.
.
Φιλική νίκη με 33-18 κόντρα στη Σαλαμίνα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 33-18 του Ομίλου Χειροσφαίρισης Χάντμπολ Κλαμπ Σαλαμίνα στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Ο προπονητής των Πειραιωτών Νέναντ Κλιάιτς  προχώρησε σε αρκετές δοκιμές προσώπων και σχημάτων και είχε την ευκαιρία να τσεκάρει το βαθμό ετοιμότητας των αθλητών του δέκα ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος που είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 19 Σεπτέμβριου με αντίπαλο την ΑΕΚ εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με 3 διαδοχικά γκολ του Γιόσιπ Ζάγια προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο πεντάλεπτο.  Με τη συμπλήρωση του 15λεπτου, ο Μιλοβάνοβιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-3 με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό του.  Ο Θοδωρής Δεληχρήστος έγραψε το 18-6, δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με τον Άγγελο Τσίλη να σημειώνει το 19-7.  Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο σε άμυνα και επίθεση και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 33-18.