.
.
Χωρίς ρυθμό…

Επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση μετά από 3,5 μήνες περίπου διακοπής, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ από τον Φοίνικα Σύρου, στον πρώτο ημιτελικό των play off της Volleyleague, που διεξήχθη στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Σε μια αναμέτρηση όπου ήταν εμφανής η έλλειψη ρυθμού, οι Πειραιώτες που έχασαν το πρώτο σετ, ανέτρεψαν την κατάσταση, προηγήθηκαν με 2-1, όμως έχασαν μέσα από τα χέρια τους το 4ο σετ (25-27), στο οποίο βρέθηκαν μπροστά με 23-20 και 24-22 και αντί να φτάσουν στη νίκη με 3-1, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν νωθρά, αλλά μείωσαν τη διαφορά, προηγήθηκαν με 13-12 και έφτασαν στο ματς μπολ με 14-13, όμως ο Φοίνικας Σύρου πήγε στο 16-18 και στην τελική επικράτηση με 3-2 σετ. Πλέον οι πρωταθλητές  θέλουν την Πέμπτη (2/7) να ισοφαρίσουν σε 1-1 για να στείλουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι, το Σάββατο (4/7, 17:15), όπου θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς.

Ξεκίνησε με λάθη και έχασε το 1ο σετ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Φοίνικα Σύρου να προηγείται με 0-2 και να διατηρεί το προβάδισμα αυτό, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «ερυθρόλευκων» από το σερβίς οι οποίοι δεν είχαν ρυθμό.  Σε ορισμένες περιπτώσεις ο Φοίνικας ξέφυγε με τρεις πόντους (6-9, 8-11, 9-12) με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ στο 11-14. Ακολούθησε το 11-15 μετά από διπλή μπαλιά των Πειραιωτών και το 15-17 στη συνέχεια με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει για πρώτη φορά σε 17-17, με δυο σερί πόντους, από τον άσσο του Κουμεντάκη και το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χουσάϊ. Ο Φοίνικας απάντησε με ένα δικό του 2-0 σερί, χάρη στο οποίο έφτασε στο 17-19, ξέφυγε με 19-22 και πήρε το 1ο σετ με 22-25, μετά από σερβίς του Κουμεντάκη που κατέληξε στο φιλέ.

Αντίδραση και ισοφάριση σε 1-1!

Η εικόνα διαφοροποιήθηκε αισθητά στο 2ο σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με 4-3 και να φτάνει στο 6-4 με άσσο του Κουμνετάκη. Από πρώτο χρόνο του Βουλκίδη διατηρήθηκε το +2 στο 7-5, αλλά στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» ένα 3-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 7-8. Ο Φοίνικας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 8-9 με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ έως το 13-13. Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και με ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί,  έφτασε στο 20-13 το οποίο διαμορφώθηκε από το διπλό μπλοκ των Χουσάϊ και Βουλκίδη.  Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν και πλησίασαν σε 21-19 αρχικά και σε 22-21 στη συνέχεια. Ο Γιώργος Πετρέας επανέφερε τη διαφορά του +2 στο 23-21 και μετά την εκ νέου μείωση του σκορ σε 23-22, ο Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Ολυμπιακό στο 24-23.  Ο Φοίνικας μείωσε ξανά σε 24-23 αλλά μετά από σερβίς άουτ του Μήλη, διαμορφώθηκε το 25-23, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το προβάδισμα!

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι στο 4-3 και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5. Οι Πειραιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 8-6 και σταδιακά το αύξησαν με τον Φίνγκερ να σημειώνει το 11-8 με καρφί στην ευθεία και το 12-8 με νέα επίθεση. Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος ανέβασε περισσότερο στροφές και έφτασε στο +6 για το 15-9 με μπλοκ του Βουλκίδη.  Ακολούθησε το 16-10 υπέρ του Ολυμπιακού ο οποίος λειτουργούσε πολύ καλύτερα στο σημείο αυτό, έχοντας βρει ρυθμό και μειώνοντας τα λάθη στο σερβίς. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες έφτασαν στο 20-16 και στο σετ μπολ με 24-19 μετά από προσπάθεια του Κουμεντάκη. Ο Θοδωρής Βουλκίδης πάνω στο φιλέ σημείωσε το 25-20, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ!

Έχασε δικό του σετ!

Στην έναρξη του 4ου σετ, οι Πειραιώτες έφτασαν στο 6-4 και μετά το 8-7 έμειναν πίσω στο σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Μετά το 12-13, με ένα επιμέρους 2-0 σερί και διπλό μπλοκ των Τερβαπόρτι, Πετρέα, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 14-13 για να ακολουθήσει η απάντηση του Φοίνικα που έφτασε στο 14-16. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση, πήραν το προβάδισμα με 18-17 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βουλκίδη και έφτασαν στο 19-17 μετά από άστοχη επίθεση του Μήλη. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα, πήγε στο 23-20 με τον άσσο του Βουλκίδη και στο πρώτο ματς μπολ με 24-22, με τον Πετρέα. Ωστόσο στη συνέχεια δέχθηκε ένα 3-0 σερί, χάρη στο οποίο ο Φοίνικας προηγήθηκε με 24-25, με άσσο του Χριστόφα. Ο Πετρέας ισοφάρισε με πρώτο χρόνο σε 25-25, αλλά με επίθεση του Κανέλου και προσπάθεια του Κουμεντάκη που πέρασε άουτ, ο Ολυμπιακός έχασε το 4ο σετ με 25-27 και ο Φοίνικας έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Νωθρό ξεκίνημα, πήγε στο ματς μπολ αλλά γνώρισε την ήττα

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε με 2-0 στο τάι μπρέικ, με τον Βουλκίδη να μειώνει σε 1-2, μετά από φάση διαρκείας. Ακολούθησαν δυο διαδοχικοί πόντοι των τυπικά φιλοξενούμενων, που ξέφυγαν με +3 και 1-4 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό που παρέμεινε πίσω στο σκορ με  1-5 και 2-6. Ακολούθησε η μείωση του σκορ σε 4-6, το 4-7 για το Φοίνικα και το 5-7 με τον πρώτο χρόνο του Πετρέα. Στην αλλαγή των τερέν οι δυο ομάδες πήγαν με το σκορ στο 5-8. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να μειώσουν αρχικά, με τον Φοίνικα να πηγαίνει στο 6-9 με τον Κωστόπουλο,  αλλά στη συνέχεια έφτασαν στον πόντο με μπλοκ του Βουλκίδη στον Στερν για το 8-9.  Ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο 3-0 το σερί του ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ σε 9-9 με μπλοκ του Χουσάι, όμως έμεινε ξανά πίσω στο σκορ με 9-10, 10-11 και 10-12. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με ένα 3-0 σερί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ με 13-12, μετά από δυο διαδοχικούς πόντους από τον Χουσάι. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χουσάι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-12 και ύστερα από την ισοφάριση σε 13-13, πήγε στο ματς μπολ  με 14-13. Ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη, αφού ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα με 14-15, 15-16, 16-17 και τη νίκη με 16-18.

Τα σετ: 2-3 σε 157’: 22-25 (32'), 25-23 (32'), 25-20 (30'), 25-27 (37'), 16-18 (27').

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-20

4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-27

5ο σετ: 2-5, 5-8, 10-12, 16-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. - 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς «Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς: «Δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο μετά από ένα μήνα προετοιμασίας με τόση μεγάλη αποχή, αλλά το ίδιο ισχύει και για τον αντίπαλό μας. Το πρώτο σετ ήταν λογικό γιατί δεν είχαμε ρυθμό, στη συνέχεια όμως βελτιωθήκαμε στο μπλοκ-άμυνα και στο σερβίς. Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε το ματς στο 4ο σετ αλλά ξέφυγε το παιχνίδι από εμάς. Όπως είναι η κατάσταση δεν ξέρεις πόσο διαφορετικό θα είναι το επόμενο παιχνίδι. Σίγουρα θα δούμε τα λάθη μας για να ξεκινήσουμε από την αρχή καλύτερα το παιχνίδι και ειδικά στην επίθεση. Πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι πρωτόγνωρη κατάσταση και δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος, δεν είναι κανονικά πλέι οφ και πρέπει άμεσα να παρουσιαστούμε καλύτεροι».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είχαμε την ευκαιρία στο 4ο σετ να τελειώσουμε το παιχνίδι. Είχαμε τις κόντρα μπάλες στις οποίες δεν ήμασταν τόσο καλοί. Και στο 5ο σετ πάλι είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, που μην ξεχνάμε ότι αυτό είναι το ζητούμενο αφού δεν μετράνε τα σκορ. Τώρα ο στόχος παραμένει ο ίδιος. Να κάνουμε τις δυο νίκες που χρειαζόμαστε για να πάμε στον τελικό χωρίς να έχουμε το περιθώριο απώλειας κάποιου παιχνιδιού πλέον».