.
.
Δεν σταματάει πουθενά!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του ανεβασμένου τις τελευταίες αγωνιστικές Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ (27-29, 16-25, 19-25 ) και πανηγύρισε την 12η νίκη του σε ισάρριθμα ματς. Στην αυλαία του β' γύρου οι νταμπλούχοι παρουσιάστηκαν σοβαροί ως συνήθως και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Παμβοχαϊκού στο Γυμναστήριο «Γ. Τριαντάφυλλος», Βόχα. Για δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς μετά το διπλό στη Λαμία ο Ολυμπιακός έφερε εις πέρας την αποστολή του και απέδωσε  αρκετά καλό βόλεϊ.

Αμφίρροπο αλλά "ερυθρόλευκο" το πρώτο σετ...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποκτώντας προβάδισμα δυο πόντων αλλά ένα σερί 3-0 των γηπεδούχων τον έφερε πίσω στο σκορ με 3-2 ύστερα από μπλοκ πάνω στον Κλαρκ. Ο Στεφάνοβιτς έστειλε τη μπάλα στο φιλέ στο σερβίς για το 3-3 και στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (4-3) μέχρι να προηγηθεί ο Θρύλος με δυο σερί πόντους 4-5, χάρη στην ισοφάριση του Κλαρκ που πέρασε τη μπάλα πάνω από το μπλοκ και στον άσσο του Γιούρισιτς. Τελικά ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ με 7-8 χάρη στο μπλοκ του Τακουρίδη. Εκ νέου προβάδισμα δυο πόντων απέκτησαν οι Πειραιώτες στο 8-10 για να ισοφαρίσει ξανά ο Παμβοχαϊκός. Στο 12-14 υπέρ του Θρύλου ο τεχνικός των γηπεδούχων κάλεσε τάιμ άουτ και το σερί 3-0 των ερυθρολεύκων διαμόρφωσε το 12-15. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο αλλά οι νταμπλούχοι πήγαν μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Τη διαφορά των δυο πόντων την διατηρούσε ο Ολυμπιακός μέχρι το 15-17, όταν μείωσαν στο ελάχιστο οι παίκτες του Παμβοχαϊκού αλλά ο Τακουρίδης σε πρώτο χρόνο αποκατέστησε τον "αέρα" αυτό. Στη συνέχεια το σετ επιβεβαίωσε τον αμφίρροπο χαρακτήρα αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν καταθέσει τα "όπλα" και ισοφάρισαν σε 19-19. Πόντο πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες μέχρι το 22-22 οπότε ο Δημήτρης Καζάζης ζήτησε τάιμ άουτ. Μετά από ώρα ωστόσο ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ ύστερα από λάθος του Κλαρκ (23-22), για να ισοφαρίσει με τον Κοκκινάκη σε 23-23. Ο Στεφάνοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του πριν ισοφαρίσει ο Κλαρκ 24-24, και δώσει ο Τακουρίδης με άσσο τα ηνία στο σκορ με 24-25. Ακολούθησε το σερβίς άουτ του Τακουρίδη, το μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 26-25 αλλά ο πόντος του αρχηγού διαμόρφωσε το 26-26. Τελικά με δυο πόντους του Κοκκινάκη και του Γιούρισιτς ο Θρύλος πήρε το πρώτο σετ με 27-29.

Πάτησε γκάζι...

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2 πριν ξεκινήσει την προσπάθεια αντίδρασης μέσω της οποίας αρχικά μείωσε σε 6-5, στη συνέχεια ισοφάρισε σε 7-7 και τελικά πήγε πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Εκ νέου ισοφάριση 8-8 και ακολούθησε ξανά προβάδισμα δυο πόντων του Παμβοχαϊκού με 10-8. Δυο διαδοχικοί πόντοι του Ολυμπιακού έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια 10-10 και ο άσσος του Γιούρισιτς έδωσε για πρώτη φορά ισάρριθμα στο δεύτερο σετ το προβάδισμα στον Θρύλο. Το 3-0 σερί των ερυθρολεύκων είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο τάιμ άουτ από πλευράς γηπεδούχων αλλά στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν το σερί τους (6-0) και πήγαν το σκορ στο 10-14.  Ήταν φανερό ότι η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε αρχίσει να αποκτά ρυθμό και να επιβάλει την κυριαρχία της με αποτέλεσμα να πάει μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16 ύστερα από το μπλοκ άουτ του Ντιάτσκοφ. Ο Τακουρίδης διαμόρφωσε με μπλοκ το 12-17 και ανάγκασε τον τεχνικό του Παμβοχαϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Θρύλος είχε αποκτήσει μια διαφορά 5 πόντων την οποία διατηρούσε μέχρι το 13-18 και το 14-19 ενώ την αύξησε και στους έξι 14-20 και στη συνέχεια στους επτά 14-21 πραγματοποιώντας τεράστιο βήμα για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Πράγμα που συνέβη τελικά και ο Θρύλος έφτασε στο 2-0 επικρατώντας με 16-25.

Με κεκτημένη ταχύτητα..

Με φόρα από το δεύτερο σετ μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ αποκτώντας νωρίς νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων 1-4 το οποίο διατηρούσε μέχρι το 2-5 για να πάει μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με "αέρα" τεσσάρων πόντων. Ο Θρύλος δεν άφηνε το "πόδι" από το "γκάζι" και ανέβασε τη διαφορά στο 5-10 και στο 6-11 δείχνοντας διατεθειμένος να φτάσει με...συνοπτικές διαδικασίες στη νίκη. Το "ερυθρόλευκο" μπλοκ λειτουργούσε καλά και το προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση. Ως εκ τούτου οι Πειραιώτες πήγαν μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 10-16.

Τα σετ:  27-29 (33' ), 16-25 (24'), 19-25 (26')

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-29

2ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 16-25

3ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Χριστοφιδέλης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Γιούρισιτς 6 (4/6 επ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 33% άριστες), Κλαρκ 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης, Ντιάτσκοφ 13 (11/19 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 44% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Τζελάτι 4 (2/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ: Τερζής, Ασπιώτης 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 9 (8/17 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 27% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 3 (3/11 επ, 46% υπ - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Δρογκάρης, Ρόου, Σαρικεΐσογλου 3 (3/7 επ, 30% υπ - 30% άριστες), Γεωργίου

Καζάζης: "Ήρθε φυσιολογικά η νίκη"

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς με τον Παμβοχαϊκό: "Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός μας πίεσε πάρα πολύ στο σερβίς και δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε στην υποδοχή πηγαίνοντας οριακά μέχρι το φινάλε του σεφ. Εκεί όμως ήμασταν συγκεντρωμένοι και επικρατήσαμε. Στη συνέχεια βελτιώθηκε αισθητά η υποδοχή μας, κάποια στιγμή κλείσαμε σωστά το διαγώνιο και τον ακραίο και ήρθε φυσιολογικά η νίκη. Σκοπός μας δεν είναι το αήττητο αλλά παιχνίδι με παιχνίδι θέλουμε να κερδίζουμε και να ανεβάζουμε την απόδοσή μας. Παρά την πίεση του αντιπάλου αντέξαμε και για αυτό πήραμε τα δυο σετ πιο εύκολα. Τα παιδιά δουλεύουν πάρα πολύ καλά και συνεχίζουμε. Θεωρώ ότι ο ΠΑΟΚ είναι ο αντίπαλος μας όχι ότι υποτιμώ την Αλεξανδρούπολη που έχει προβλήματα με τον πασαδόρο και νομίζω ότι αυτό θα φέρει μια αναταραχή. Ο ΠΑΟΚ παίζει καλά, έχει βρει ρυθμό και νομίζω είναι η ομάδα που μας απειλεί ξεκάθαρα. Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ θα γίνει ένα ξεκαθάρισμα, θα έχουμε την ευκαιρία να ξεφύγουμε και πρέπει να το κάνουμε".

Τακουρίδης: "Ανεβάσαμε την απόδοσή μας"

Ο Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε από την πλευρά του: " Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο σετ η απόδοσή του ήταν πολύ καλή. Από κει και πέρα ανεβάσαμε την απόδοσή μας και κάναμε πιο εύκολη την επικράτησή μας από ότι στο πρώτο σετ.

Έχουμε πει πολλές φορές ότι είμαστε χαρούμενοι που έχουμε ένα τέτοιο ρόστερ και όλοι οι αθλητές από την ομάδα μας μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Προσωπικά νιώθω πάρα πολύ καλά, έχω προσαρμοστεί από την αρχή. Το κλίμα είναι φανταστικό είμαστε πολύ καλά σαν ομάδα και αυτό φαίνεται".