.
.
Ο Θρύλος φώναξε παρών και είναι το  φαβορί για τον τίτλο!

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζοντας εμφανή σημάδια βελτίωσης και πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο  επικράτησε με 3-0 σετ (22-25, 20-25, 19-25) του Φοίνικα Σύρου στον 2ο ημιτελικό των play off της Volleyelague, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, και το Σάββατο (4/7), θέλει να σφραγίσει το εισιτήριο για τους τελικούς. Οι «ερυθρόλευκοι» φώναξαν παρών στη μάχη της διεκδίκησης του πρωταθλήματος και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί για να διατηρήσουν και φέτος την κούπα στον Πειραιά.  Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ματς,  ήταν πιο συγκεντρωμένη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια  στην τελική επικράτηση. Πλέον το ζητούμενο για τον Θρύλο είναι να ντουμπλάρει τις νίκες του στον 3ο ημιτελικό και να σφραγίσει το εισιτήριο για τους τελικούς, όπου θέλει να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 30ου πρωταθλήματος της ιστορίας του.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη από το σερβίς. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το 2-3, με τους νησιώτες να προσπερνούν για πρώτη φορά με 4-3 μετά από μπλοκ που δέχθηκε ο Κουμεντάκης.  Με πλασέ του Φίνγκερ και σερβίς του Στερν που κατέληξε στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 5-4 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +2 στο 8-6, με άσσο του Κουμεντάκη. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 8-8, μετά από σερβίς στο φιλέ του Βουλκίδη και μέχρι το 10-10, το σκορ διαμορφώθηκε από εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς. Πόντο πόντο πήγαν οι δυο ομάδες μέχρι το 13-13 και μετά το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (14-13) από προσπάθεια του Χουσάϊ, ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 3-0 σερί μένοντας πίσω με 14-16.  Ο τυπικά γηπεδούχος Φοίνικας διατήρησε το +2 μέχρι το 16-18, όμως ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 5-1, έφτασε στο 21-19 το οποίο διαμόρφωσε ο Κουμεντάκης με χτύπημα στην ευθεία.  Από προσπάθεια του Μήλη, διαμορφώθηκε το 21-20, αλλά ο Φίνγκερ επανέφερε τη διαφορά του +2, σημειώνοντας το 22-20. Ο Φοίνικας μείωσε με τον Κανέλλο, αλλά ο Χουσάϊ έδωσε τη λύση για το 23-21. Μετά από φάση διαρκείας και εντυπωσιακό γυριστό καρφί πάνω στο φιλέ ο  Βουλκίδης, έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Θρύλο (24-21), και ο ίδιος παίκτης, αφού μεσολάβησε το σερβίς του Κουμεντάκη στο φιλέ (24-22), έγραψε το 25-22, για να προηγηθεί με 1-0 στα σετ, ο Ολυμπιακός.

Έλεγξε το σετ και έφτασε το 2-0!

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 4-1, μετά από διπλό μπλοκ των Πετρέα, Τερβαπόρτι στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο τεχνικός του Φοίνικα.  Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 2-4, αύξησαν για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 6-2 με τον Χουσάϊ, με τον Φοίνικα να μειώνει σε 4-6, ύστερα από άσσο του Κωστόπουλου. Ο Βουλκίδης με μονό μπλοκ επανέφερε το προβάδισμα στο +4 (4-8), και με νέο μπλοκ του ίδιου, μαζί με τον Κουμεντάκη, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 στο 9-4! Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στο 10-5, με επίθεση του Κουμεντάκη και αυξήθηκε στο +6 για πρώτη φορά μετά από επίθεση άουτ του Στερν στο 11-5. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +7, φτάνοντας στο 15-8, μετά από μπλοκ του Πετρέα και διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον ίδιο παίκτη για το 16-8! Ο Φοίνικας μείωσε σε 16-10, αλλά ο Φίνγκερ επανέφερε το +8 στο 18-10. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσε ο Φοίνικας σε 18-13, αλλά μετά από λάθος του Κωστόπουλου στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 19-13 υπέρ του Ολυμπιακού.  Από νέο σερί, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-19 τρέχοντας ένα επιμέρους 5-1, από το 10-18. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-16, μετά από μπλοκ του Πετρέα και στο 23-17, με ωραίο χτύπημα του Φίνγκερ και στο σετ μπολ με 24-18, ύστερα από επίθεση άουτ του Μήλη. Ο Φοίνικας μείωσε σε 24-20, αλλά ο Κουμεντάκης έγραψε το 25-20, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στα σετ!

Με σοβαρότητα και συγκέντρωση ήρθε η νίκη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-3, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 5-5, αλλά να μένει ξανά πίσω στο σκορ με-2, στο 8-6. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χουσάϊ και εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Πετρέα, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 8-8, με τον Κωστόπουλο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στο Φοίνικα (9-8). Μετά το 10-9 το οποίο σημείωσε ο Μήλης, ο Ολυμπιακός προσπέρασε μετά από ώρα, με πρωταγωνιστή τον -Γιώργο Πετρέα. Ο αρχηγός του Θρύλου, αρχικά ισοφάρισε με πρώτο χρόνο σε 10-10 και στη συνέχεια με άσσο, έγραψε το 10-11. Ακολούθησε νέα αλλαγή στο σκορ με τον Φοίνικα να προσπερνάει με 12-11 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με 2-0,  ανακτώντας το προβάδισμα στο 12-13. Μετά τη νέα ισοφάριση, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο 3ο σετ με +2, φτάνοντας στο 13-15, διαφορά που κράτησε ο Φίνγκερ στο 14-16. Μετά από λάθος του Στερν η διαφορά αυξήθηκε στο +3 για το 14-17 και με νέα επίθεση του Φίνγκερ διαμορφώθηκε το 15-18. Από το διπλό μπλοκ των Πετρέα, Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο +4 το προβάδισμά του (14-18) και χάρη στο επιμέρους 7-2, (μετά το 13-13), προήλθε το 15-20. Η διαφορά έφτασε στο +6 μετά από επίθεση του Στερν στο φιλέ, στο16-22, με τον Φίνγκερ να γράφει το 17-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ.  Από επίθεση άουτ του Στερν, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο ματς μπολ στο 17-24 και στην τελική επικράτηση, με 19-25 ύστερα από επίθεση του Κουμεντάκη.

Tα σετ: 3-0 σε 92',  22-25 (31’), 20-25 (31’), 19-25 (29’)

1ο σετ:  6-8, 16-14, 19-21, 22-25

2ο σετ:  4-8, 8-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού μετά το ματς δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής:

«Πρώτα από όλα διορθώσαμε κάποια τεχνικά και τακτικά λάθη τα οποία κάναμε στο πρώτο παιχνίδι, ειδικά μέχρι το 23-21. Σήμερα πιάσαμε τη μίνιμουμ απόδοση ώστε να καταφέρουμε να φτάσουμε στη νίκη. Μετά  τρία παιχνίδια που έχουν παιχτεί μέχρι στιγμής και με ζευγάρι του άλλου ημιτελικού, είδαμε ότι τα πάντα μπορούν να συμβούν για αυτό πρέπει να είμαστε έτοιμοι και να παίξουμε ακόμα καλύτερα από ότι παίξαμε σήμερα. Ο στόχος μας είναι να παίζουμε καλύτερα από παιχνίδι σε παιχνίδι και αυτόν θέλουμε να επιτύχουμε, αφού δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάποια φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας. Θέλουμε το Σάββατο να είμαστε ακόμα καλύτεροι και να περάσουμε στον τελικό. Η βελτίωση πρέπει να έρχεται και ομαδικά και ατομικά».

Ο Θοδωρής Βουλκίδης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής:

«Στο πρώτο παιχνίδι θεωρώ ότι ήμασταν πάρα πολύ νευρικοί μέσα στο γήπεδο και δεν θεωρώ ότι ήταν… παικτικό το κομμάτι που χάσαμε. Ήμασταν όλη ομάδα νευρική, ασχολιόμασταν συνέχεια με το διαιτητή και κάναμε πάρα πολλά λάθη σε σχέση με τον αντίπαλο. Μετά από αυτό το ματς δεν είπαμε πολλά, αλλά από ότι είδαμε σήμερα στο παιχνίδι δείξαμε τη σοβαρότητα που έπρεπε και παίξαμε σαν Ολυμπιακός. Παίξαμε σαν την καλύτερη ομάδα της Ελλάδας και δείξαμε τον εαυτό μας, που έπρεπε να δείξουμε και την  Τρίτη, αλλά δεν τα καταφέραμε, για αυτό και πήγε 3-0 το ματς. Τώρα για το Σάββατο ελπίζω να πάει όπως σήμερα, να δείξουμε την σοβαρότητα που πρέπει, να κερδίσουμε με 3-0 και να περάσουμε στους τελικούς».