιώτη -λ, Στύλιου, Χριστοδούλου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Σκλαβενίτη, Αλυσανδράτου -λ, Παπαδοπούλου, Χότζα

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ (Καρράς): Γκούλη -λ, Τασιούδη, Ναλμπάνη -λ, Βαρκάδου, Σπετσιώτη, Μπογιατζόγλου, Κυριακίδου, Γκολέμη, Κυριακοπούλου, Βάσκα, Κιόσια, Γκαβέλα