.
.
Προσπάθησε αλλά στοίχισαν τα προβλήματα

Στο δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο Final 8, με αντίπαλο το Ανόβερο, το οποίο έδωσε με λίγες ώρες διαφορά από το χθεσινοβραδινό κόντρα στη Μπαρτσελονέτα, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα με 10-8 και θα ολοκληρώσει το Σάββατο  (5/6, 14:00) την παρουσία της στη διοργάνωση με τον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8 με αντίπαλο την ομάδα που θα ηττηθεί στον αγώνα Μαρσέιγ-Γιουγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που σε αυτό το Final 8, ατύχησαν να έχουν δυο βασικούς αθλητές με προβλήματα , τον Μανώλη Ζερδεβά που δεν αγωνίστηκε ούτε την Πέμπτη το βράδυ ούτε την Παρασκευή το μεσημέρι, αφού είχε στομαχικές διαταραχές, και τον Μάριο Καπότση ο οποίος και στα δυο ματς έπαιξε με ενέσεις, λόγω πόνου στο στομάχι, δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με το Ανόβερο. Όμως στο δεύτερο μισό του αγώνα προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ανατρέψουν την κατάσταση, μειώνοντας στα δυο γκολ τη διαφορά στην τελευταία περίοδο. Ο Μουρίκης πέτυχε το 10-8, 2 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης και στον χρόνο που απέμεινε οι ερυθρόλευκοι κυνήγησαν την ισοφάριση και την ανατροπή, η οποία τελικά δεν ήρθε.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 3-3, 1-2

Η Διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Σούτζε (π/π, 6:01), 1-1 Ίρβινγκ (π/π, 1:08), 2-1 Ράντοβιτς (π/π, 0:40)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Ντάρκο Μπργκούλιαν (φουνταριστό, 7:18), 3-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:04), 4-2 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 6:02), 5-2 Ρότερμουντ (κόντρα, 5:41), 5-3 Καπότσης (περιφέρεια, 2:24), 6-3 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 1:58)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Ράντοβιτς (πέναλτι, 7:17), 7-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:01), Σούτζε 8-4 (περιφέρεια, 6:35), 9-4 Ράντοβιτς (κόντρα, 2:42), 9-5 Αργυρόπουλος (π/π, 1:15), 9-6 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:36).

4ο οκτάλεπτο: 9-7 Αργυρόπουλος (κόντρα, 7:21), 10-7 Ράντοβιτς (π/π, 3:24), 10-8 Μουρίκης (κόντρα, 2:06),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σύρμας, Ντάουμπε, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος 2, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος

ΑΝΟΒΕΡΟ: Σένκελ, Ρότερμουντ 1, Μάτσαν, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντ. 1, Ράντοβιτς 6, Μούσλιμ, Ναγκάεφ, Κούμπιτς, Μπργκούλιαν Μ., Σούτζε 2, Βίκενχορστ,  Μπένκε.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Θοδωρής Βλάχος: «Είχαμε λίγες ώρες ξεκούραση από το χθεσινό βράδυ που ήταν δύσκολο για εμάς. Δεν είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο με τον οποίο ξεκινήσαμε το παιχνίδι, ειδικά στην επίθεση, χωρίς ιδέες και αυτοπεποίθηση. Μπορείτε να δείτε δεν ήμασταν καλοί εδώ. Δεν ήμασταν σε καλή φάση και διάθεση και με αυτά τα δεδομένα δεν μπορούσαμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι. Οι παίκτες και εγώ είμαστε απογοητευμένοι, όχι γιατί δεν προχωρήσαμε ως το τέλος αλλά γιατί δεν παλέψαμε περισσότερο στα παιχνίδια για τη νίκη. Σήμερα προσπαθήσαμε μόνο στην τελευταία περίοδο, αλλά και πάλι δεν είχαμε το πάθος και την αυτοπεποίθηση για να αντιδράσουμε και να σκοράρουμε για να πλησιάσουμε περισσότερο».