.
.
Πρόκριση δια περιπάτου στο Final 4 του Λιγκ Καπ, 3-0 την Κηφισιά!

Την πρόκριση του στo Final 4  του League Cup εξασφάλισε ο Ολυμπιακός  που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-18)  της Κηφισιάς, στο τελευταίο παιχνίδι του Γ’ Ομίλου που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».   Oι Πειραιώτες με δυο νίκες σε ισάριθμα ματς κλείδωσαν την πρωτιά στον όμιλο και θα δώσουν το παρών για μια ακόμη σεζόν στην τελική φάση League Cup όπου θα διεκδικήσουν διεκδικήσει τον 7ο τίτλο τους στη διοργάνωση. Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με την Κηφισιά ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 20 πόντους. Ακολούθησαν οι Μιγιαϊλοβιτς με 17 και οι Βουλκίδης, Εφραιμίδης που σημείωσαν αμφότεροι από 10.

Συγκεντρωμένος στο πρώτο σετ

Οι Πειραιώτες θέλησαν από νωρίς να επιβληθούν στον αγώνα και το κατάφεραν ανακτώντας το προβάδισμα με δύο σερί πόντους και έναν άσσο του Μιγιαϊλοβιτς για το 4-2 και έκτοτε διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους. Στα σημεία του σετ που οι παίκτες του Ολυμπιακού κλήθηκαν να δείξουν χαρακτήρα, τα κατάφεραν περίφημα έχοντας απάντηση σε κάθε πίεση που τους ασκήθηκε. Λίγο πριν το τέλος και με την Κηφισιά να πλησιάζει στο σκορ (21-19), ο Ολυμπιακός με νέο σερί τριών πόντων έδιωξε εκ νέου την πίεση των φιλοξενούμενων για το 25-21 που του έδωσε το προβάδισμα στα σετ.

Από 15-17, 22-17 και 2-0 σετ!

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (6-7) αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν με 8-7, πρώτα με επίθεση στη διαγώνιο του Έγκλεσκαλνς και στη συνέχεια ΜΕ μπλοκ του Μιγιαϊλοβιτς. Από αυτό το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός συνέχισε να προπορεύεται στο σκορ και με τον άσσο του Μιγιαϊλοβιτς να παίρνει για πρώτη φορά διαφορά δύο πόντων (12-10). Η Κηφισιά αντέδρασε προσωρινά και ξαναπήρε το προβάδισμα με 15-17,  όμως η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό ο οποίος με ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί, έφτασε στο 22-17. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στο 25-19, για το 2-0 στα σετ!

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ξεκίνησε δυνατά και στο 3ο σετ,  το οποίο έλεγξε σε όλη τη διάρκεια του χωρίς να αφήσει περιθώρια στην Κηφισιά να απειλήσει. Οι «ερυθρόλευκοι»  δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 25-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη για την  τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Tα σετ: 3-0 σε 1.12.  25-21 (25’), 25-19 (23’), 25-18 (24’)

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Στιβαχτής, Μιγιαϊλοβιτς 17 (12/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 35% υπ. - 18% άριστες), Έγκλεσκανς 20 (18/26 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 17%υπ.-17%αρ.), Όκολιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 50% άριστες), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνης 11 (11/31 επ.), Κοτσάκης 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 53%υπ.-42%αρ.), Μπάσης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (8/21 επ., 53%υπ.-42%αρ.)/ Σωνάκης (λ, 42%υπ.-33%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.), Μελλές

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε στο olympiacossfp.gr : «Σίγουρα η Κηφισιά είναι μια πολύ αξιόλογη ομάδα και όταν είναι νοκ-αουτ τα παιχνίδια έχουν έναν βαθμό δυσκολίας, αν αναλογιστούμε πως ακόμα είναι αρχή και οι ομάδες δεν είναι έτοιμες, οπότε έπρεπε να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Θεωρώ πως σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήμασταν ανώτεροι και το δείξαμε στο γήπεδο, περιορίσαμε τα ατού της αντίπαλης ομάδας και ήρθε μια νίκη 3-0 δίκαια για εμάς.  Σχετικά με το final four, όπως όλες οι ομάδες έτσι και εμείς δεν είμαστε ακόμα στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας, αλλά πιστεύω πως με τα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν, θα καταφέρουμε να βρούμε ρυθμό και να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι για τον Γενάρη».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Στιβαχτής ανέφερε τα εξής: «Στο σημερινό παιχνίδι νομίζω ξεκινήσαμε νευρικά, χωρίς συγκέντρωση. Πετύχαμε το στόχο μας που ήταν να περάσουμε στο final four. Ωστόσο, αυτό αργεί ακόμα, προηγούνται παιχνίδια που πρέπει να κοιτάξουμε το καθένα ξεχωριστά και να κερδίσουμε. Δεν μας ενδιαφέρει τίποτα άλλο αυτή τη στιγμή, κοιτάμε το παιχνίδι της επόμενης βδομάδας, ώστε να μπορέσουμε να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι σε όλους τους στόχους μας. Η ομάδα έχει δέκα καινούργια πρόσωπα, αλλά στον Ολυμπιακό δεν υπάρχουν δικαιολογίες, πρέπει να κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια και γι’ αυτό κοιτάμε το κάθε ματς σα να είναι τελικός».