.
.
Η καρδιά του πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που διεξήχθη στο Ρέντη καθώς επικράτησε με 3-2 σετ (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-9) και έκανε το «2Χ2» στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0 στα σετ, στη συνέχεια χαλάρωσε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί μίλησε η καρδιά και ο χαρακτήρας του πρωταθλητή καθώς ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του πήγε στο 15-9 και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, το ανέτρεψε και προηγήθηκε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4 και 2-6, για να μειώσει σε 4-6 με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Κλάριτς και επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων.  Στη συνέχεια  δέχθηκε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-9 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Σπύρος Σαραντίτης. Ακολούθησε το 6-12 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με τον Ολυμπιακό να μειώνει με 3-0 σερί και άσσο της Χριστόδουλου σε 9-12 και μετά το 9-13, οι «ερυθρόλευκες» με νέο 3-0 σερί, μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά για το 12-13 με την Κλάριτς. Την «ερυθρόλευκη» αντίδραση συνέχισε η Σάσκια Χίπε η οποία ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 13-13, διευρύνοντας στο 4-0 το σερί του Ολυμπιακού. Ό ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 13-14, όμως οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν άμεσα με τη Γιώτα (14-14) και προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά από επίθεση τους Κούμπουρα που πέρασε άουτ (15-14). Με τρεις επιθέσεις της Κάρλα Κλάριτς ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά στο 16-15, στο 17-16 και ξέφυγε με +2 στο 18-16, που έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ από πλευράς φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια λειτούργησε το «ερυθρόλευκο» μπλοκ με τη Χριστοδούλου να σταματάει την Πότοκαρ για το 19-16 και ύστερα από επίθεση της Πολυνοπούλου σε πρώτο χρόνο που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 20-16, τρέχοντας ένα νέο 4-0 σερί μετά το 16-16. Ο ΠΑΟΚ απάντησε μειώνοντας σε 20-19, όμως ο Θρύλος είχε και πάλι τη λύση, αφού με ένα γρήγορο σερί τεσσάρων διαδοχικών πόντων και πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα έφτασε στο σετ μπολ με 24-19 και πήρε το σετ με την Σκοτ να σημειώνει το 25-20.

Κυριάρχησε και 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-3, αλλά ισοφάρισε άμεσα με την Χριστοδούλου να πετυχαίνει το 3-3 με πανέξυπνο πόντο και την Αργυρίου να γράφει το 4-3 δίνοντας το προβάδισμα. Το σερί των «ερυθρόλευκων» μετά το 1-3, συνεχίστηκε αφού ακολούθησε επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων για το +2 υπέρ του Ολυμπιακού στο 5-3. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-4, όμως η Κλάριτς με εξαιρετική επίθεση και άσσο ανέβασε τη διαφορά στο +3 (7-4) για πρώτη φορά στο 2ο σετ και η Σκοτ σημείωσε το 8-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 9-7 και 11-9, όμως ο  Θρύλος απάντησε ξανά με δυναμικό τρόπο. Η Χίπε αρχικά επανέφερε το +3 στο 12-9 και η Σκοτ με δυο διαδοχικούς άσσους διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμα για το 14-9. Από νέο άσσο της Γιώτα αυτή τη φορά (16-10) και πόντο της Χίπε ο Ολυμπιακός απέκτησε σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων στο 17-10, στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο σετ. Η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στην ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη η οποία διατηρούσε διαφορές ασφαλείας (20-12, 22-13). Μετά το 22-13, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-17, αλλά η Στέλλα Χριστοδούλου σταμάτησε το σερί τους δίνοντας το 23ο πόντο. Η Σάσκια Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-18 και μετά από λάθος των φιλοξενούμενων ο Θρύλος πήρε με 25-18 για το 2-0!

Χαλάρωσε και μείωσαν οι φιλοξενούμενες

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» και οδηγούσαν στο σκορ (5-9, 7-12, 7-15). Η εικόνα δεν άλλαξε στην εξέλιξη του σετ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 25-10 και να μειώνει σε 2-1 στα σετ.

Ισοφάριση και τάι μπρεικ...

Με σημάδια χαλαρότητας από πλευράς Ολυμπιακού, ξεκίνησε και το 4ο σετ, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 0-4 και στο Σπύρο Σαραντίτη το λόγο για να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 3-5, όμως οι φιλοξενούμενες διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους, αυξάνοντας στο +5 τη διαφορά στο 4-9, με τη Γιώτα να μειώνει σε 7-9. Στο σημείο αυτό, καταλογίστηκε λανθασμένα παράβαση στο φιλέ στη Χουντ και αντί για το 8-9, διαμορφώθηκε το 7-10 υπέρ του ΠΑΟΚ. Ακολούθησε το 7-11με τον Ολυμπιακό να μειώνει εκ νέου σε 9-11, με επιθέσεις της Σκοτ και της Χίπε αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 10-14. Με δυο διαδοχικούς άσσους η Φερονίκη Ζιώγα μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (13-14), ο ΠΑΟΚ πήρε τον ποντο για το 13-15 και η Κλάριτς σημείωσε το 14-15. Η Κούμπουρα στη συνέχεια επανέφερε το +2 υπέρ των φιλοξενούμενων (14-16), η Χίπε μείωσε σε 15-16, αλλά δυο διαδοχικοί πόντοι διαμόρφωσαν το 15-18.  Ο Ολυμπιακός πλησίασε τρεις φορές στον πόντο (17-18, 18-19) και κατάφερε να ισοφαρίσει την τρίτη (19-20) με μπλοκ της Γιώτα στην Κούμπουρα για το 20-20, με τις φιλοξενούμενες να ανακτούν το προβάδισμα και τη διαφορά του +2 (20-22). Στο σημείο αυτό, μια ακόμα λανθασμένη απόφαση έδωσε στον ΠΑΟΚ τον πόντο, αφού στο 20-22, καταλογίστηκαν 4 μπαλίες, παράβαση που δεν υπήρξε και κάπως έτσι αντι να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 21-22 διαμορφώθηκε το 20-23 για τους φιλοξενούμενους που πήραν τελικά το σετ με 25-21 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Χαρακτήρας και καρδιά πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ αποφασιστικά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 4-0 κ χάρη σε άσσο της Σκοτ, παράβαση στο φιλέ της Μερτέκη, μπλοκ της Γιώτα στην Κούμπουρα και νέο μπλοκ της Χίπε στη Μερτέκη! Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-2, αλλά η Χίπε έδωσε τη λύση διαμορφώνοντας το 5-2 με επίθεση στην ευθεία. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 5-3, αλλά από σερβίς άουτ της Κούμπουρα προήλθε το 6-3 και με άσσο της Χίπε ο Θρύλος επανέφερε την διαφορά στο +4 για το 7-3.  Η Μερτέκη μείωσε σε 7-4, όμως η Κλάριτς έδωσε τον 8ο πόντο στην αλλαγή των τερέν και η Σκοτ με ωραία επίθεση για πρώτη φορά τη διαφορά του +5 στο τάι μπρέικ, πετυχαίνοντας το 9-4. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-6, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και έφτασε στο 10-6 και στο 11-6 με τον τρίτο άσσο της Φερονίκης Ζιώγα. Η Χίπε έγραψε το 12-7 και το 13-7, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 13-9 αλλά η Σκοτ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε στο πρώτο ματς μπολ στο 14-9.  Η ίδια με εξαιρετική πάιπ πέτυχε το 15-9 και χάρισε τη νίκη στο Θρύλο!

Τα σετ: 25-20 (26’), 25-18 (25’), 10-25 (20’), 21-25 (30’)

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-19, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-18

3ο σετ: 4-8, 7-16, 8-21, 10-25

4ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-7, 15-9

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χουντ 17 (13/37 επ., 4 άσσοι, 49% υπ. - 33% άριστες), Κλάριτς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 2 (2/5 επ.) / Κονόμι (λ, 74% υπ. - 58% άριστες), Λιόλιου, Ζιώγα 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη, ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. - 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σπύρος Σαραντίτης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Πρώτα από όλα μπράβο στις αθλήτριές μου και όχι τόσο για τη νίκη, όσο για το ότι έδειξαν τι πραγματικά θέλουμε και φέτος. Έδειξαν μεγάλη όρεξη και πάθος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στα δυο πρώτα σετ ήμασταν πάρα πολύ καλοί και στο πέμπτο. Δείξαμε τι θέλουμε να κάνουμε και φέτος, να διατηρήσουμε μια καλή ομάδα πολύ ανταγωνιστική και να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και αυτό για εμένα είναι το πιο σημαντικό».

Η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, Σάσκια Χίπε ανέφερε: «Έχουμε την καρδιά του πρωταθλητή. Τα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ είναι πάντα ξεχωριστά. Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί νικήσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά κυρίως γιατί βλέπουμε πως σε κάθε παιχνίδι βελτιωνόμαστε. Αλλά φυσικά αυτό που μετράει στο τέλος είναι να παίρνουμε τη νίκη».

Η Ρίγκαν Σκοτ δήλωσε: «Είμαι πολύ ενθουσιασμένη που πήραμε αυτή τη νίκη. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Μπορεί να ήμασταν μπροστά 2-0, αλλά ήταν δύσκολα και τα δύο. Επέστρεψαν πιο δυνατές, αλλά τελικά τα καταφέραμε και είμαι χαρούμενη για τη νίκη».