.
.
Κυρίαρχος στη Νέα Φιλαδέλφεια ο Θρύλος, 3-0 την ΑΕΚ!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, από την έδρα της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 σετ (21-25, 18-25, 19-25) της ΑΕΚ και πανηγύρισαν την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα, αφού έχουν προηγηθεί η εκτός έδρας επικράτηση επί της Θέτιδας Βούλας και η εντός έδρας νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Με ανατροπή πήρε το πρώτο σετ! Θρύλος!

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2, αλλά δέχθηκε ένα σερί στη συνέχεια και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-2. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 10-4 με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει σταδιακά στροφές μειώνοντας σε 13-12. Στην εξέλιξη του σετ, η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία στο σκορ μέχρι το 16-15, σημείο στο οποίο αντέδρασε ο Θρύλος με ένα εντυπωσιακό 5-0 ξέφυγε με +4 στο 16-20. Οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα και με ψυχραιμία έφτασαν στο 21-25 με επίθεση της Χίπε, κατακτώντας το 1ο σετ.

Εύκολα στο 2-0 ο Θρύλος!

Κοντά στο σκορ πήγαιναν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του 2ου σετ, αλλά από τη στιγμή που προηγήθηκε με 6-7 ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα. Σταδιακά οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμά τους (7-13, 9-14, 10-15, 13-18) και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 18-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ!

Το έλεγξε και έφυγε με τη νίκη!

Πιο ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημά του το 3ο σετ, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός με ένα 3-0 σερί ξέφυγε με +3 στο 12-15 και διατήρησε το προβάδισμα (14-16, 15-17) το οποίο διεύρυνε στους πέντε πόντους στο 14-19 αρχικά, και στο 15-20 στη συνέχεια! Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη διατήρησε τον έλεγχο, η Τοτσίδου έγραψε το 16-21 και με επίθεση της Χίπε, έφτασε στο 19-25 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 0-3 σε 1.15.  21-25 (26’), 18-25 (24’), 19-25 (25’)

1ο σετ: 8-4, 16-14, 17-21, 21-25

2ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21,18-25

3ο σετ: 8-5, 13-16, 16-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντ 16 (11/24 επ., 5 μπλοκ, 48% υπ. - 24% άριστες), Χριστοδούλου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 17 (15/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου, Τοτσίδου 5 (5/16 επ., 42% υπ. - 17% άριστες), Κονόμη –λ (73%υπ.-55%αρ.)/  Ζιώγα, Κλάριτς 1 (1/2 επ.), Κελεσίδη 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Ιόσια 2 (2 μπλοκ), Διάλλα 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Σεβάρικα 8 (6/19 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. - 7% άριστες), Πιρβ 10 (9/30 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Λιάγκη 4 (2/10 επ., 2 άσσοι), Μπελιά –λ ( 25% υπ. - 25% άριστες)/ Τουλγαρίδου (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Ράπτη 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σπύρος Σαραντίτης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Πραγματικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τις κοπέλες. Όντως ήταν ένα δύσκολο ματς όπως είχα πει. Μια ομάδα που ειδικά σε αυτό το γήπεδο παίζει καλά. Εμείς  παίξαμε καλά πειθαρχημένα  και με πάθος και παρ’ όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε αυτή τη βδομάδα γιατί ήταν δύσκολη εβδομάδα ανταπεξήλθαμε και ήμασταν καλοί.  Ήταν μια καλή νίκη και αυτό που είναι θετικό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός η ομάδα γίνεται καλύτερη. Τέλος εύχομαι να μην είμαστε το εξιλαστήριο θύμα του αθλητισμού».

Η Σία Τοτσίδου με τη σειρά της ανέφερε: «Είμαστε πολύ χαρούμενες για τη νίκη. Παρουσιαστήκαμε πολύ συγκεντρωμένες μετά τα μέσα του 1ου σετ. Κάναμε αυτά που έπρεπε να κάνουμε και πετύχαμε και κάναμε μια επαγγελματική νίκη. Η ομάδα δείχνει σημάδια βελτίωσης από παιχνίδι σε παιχνίδι και έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε».