.
.
Στοίχισε η διάρκεια στην απόδοση

Στην επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από διάστημα διακοπής 2,5 περίπου μηνών,   η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ (25-23, 25-20, 25-17, 25-20, 15-11) από τον Φοίνικα στη Σύρο στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος μετά μια μεγάλη περίοδο αγωνιστικής απραξίας, η έλλειψη διάρκειας στην απόδοση των «ερυθρόλευκων» στοίχισε την πρώτη βαθμολογική απώλεια, μέσα στην έδρα μιας ομάδας η οποία αποτελεί μια εκ των διεκδικητών του τίτλου. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επέδειξε τάσεις «αυτοχειρίας» στο 1ο σετ, στο οποίο ξεκίνησε πολύ δυναμικά το έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του και παρότι προηγήθηκε με 15-9, το έχασε στις λεπτομέρειες με 25-23. Οι «ερυθρόλευκοι» απεμπόλησαν έτσι την ευκαιρία να προηγηθούν στο ματς και να διαμορφώσουν μια διαφορετική συνθήκη, ενώ τα δεδομένα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα καθώς ο Φοίνικας πήρε και το 2ο σετ με 25-20. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω, αντέδρασε και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς που οδηγούσε στην επίθεση και ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους αλλά και τον Χαραλαμπίδη  που έδωσε αρκετές φορές τη λύση πάνω στο φιλέ,  κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, παίρνοντας το 3ο και το 4ο σετ με 25-17 και 25-20.  Στη «ρώσικη ρουλέτα» η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν στο 15-11 και πέτυχαν τη νίκη. Από κει και πέρα οι Πειραιώτες φανέρωσαν σε αρκετές περιπτώσεις την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα και το ζητούμενο πλέον είναι να αποκτήσουν ρυθμό και να βελτιώσουν σε διάρκεια την απόδοσή τους στα παιχνίδια που ακολουθούν. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους Πειραιώτες το μεθεπόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον ΟΦΗ εκτός έδρας.

Μπήκε δυνατά αλλά έχασε δικό του σετ…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκε με τον Έγκλεσκαλνς και έτρεξε ένα 5-0 σερί, μετά από επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς αναγκάζοντας τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους πόντο και μείωσαν σε 1-5, μετά από μπλοκ στον Μιγιαΐλοβιτς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επίθεση του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ του Βουλκίδη διευρύνοντας στο +6 το προβάδισμά τους (1-7). Στη συνέχεια ο Φοίνικας με δυο διαδοχικούς πόντους του Πρωτοψάλτη πλησίασαν στους 3 (6-9), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με επίθεση του Έγλκεσκαλνς και διπλό μπλοκ των Όκολιτς και Μιγιαΐλοβιτς για το 6-11. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο φτάνοντας στο 9-15, όταν δέχτηκαν ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο ο Φοίνικας μείωσε σε 12-15. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Φρομ, δίνοντας τον 16ο πόντο για τον Ολυμπιακό (12-16), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με νέο 3-0 σερί μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (15-16). Με δυο διαδοχικά μπλοκ, ο Αλεξάνταρ Όκολιτς απέτρεψε την ισοφάριση και επανέφερε τη διαφορά στο +3 (15-18). Ο Φοίνικας Σύρου πλησίασε ξανά σε 17-18, όμως δεν κατάφερε ούτε στη δεύτερη αυτή απόπειρα να ισοφαρίσει, αφού η επίθεση του Ράιτς κατέληξε άουτ για το 17-19. Το 4ο προσωπικό μπλοκ του Όκολιτς στον Πρωτοψάλτη αυτή τη φορά διαμόρφωσε το 17-20, για να ακολουθήσει το 18-20 από τον πρώτο πόντο που σημείωσε ο διαγώνιος των γηπεδούχων, Ράις.  Ακολούθησε το 18-21 μετά από άμυνα που δεν έβγαλε ο Φοίνικας, ο οποίος ωστόσο πλησίασε για τρίτη φορά στον πόντο στο 20-21. Ο Μιγιαΐλοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε τη λύση στο 20-22, όμως στη συνέχεια μετά από δική του επίθεση που κατέληξε άουτ, είχαμε την πρώτη ισοπαλία στο 22-22. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους στο 3-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 23-22, στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Ο Φοίνικας έφτασε στο σετ μπολ με 24-22, ο Μιγιαΐλοβιτς μείωσε σε 24-23 αλλά οι γηπεδούχοι τελείωσαν το σετ με επίθεση του Πρωτοψάλτη φτάνοντας στο 25-23.

Δεν βρήκε ρυθμό και έμεινε πίσω με 2-0

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, τους γηπεδούχους να οδηγούν στο σκορ και να ξεφεύγουν με +2 στο 6-4. Το -2 για τον Ολυμπιακό παρέμεινε μέχρι το 9-7 το οποίο διαμόρφωσε ο Ράιτς, αλλά η ισοφάριση ήρθε με τον πρώτο ερυθρόλευκο άσσο δια χειρός Βουλκίδη στο 9-9. Στο νέο προβάδισμα των γηπεδούχων,  με 10-9, απάντησαν οι Πειραιώτες ανακτώντας στο 10-11 με τον Έγκλεσκαλνς, ανακτώντας τα ηνία για πρώτη φορά μετά το 21-20 του 1ου σετ. Από λάθος των γηπεδούχων, διαμορφώθηκε το 10-12 υπέρ του Ολυμπιακού και με πρώτο χρόνο ο Όκολιτς διατήρησε το +2 στο 11-13. Στη συνέχεια ο Φοίνικας ισοφάρισε και προσπέρασε με δυο διαδοχικούς πόντους του Στερν (14-13), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 14-14 και τους γηπεδούχους να προηγούνται εκ νέου με 15-14. Από σερβίς άουτ του Παπαγγελόπουλου προέκυψε νέα ισοπαλία (15-15) και με νέα επίθεση του Στερν το 16-15. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο (17-17, 18-18, 19-19). Με άσσο του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ξέφυγε με +2 στο 21-19 και με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Όκολιτς έφτασε στο 22-19. Με σερβίς του Πρωτοψάλτη στο φιλέ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 22-20, όμως με παρόμοιο λάθος στο σερβίς του Όκολιτς διαμορφώθηκε το 23-20.  Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-20, μετά από λάθος του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ των Μπράουν και Στερν στον Μιγιαΐλοβιτς και έκαναν το 2-0 στα σετ.

Βελτιώθηκε και μείωσε!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1 με δυο διαδοχικούς άσσους του Κρίστιαν Φρομ, έφτασε στο 5-1 με τον Μιγιαΐλοβιτς και στο 6-1 με τον Όκολιτς, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Από σερβίς άουτ του Φρομ, ο Φοίνικας πήρε το δεύτερο πόντο του στο σετ (2-6), αλλά με πόντο του Έγκλεσκαλνς και επίθεση άουτ του Μπράουν, ο Θρύλος ξέφυγε με +6 στο 2-8 . Στη συνέχεια με επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στη μέγιστη τιμή της (+7) για το 3-10! Ο Σέρβος ακραίος ανέβασε το δείκτη του σκορ πετυχαίνοντας το 3-11 που μαρτυρούσε την βελτίωση της εικόνας των Πειραιωτών, στην προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης που διαμορφώθηκε στα δυο πρώτα σετ. Με ένα 2-0 σερί μείωσαν οι γηπεδούχοι, σε 5-11, αλλά με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, ο Θρύλος έφτασε και πάλι στο +8 στο 5-13.  Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη διατήρησε τον έλεγχο και το υπέρ της προβάδισμα (7-14, 8-15, 9-17, 10-18), φτάνοντας στο +9 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς ο οποίος έγραψε το 19-10 με το 17ο πόντο του! Ο Λετονός διαγώνιος πέτυχε στη συνέχεια το 20-12, υπέρ του Θρύλου, οποίος είχε βάλει γερές βάσεις για την κατάκτηση του 3ου σετ. Με το 8ο «ερυθρόλευκο» μπλοκ, αυτή τη φορά από τον Χαραλαμπίδη, προήλθε το 14-22 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Όκολιτς ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 16-24, έχοντας 8 ευκαιρίες να πάρει το σετ. Κάτι που πέτυχε μετά από σερβίς του Ράιτς που πέρασε άουτ για το 17-25, χάρη στο οποίο μείωσε σε 2-1!

«Ερυθρόλευκη» αντίδραση και τάι μπρέικ!

Τρεις φορές προηγήθηκε στην έναρξη του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς (0-1) και με επιθέσεις των Έγκλεσκαλνς (1-2) και Φρομ (2-3), με τους γηπεδούχους να προσπερνούν στο 4-3 και να φτάνουν στο 6-4. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 6-6 με τον Έγκλεσκαλνς αλλά έμειναν ξανά πίσω με -2 στο 8-6.  Και αυτή την φορά όμως ισοφάρισαν σε 8-8, με τον Έγκελσκαλνς να φτάνει στους 22 πόντους. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-1 χάρη σε μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Στερν και ξέφυγαν με +2 χάρη σε άσσο του Μιγιαΐλοβιτς στο 9-11. Με επίθεση του Ράιτς και άσσο του Παπαγγελόπουλου ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 11-11, όμως ο Χαραλαμπίδης με νέο μπλοκ στον Στερν έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο, πετυχαίνοντας το 11-12. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο (12-12, 13-13), με τον Έγκλεσκαλνς να διατηρεί τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 13-14 αρχικά και το 13-15 στη συνέχεια. Ο Φοίνικας μείωσε σε 14-15, αλλά το τριπλό ερυθρόλευκο μπλοκ σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη για το 14-16. Η εξαιρετική λειτουργία πάνω στο φιλέ συνεχίστηκε με τον Χαραλαμπίδη να δίνει αέρα τεσσάρων πόντων, χάρη σε δυο διαδοχικά μπλοκ, γράφοντας το 14-18. Ο Φοίνικας μείωσε στους 3 (15-18), αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς, επανέφερε το +4 στο 15-19, αρχικά και στη συνέχεια ο ίδιος αύξησε το προβάδισμα στο +5, γράφοντας το 15-20! Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μιγιαΐλοβιτς ο Θρύλος έφτασε στο 16-21 και μετά από επίθεση άουτ του Ράιτς, διαμορφώθηκε το 16-22. Ύστερα από νέο λάθος του Ράιτς, προήλθε το 17-23, υπέρ των ερυθρολεύκων που χρειάζονταν πλέον 2 πόντους για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας μείωσε στους 4 τη διαφορά, με τον Στερν να σημειώνει το 19-23. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του εξαιρετικού Έγκλεσκαλνς, ο οποίος έφτασε στους 25 πόντους, ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 19-24, ενώ ο Λετονός διαγώνιος έγραψε και το 20-25, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν οι ερυθρόλευκοι και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο τάι μπρεικ καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 και 3-1. Ο Φρομ μείωσε σε 3-2, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα του +2 φτάνοντας στο 4-2, μετά από άουτ του Όκολιτς, ενώ ακολούθησε το 5-3 ύστερα από επαφή του ίδιου στο φιλέ.  Χάρη σε άσσο του Στερν ο Φοίνικας Σύρου ξέφυγε με +3 (6-3), ο Έγκλεσκαλνς μείωσε σε 6-4, όμως  οι γηπεδούχοι μετά από λάθος στο ερυθρόλευκο σερβίς πήγαν ξανά στο +3 (7-4). Ακολούθησε το 8-5, υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφερναν να διατηρήσουν το προβάδισμα των τριών πόντων μέχρι το 9-6, όταν ο Έγκλεσκαλνς μείσωε σε 9-7 και 9-8 ύστερα από μπλοκ στον Στερν. Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει μετά το τάιμ άουτ, με τον Ράτκε να πετυχαίνει το 10-8 και τον Ράιτς να επαναφέρει τη διαφορά του +3 στο 11-8. Ο Φρομ μείωσε σε 11-9  και με μπλοκ του Όκολιτς στον Μπράουν, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο τη διαφορά για το 11-10. Ο Ράιτς έδωσε ανάσα στο Φοίνικα γράφοντας το 12-10 και μετά από επίθεση άουτ του Φρομ διαμορφώθηκε το 13-10. Στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς δεν κατάφερε να νικήσει το μπλοκ του Φοίνικα, ο οποίος πήγε στο ματς μπολ με 14-10 και έφτασε στη νίκη τελικά με 15-11 μετά από σερβίς άουτ του Λετονού διαγώνιου.

Τα σετ:  3-2 σε 2.16. 25-23 (34’), 25-20 (27’), 17-25 (25’), 20-25 (31’), 15-11 (19’)

1ο σετ: 2-8, 12-16, 18-21, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-20

3ο σετ: 2-8, 8-16,14-21, 17-25

4ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 20-25

5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 15-11

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 9 (4/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 17 (17/38 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 2 (2/2 επ.), Στερν 20 (15/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 37% υπ. - 26% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 50% άριστες), Ηλίας 1 (1/1 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 22% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαΐλοβιτς 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Έγκλεσκανς 31 (29/56 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (1/1 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Όπως είχα πει θα ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Χάσαμε αδικαιολόγητα το πρώτο σετ.  Θεωρώ ότι βγήκαν πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.  Δεν είναι δικαιολογία ότι ότι είμαστε εκτός ρυθμού και πρέπει πολύ σύντομα να επανέλθουμε. Πιέσαμε αρκετά στο σερβίς και ήμασταν καλοί και στο μπλοκ άμυνα, στα θεωρητικά πιο δύσκολα κομμάτια του παιχνιδιού, αλλά υστερήσαμε στον επιθετικό τομέα γεγονός που πρέπει οπωσδήποτε να βελτιώσουμε για να έχουμε πληρότητα σαν ομάδα. Από κει και πέρα πιστεύω ότι ήρθε μια ήττα την πιο κατάλληλη στιγμή και έχουμε όλα τα περιθώρια να βελτιώσουμε την απόδοση της ομάδας».

Ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Χέρμανς Έγκλεσκαλνς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Η απώλεια του πρώτου σετ, ίσως μας επηρέασε συναισθηματικά, αφού αργήσαμε να αντιδράσουμε. Είχαμε μεγάλο προβάδισμα και παίξαμε ποιοτικά ορισμένες φορές αλλά κάποιες άλλες όχι. Το περιμέναμε αυτό γιατί δεν βρισκόμαστε στο 100%. Σίγουρα μας λείπει ο ρυθμός, ξεκινώντας αυτή την περίοδο μετά από μια τόσο μεγάλη διακοπή. Είναι λογικό να υπάρξουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας αλλά είμαι αισιόδοξος ότι μέσα από τα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν θα παρουσιάσουμε βελτίωση και θα φτάσουμε στις νίκες που θέλουμε. Αναμφίβολα δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν παλέψαμε.  Είμαστε Ολυμπιακός. Αυτό το παιχνίδι τελείωσε. Το κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε, αφού τα παιχνίδια είναι συνεχή και πρέπει να προχωρήσουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Χαραλαμπίδης τόνισε στην ΕΡΤ3: «Το κλειδί του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Είχαμε μεγάλη διαφορά και ήταν σημαντικό να την κρατούσαμε για να το κατακτούσαμε. Μετά το 2-0 σετ ανεβάσαμε ρυθμούς και στο πέμπτο σετ ήταν 50-50. Η Σύρος έπαιξε καλά, εμείς κάναμε λάθη και εκεί κρίθηκε. Ο καθένας μας έχει να δώσει πολλά περισσότερα και δύο μήνες εκτός είναι πολλοί για έναν αθλητή. Μπορούμε πολλά περισσότερα ως Ολυμπιακός. Έχουμε δρόμο ακόμα για να αποδείξουμε ότι μπορούμε να βγούμε πρωταθλητές».