.
.
O Θρύλος πέρασε από το Ζηρίνειο, 3-1 την Κηφισιά!

Μια εβδομάδα μετά την πρόκριση στο Final 4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague αφού επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική.  Κορυφαίος για τον Θρύλο, ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους (27/44 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), ενώ ακολούθησαν ο Μιγιαϊλοβιτς με 19 και ο Φρομ με 12. Οι Πειραιώτες πίεσαν πολύ στο σερβίς και τελείωσαν την αναμέτρηση με 11 άσσους.

Αποφασιστικό ξεκίνημα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει αέρα τριών πόντων (1-4) χάρη σε δύο μπλοκ των Όκολιτς και Φρομ, ενώ με άσσο του τελευταίου, ο βρέθηκε στο +5  (2-7). Με πρωταγωνιστή τον Μιγιαϊλοβιτς που πέτυχε 2 άσσους στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα νέο σερί 4-0 για το 9-14, καταφέρνοντας να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα των πέντε πόντων που είχε προσωρινά μειωθεί από την Κηφισιά. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε το 17-21 με την Κηφισιά να απαντάει με τρείς σερί πόντους για το 20-21 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Φρομ, Εγκλεσκανς και Όκολιτς έδωσαν τις λύσεις  και οδήγησαν στο σετ μπολ τον Ολυμπιακό, με τον Σέρβο κεντρικό να διαμορφώνει το 21-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» με 1-0 στα σετ.

Βρέθηκε πίσω και δέχθηκε την ισοφάριση

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3 αλλά έφτασε στην ισοφάριση χάρη στον τρίτο άσσο του Μιγαϊλοβιτς αρχικά, και το μπλοκ του Βουλκίδη στη συνέχεια για το 9-9. Η ομάδας της Κηφισιάς πήρε εκ νέου το προβάδισμα φτάνοντας τη διαφορά στο +5 (17-12), με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να μειώνει στον πόντο, ύστερα από ένα σερί 4-0 φτάνοντας στο 18-17. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να ολοκληρώνουν το σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με οδηγό τον Έγκλεσκαλνς το 2-1 για τον Θρύλο!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +2 με τον Όκολιτς για το 6-8. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προσωρινά, όμως ο άσσος του Μιγαίλοβιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο 12-13 στα μέσα του σετ. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από μεγάλο διάστημα με 15-14, με τον Ολυμπιακό να ανατρέπει την κατάσταση με πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς. Ο Λετονός διαγώνιος του Θρύλου ήταν καθοριστικός σε αυτό το σημείο του 3ου σετ, αφού πέτυχε τους 6 από τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του διαμορφώνοντας το 23-19 υπέρ του Ολυμπιακού. Λάθος σερβίς της Κηφισιάς, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να φτάσει στο σετ μπολ και να το εξαργυρώσει με το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Έγκλεσκαλνς γράφοντας το 21-25, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν εκ νέου με 2-1 στα σετ.

Το καθάρισε!

Αποφασισμένοι να πάρουν την καθαρή νίκη στο παιχνίδι μπήκαν στο 4ο σετ οι ερυθρόλευκοι, που προηγήθηκαν με 2-8 με τον Μιγαϊλοβιτς να προσθέτει ακόμα έναν άσσο στο ενεργητικό του και τους Βουλκίδη και Έγκλεσκανς να είναι αποτελεσματικοί στα μπλοκ τους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 5-8, όμως νέο σερί του Θρύλου με μπροστάρη τον Έγκλεσκανς επανέφερε τη διαφορά στο +6 και το σκορ στο 5-11. Νέος άσσος για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά από τον Φρομ έφερε τον Ολυμπιακό να προηγείται στα μισά του σετ με 6-13 με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της προβάδισμα και με τον εξαιρετικό Έγκλεσκαλνς που σημείωσε ακόμα έναν άσσο να φράφει το 19-13. Η Κηφισιά πίεσε στο τέλος μειώνοντας στους τέσσερις πόντους 18-22, όμως οι ερυθρόλευκοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, φτάνοντας στο 25-19 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ και την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 21-25 (28’), 25-22 (32’), 21-25 (30’), 19-25 (29’)

1ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 6-8,16-15, 19-21, 21-25

4ο σετ: 2-8, 11-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 12 (8/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. - 26% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 19 (13/30 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 37% άριστες), Έγκλεσκανς 30 (27/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Όκολιτς 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 10 (10/23 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 16% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ. - 57% άριστες), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 3 (3/4 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Μελλές 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ξεκινήσαμε την προσπάθειά μας στο πρωτάθλημα σε μια πολύ δύσκολη έδρα απέναντι σε μια αρκετά καλή ομάδα. Εμείς πετύχαμε τη νίκη χωρίς κάποια απώλεια και αυτό είναι σημαντικό μέσα σε ένα πολύ δύσκολο γήπεδο και απέναντι σε αυτό τον αντίπαλο. Πάντα στις πρεμιέρες υπάρχει η πίεση και το άγχος, τα οποία ξεπεράσαμε και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Θεωρώ ότι η συνέχεια θα είναι καλή για την ομάδα μου, γιατί δουλεύουμε σωστά και από αγωνιστική σε αγωνιστική θα εμφανιζόμαστε ακόμα καλύτεροι».

Ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Χέρμανς Έγκλεσκαλνς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Από τη στιγμή που θα δεν θα υπάρχουν φέτος πλέι οφ με τη μορφή που τα έχουμε συνηθίσει κάθε παιχνίδι θα είναι «μάχη».  Σήμερα πήραμε το πρώτο σετ, στη συνέχεια δεν παρουσιάσαμε το καλό μας πρόσωπο αλλά από το 3ο σετ βελτιωθήκαμε, το πήραμε και χαλάσαμε την ψυχολογία της Κηφισιάς.  Σίγουρα δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι, αλλά κερδίσαμε και αυτό είναι το σημαντικό. Παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι και η ομάδα θα εξελίσσεται».