.
.
Τον άφησε στο -12 και «αγκάλιασε» τον τίτλο ο Θρύλος!

Ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) του Παναθηναϊκού στο Κλειστό του Αγίου Θωμά στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 14ης της Volleyleague. Oι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν την Α’ Φάση του πρωταθλήματος με 13 νίκες σε 14 αγώνες και με την 11η διαδοχική  επικράτησή τους είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Πλέον ο Θρύλος βρίσκεται στο +9 από τον δεύτερο της κατάταξης Φοίνικα Σύρου, στο +12 από τον τρίτο Παναθηναϊκό και στο +14 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ.  Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός όπως και στο πρώτο ματς στο Ρέντη, όπου είχε επικρατήσει με 3-0 σετ, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με ανατροπή από το -5

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +2 (6-4, 7-5, 8-6, 9-7, 10-8) και με άσσο του Γιάκομπσεν να διευρύνουν το προβάδισμά τους για το 11-8. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 14-9 και το 15-10, με τον Στιβαχτή να μειώνει με έξυπνο πλασέ σε 15-11 και τον Φρομ με τον πρώτο «ερυθρόλευκο» άσσο να σημειώνει το 15-12. Το σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 3-0, με το μπλοκ του Όκολιτς στον Ρανγκέλ, χάρη στο οποίο πλησίασαν οι Πειραιώτες σε 15-13. Οι «πράσινοι» πήγαν στο 16-13, όμως οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 16-15 με πάιπ του Φρομ και ισοφάρισαν σε 16-16 μετά από επίθεση του Ράπτη που πέρασε άουτ. Με επίθεση του ίδιου, οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα, όμως ο Ολυμπιακός με δυο διαδοχικούς πόντους του Μιγιαΐλοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά φτάνοντας στο 17-18.  Μετά το 18-19, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το προβάδισμα (20-19), με τον Φρομ να ισοφαρίζει σε 20-20, και τον Όκολιτς να σταματάει με μπλοκ τον  Ανδρεόπουλο και να βάζει ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού (20-21). Ο Ανδρέας Ανδρεάδης με τον δεύτερο «ερυθρόλευκο» άσσο έδωσε για πρώτη φορά τον αέρα του +2  διευρύνοντας στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί (20-22). Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 21-22, όμως η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Θρύλο ο οποίος με νέο 3-0 σερί, μετά από λάθος του Τσάτσιτς στο σερβίς (21-23), μπλοκ άουτ του Φρομ (21-24) και επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς έφτασε στο 21-25 και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Τον «μπλόκαρε» και έφτασε στο 2-0 ο Θρύλος!

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με +2 φτάνοντας στο 5-3, όμως ο Ολυμπιακός με ένα 3-0 σερί και άσσο του Φρομ ανέτρεψε το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 5-6. Με επίθεση του Έγκλεσκλανς (6-7) και του Φρομ (7-8),  ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία αλλά στη συνέχεια προέκυψε νέα αλλαγή με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 9-8. Στην εξέλιξη του σετ, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +3, φτάνοντας στο 16-13, όμως σε εκείνο το σημείο έπεσαν πάνω  στο «ερυθρόλευκο» μπλοκ το οποίο λειτούργησε εξαιρετικά. Με δυο συνεχόμενα μπλοκ του Έγκλεσκαλνς, προήλθε η ισοφάριση σε 16-16, ενώ ακολούθησαν άλλα δυο διαδοχικά μπλοκ από Ανδρεάδη και Μιγαϊλοβιτς για το +2 και το 16-18! Το σερί του Ολυμπιακού που βρέθηκε από το -3 (16-13) στο +3 (16-19), έφτασε στο 6-0 με τον Στιβαχτή στο σερβίς που είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, ύστερα από λάθος του Τσάτιτς. Ο Παναθηναϊκός απάντησε ισοφαρίζοντας σε 19-19, με τον Μιγαϊλοβιτς να δίνει ξανά το προβάδισμα στο 19-20. Στη νέα ισοφάριση (20-20), τη λύση έδωσε ο Έγκλεσκαλνς για το 20-21 και μετά το 21-21, ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε τις συνθήκες για να επικρατήσει στο σετ.  Με επίθεση του Φρομ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν (21-22) και με άσσο του Έγκλεσκαλνς ξέφυγαν με +2 (21-23). Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Φρομ να φέρνει το σετ μπολ στο 21-24, όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο αφού οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 25-24. Ο Φρομ ισοφάρισε (25-25) και ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 26-27, μετά από επίθεση άουτ του Ράπτη, για να ακολουθήσει νέα ισοφάριση στο 27-27. Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Θρύλου, με τον Ανδρεάδη να δίνει το 5ο σετ μπολ στον Ολυμπιακό στο 27-28 και τον Έγκλεσκαλνς να γράφει το 27-29, για το καθοριστικό «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 2-0 στα σετ!

Μείωσαν οι γηπεδούχοι

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε ιδανικά στο 3ο σετ γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 6-2 και με 11-5.  Ακολούθησε το 13-6, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 13-10 με τρεις διαδοχικούς άσσους του Αλεξάνταρ Όκολιτς τρέχοντας ένα 4-0 σερί. Στην εξέλιξη του σετ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα έφτασαν στο 22-17, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει σε 22-19. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο σετ μπολ με 24-19, όμως οι «ερυθρόλευκοι», «άγγιξαν» μια σπουδαία ανατροπή καθώς με 4-0 σερί και δυο διαδοχικούς πόντους του Φρομ μείωσαν σε 24-23. Τελικά με προσπάθεια του Ανδρεόπουλου διαμορφώθηκε το 25-23  χάρη στο οποίο μείωσαν σε 2-1 τα σετ οι γηπεδούχοι.

Αντίδραση, κυριαρχία και επικράτηση!

Στην έναρξη του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ αλλά από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 7-7 με τον Μιγαϊλοβιτ, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί φτάνοντας στο 7-14! Ο Έγκλεσκαλνς πέτυχε το 9-15 ενώ ακολούθησε το 9-16 μετά από επίθεση άουτ του Ράπτη, για το 9-16. Ο Θρύλος διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο 12-19 με τον Φρομ και στο 14-21 με τον Μιγαϊλοβιτς. Με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Ράπτη, διαμορφώθηκε το 16-23, ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 18-24 και ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 19-25, με το οποίο ο Θρύλος έφυγε με τη νίκη με 3-1 σετ από το Κλειστό του «Αγίου Θωμά».

Tα σετ: 1-3 σε 2.00. 21-25 (27’),  27-29 (34’), 25-23 (31’), 19-25 (28’)

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

2ο σετ:  7-8, 16-13, 20-21, 27-29

3ο σετ:  8-4, 16-10, 21-17, 25-23

4ο σετ: 7-8, 9-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων  του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 32% άριστες), Πανταλέων 3 (3/5 επ.), Ράπτης 10 (8/44 επ., 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Συναδινός (λ), Πελεκούδας 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (14/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/4 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (18/33 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (19/40 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Όκολιτς 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 41% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης ανέφερε: «Νομίζω ότι ήταν πολύ σημαντική νίκη καταρχάς γιατί διευρύναμε βαθμολογικά τη διαφορά μας από τον Παναθηναϊκό και γιατί ξέρουμε τι σημαίνουν αυτά τα παιχνίδια και για εμάς και για τους αντιπάλους μας.  Δείξαμε ότι είμαστε μια σκληρή ομάδα και μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού, παρότι πιστεύω ότι έδωσε τα πάντα, καταφέραμε πήραμε το τρίποντο. Μεγαλώσαμε τη διαφορά και ξεφύγαμε και από τον Παναθηναϊκό και από τον ΠΑΟΚ και έχουμε μια διαφορά η οποία μας κάνει να είμαστε πιο ήρεμοι. Τώρα θεωρητικά η Σύρος μόνο μας απειλεί, αλλά για εμάς κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό και κοιτάμε σε κάθε ματς τη νίκη. Νομίζω ότι ομάδα που να έχει χτυπηθεί περισσότερο από τη δική μας από τον κορονοϊό, δεν υπάρχει. Μετά τον κορονοϊό παίξαμε τρία παιχνίδια με μετακίνηση κιόλας, μέσα σε έξι ημέρες όπως και πριν είχαμε παίξει πέντε παιχνίδια σε 14 ημέρες. Νομίζω ότι αυτό που γκρινιάζει ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν έχει δίκιο από την άποψη ότι ακριβώς τα ίδια έχουμε περάσει και εμείς. Εμείς όμως έχουμε σεβαστεί το σύστημα το οποίο έχουν ψηφίσει οι ομάδες από την αρχή της χρονιάς, το ακολουθούμε και μέσα από τις δυσκολίες προσπαθούμε να είμαστε συμπαγείς και όσο πιο δυνατοί μπορούμε και για αυτό έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο. Από κει και πέρα το να υπάρχει γκρίνια επειδή δεν μας βολεύουν τα αποτελέσματα δεν μπορώ να το καταλάβω και νομίζω ότι εμείς αυτό που είναι να κάνουμε είναι τη δουλειά μας».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Στιβαχτής δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Αυτά τα παιχνίδια είναι πάντα λίγο περίεργα και νομίζω ότι αυτό φάνηκε και σήμερα. Ποιοτικά δεν θεωρώ ότι τόσο πολύ καλό, είχε την ένταση των δυο ομάδων. Δεν ξέρω αν η νίκη μας κάνει φαβορί αλλά εμείς θα πρέπει να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να μην σκεφτόμαστε ότι έχουμε προβάδισμα. Γιατί αν σκεφτείς ότι είσαι πολύ μπροστά καμιά φορά αποπροσανατολίζεσαι από τον στόχο σου. Ευχαριστώ τον προπονητή μου, όπως και τους συμπαίκτες μου γιατί χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσα να παίζω. Προσπαθώ κάθε μέρα στην προπόνηση και γενικά να διατηρηθώ όσο πιο καλά γίνεται. Γιατί αυτό είναι ένα μεγάλο μυστικό, όταν φτάνουν παίκτες  σε πολύ μεγάλη ηλικία συνεχίζουν να παίζουν. Προσπαθείς να κάνεις όσο πιο καλή ζωή γίνεται και να δουλεύεις όσο πιο σκληρά στο γήπεδο, γιατί αν δουλεύεις πάρα πολύ, κάποια στιγμή θα ανταμειφθείς».