.
.
Πρώτη απώλεια για τις «ερυθρόλευκες»

Το δεδομένο ότι το φετινό πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ Γυναικών θα είναι πιο ανταγωνιστικό από τα προηγούμενα χρόνια, επιβεβαιώθηκε στο πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν, στο οποίο ηττήθηκε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού με  62-61 από τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος».  Οι «ερυθρόλευκες» που επιχειρούν μια επανεκκίνηση τη φετινή χρονιά, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα σε εγχώριες διοργανώσεις, αλλά αυτό που καλούνται να διασφαλίσουν στη διάρκεια αυτής της σεζόν είναι η διατήρηση των κεκτημένων και όχι τα μεγάλα ρεκόρ. Από κει και πέρα η σημερινή αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη. Οι «ερυθρόλευκες» που βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους στην 1η περίοδο (15-4), ανέτρεψαν την κατάσταση και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Ωστόσο στην έναρξη της τελευταίας περιόδου

Νωθρό ξεκίνημα...

Στα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 6-0, για να μειώσει σε 6-2 με δυο εύστοχες βολές της Τζόρι Ντέϊβις. Ακολούθησε το 10-2 από πλευράς γηπεδούχων με την Ρέϊμερ να σκοράρει στα 5:54 το πρώτο «ερυθρόλευκο» δίποντο για το 10-4 και τις πράσινες να φτάνουν στη συνέχεια στο 15-4. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και ήρθε με δυο διαδοχικά τρίποντα της Αγγελικής Νικοπούλου (3:46) και της Εβίνας Σταμάτη (3:06) για το 15-10. Οι γηπεδούχες αύξησαν  στη συνέχεια τη διαφορά φτάνοντας στο 19-10, η Σταμάτη με δυο εύστοχες βολές μείωσε σε 19-12, 14’’ πριν το φινάλε, αλλά η Καλαμπάκου με καλάθι στην εκπνοή διαμόρφωσε το 21-19 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Από το -11 στο +2!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στη 2η περίοδο και με ένα γρήγορο 5-0 σερί, με πρωταγωνίστρια την Άννα Σπυριδοπούλου η οποία πέτυχε τρίποντο (9:12) και καλάθι στον αιφνιδιασμό (9:07), μείωσε στους 4 πόντους τη διαφορά (21-17).  Με εύστοχο δίποντο η Χιούστον σταμάτησε το «ερυθρόλευκο» σερί για το 23-17, αλλά η Αγγελική Νικολοπούλου με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 3 (23-20) στα 7:27. Στη συνέχεια οι «πράσινες» με ένα 5-0 σερί, διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 28-20. Ο Ολυμπιακός απάντησε  με δικό του 6-0 σερί, με την Αλεξανδρή να μειώνει σε 28-26 με τρίποντο και σε 28-27 με μια εύστοχη ελεύθερη βολή (5:14), τρέχοντας ένα επιμέρους 15-7 στο σημείο αυτό. Η Χιούστον σκόραρε στη συνέχεια για το 30-27, με την Ντέιβις να απαντάει άμεσα για το 30-29. Από δυο εύστοχες βολές της Κόστοβιτς διαμορφώθηκε στη συνέχεια το 34-33, 1:59 πριν τη λήξη της περιόδου. Με δίποντο της ίδιας στα 58’’, ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 34-35, η Ριντ με μια εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 35-35, αλλά με δυο εύστοχες βολές στα 5’’, η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου έγραψε το 35-37, με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διατήρησε το προβάδισμα

Στην έναρξη της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός με καλάθι της Κόστοβιτς διεύρυνε για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 35-39, σκορ που παρέμεινε για τα επόμενα 2,5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν εκ νέου με 40-39 στα 5:56, όμως η Κόστοβιτς με λέι απ έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 40-41 στα 5:29. Στα 4:46 οι γηπεδούχες προηγήθηκαν ξανά με 42-41, αλλά η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση αφού με 7-0 σερί, πήγε στο 42-48 με 5 διαδοχικούς πόντους της Σπυριδοπούλου με τρίποντο και δίποντο μέχρι το 3:19. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 45-48 (1:21), η Κόστοβιτς έγραψε το 45-50 (1:05), ακολούθησε τρίποντο της Λύμουρα για το 48-50 (0:49), αλλά η Νικολοπούλου απάντησε και με νέο τρίποντο (0:41), διαμόρφωσε το 48-53 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Ανατροπή και πρώτη ήττα

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να τρέχουν 6-0 σερί, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 54-53 μέχρι τα 8:45. Με μια εύστοχη ελεύθερη βολή η Κόστοβιτς ισοφάρισε σε 54-54 (8:17) και με μια ακόμα έδωσε το προβάδισμα με 54-55 (7:35) ενώ η Τζόρι Ντέιβς με δίποντο στα 6’ έγραψε το 54-57.  Η ίδια σημείωσε το 56-59 στα 4:05, αλλά οι γηπεδούχες με τρίποντο της Διέλα ισοφάρισαν σε 59-59 στα 3:30 και προηγήθηκαν με 60-59 με την Καλαμπάκου (1:44). Στα 44΄΄ ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ με την Ριντ για το 62-59, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να μειώνει με δυο εύστοχες βολές σε 62-61. Η ίδια ωστόσο αστόχησε στην τελευταία επίθεση στην οποία ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φτάσει στη νίκη, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 62-61 που ήταν το τελικό σκορ.

Tα δεκάλεπτα: 21-12, 35-37, 48-53, 62-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 5(1), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 13 (2), Γρίσπου, Νικολοπούλου 9 (3), Κουκη, Ντέιβις Ρ. 4, Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 16, Παντελη, Ντέιβις Τζ. 6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 22 (1), Τζόνσον, Χελιώτη, Μούλη 2, Λύμουρα 20, Καλαμπάκου 3, Κωτούλα 2, Διέλα 5 (1), Ζιάκα, Σκουμπάκη, Χιούστον 8

O προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Η ομάδας μας σήμερα έχασε για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια στην Ελλάδα.  Σε μια δύσκολη εποχή φέτος και χωρίς την παρουσία μας στην Ευρώπη έπρεπε να δημιουργήσουμε ένα καινούργιο σύνολο ικανό να κατακτά τίτλους. Ο αυτοσκοπός μας δεν ήταν ποτέ τα ρεκόρ αλλά  η αγωνιστικότητα που παρουσιάζαμε. Στο σημερινό παιχνίδι ήμασταν αρκετά άστοχοι στην επίθεση. Ενδεχομένως το χειρότερο επιθετικό μας παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια και χάσαμε από μια μικρή λεπτομέρεια. Ο στόχος της ομάδας δεν αλλάζει παραμένει η κατάκτηση των εγχώριων τίτλων. Έχω την χαρά να ηγούμαι μιας ομάδας που απαρτίζεται από ταλαντούχες και με έντονη αθλητική προσωπικότητα αθλήτριες. Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο περήφανος για αυτές και την προσπάθεια που κάνουν καθημερινά. Στο τέλος της σεζόν θα κάνουνε τον απολογισμό μας και θα δούμε αν έχουμε καταφέρει τους στόχους μας».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Ήταν μια κακή ήττα. Δεν φανήκαμε αντάξιες του εαυτού μας και του παιχνιδιού που μπορούμε να κάνουμε στο γήπεδο. Δεν παίξαμε καλά και για αυτό ήρθε η ήττα.  Ωστόσο θα συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά για να κατακτήσουμε στο τέλος αυτό που μας ανήκει και δικαιούμαστε».