.
.
Στο ΣΕΦ για τον τελικό των τελικών!

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού, προηγήθηκε μέχρι και με 18 πόντους αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έχασε τη συγκέντρωσή του και γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 76-73 στο 2ο τελικό. Πλέον η σειρά επιστρέφει στο ΣΕΦ, όπου τη Δευτέρα (24/5, 15:00) στον 3ο και τελευταίο τελικό, ο Θρύλος θέλει τη νίκη για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο και διεύρυναν στο +18 τη διαφορά για το 51-33 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Η αναμέτρηση ξεκινήσει με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο και τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά στο 8-11, με τρίποντο της Φοντέιν (6:40). Οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα για το 13-11 στα 5:20, πήγαν στο 15-12, αλλά η Σταμάτη με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 15-16 στα 2:19. Το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια στο 18-17, όμως η Νικολοπούλου με πέντε διαδοχικούς πόντους, από μπάσιμο (1:25) και τρίποντο (56’’) έγραψε το 18-22, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 20-22 το οποίο ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

Διεύρυνε στο +18 τη διαφορά!

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλές προοπτικές για τον Ολυμπιακό ο οποίος με δυο διαδοχικά τρίποντα της Διονυσίας Αλεξανδρή αύξησε στο +8 το προβάδισμά του για πρώτη φορά σημειώνοντας το 20-28, στα πρώτα δυο λεπτά. Οι γηπεδούχες σκόραραν μετά από ώρα με τη Λεουτσάνκα να μειώνει σε 22-28 στα 7:32. Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση και με νέο 6-0 σερί που προήλθε από τις προσπάθειες της Νικολοπούλου, της Σταμολάμπρου και της Σταμάτη διεύρυνε στο +12 τη διαφορά για το 22-34 στα 5:45. Η Μόργκαν σταμάτησε προσωρινά αυτό το σερί (24-34), αλλά η Κόστοβιτς και η Σταμολάμπρου σκόραραν για το 24-38 στα 4:42. Η Στέφανι Κόστοβιτς διεύρυνε ξανά στο 6-0 το σερί του Ολυμπιακού, ο οποίος στα 3:367, ο οποίος έτρεχε στο σημείο αυτό ένα επιμέρους 18-4 από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έχοντας επιβάλει το παιχνίδι του. Oι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς πηγαίνοντας στο 29-45 με τρίποντο της Σταμάτη στα 2:15, για το +16 το οποίο διατήρησε η ίδια με δίποντο στο 31-47 στα 1:37. Η Νικολοπούλου με νέα ατομική προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 31-49 στα 55’ με τη διαφορά του +18 να πιστοποιεί την ανωτερότητα του Θρύλου! Η Αγγελική Νικολοπούλου με δίποντο έγραψε το 33-51 το οποίο ήταν το σκορ, με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Θρύλος με το υπέρ του επιμέρους 29-13, στη δεύτερη περίοδο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό του αγώνα στο διάστημα του οποίου είχε σκοράρει 51 πόντους!

Μειώθηκε η απόσταση

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με ένα 7-0 σερί των γηπεδούχων, οι οποίες μείωσαν στους 11 πόντους τη διαφορά για το 40-51, όμως η Αλεξανδρή απάντησε με τρίποντο για το 40-54. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των γηπεδούχων με τη Μόργκαν για το 43-54 στα 6:43, με τη Φοντέιν να σκοράρει με λέι απ γράφοντας το 43-56. Με τρίποντο η Μόργκαν μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (46-56), όμως οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν ξανά με τις Κόστοβιτς (4:44) και Φοντέιν για το 46-60, 2:54 πριν τη λήξη της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 50-60 (2:14), με τη Φοντέιν να σκοράρει ξανά για το 50-62 στο 1:56. Ακολούθησε ένα 5-0 σερί, για τις γηπεδούχες οι οποίες μείωσαν σε 55-62, ρίχνοντας μετά από αρετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Η Ντέιβις σκόραρε στη μια από τις δυο ελεύθερες βολές για το +8 και το 55-63, με τη Μόργκαν να μειώνει με τέσσερις σερί πόντους σε 59-63 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Ανατροπή και παράταση στέψης…

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, στο παιχνίδι επανήλθε η ισορροπία, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει μετά από πολύ ώρα σε 63-63 στα 8:28. Η Ντέιβις έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά για το 63-67, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση για το 67-65 στα 6:58. Η Διονυσία Αλεξανδρή ισοφάρισε σε 67-67 (6:43) αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 69-67 στα 5:39, με τη Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να βάζει ισοφαρίζεί σε 69-69 στα 4:39 και τη Φοντέιν να βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό με 69-71 στα 4:02. Ακολούθησε νέα ανατροπή στο σκορ με 72-71 (2:5), με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 74-71 στο 1:40. Η Κόστοβιτς μέσα από τη ρακέτα μείωσε σε 74-73 στο 1:24, όμως η Ριντ στα 55’ σημείωσε το 76-73, με τη Ντέιβις να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

Γιώργος Παντελάκης: «Η αντιμετώπιση που είχαμε σήμερα στο γήπεδο από τους διαιτητές ήταν λίγο περίεργη. Δεν μπορούσα να καταλάβω το λόγο αλλά εντάξει. Δεν είναι αυτό που μας έβγαλε εκτός εαυτού γιατί εγώ δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να ψάξω για δικαιολογίες. Θεωρήσαμε κάποια στιγμή ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει ενώ στα αποδυτήρια επισημάναμε το πόσο σημαντικό είναι το 3ο δεκάλεπτο για εμάς. Δυστυχώς σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι δεν μπορείς να χαλαρώνεις ποτέ. Δεχθήκαμε στην άμυνά μας πάρα πολλούς πόντους, 43 στο δεύτερο που δεν έχουμε δεχθεί ποτέ μέχρι στιγμής. Από κει και πέρα το κεφάλι κάτω, θα δούμε τα λάθη μας αύριο, θα ηρεμήσουμε και θα πάμε τη Δευτέρα στο γήπεδό μας τη σειρά για να πάρουμε το πρωτάθλημα».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα  5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.