.
.
Εύκολα τη Θέτιδα και έκλεισε αήττητος το πρώτο μισό της σεζόν!

Την 11η νίκη σε ισάριθμα ματς, που την διατηρεί στην κορυφή της Volleyleague πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-12) της Θέτιδας Βούλας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής με την οποία ολοκληρώθηκε ο Α’ Γύρος του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» μετά την επισφράγιση της πρόκρισης στους «16» του Challenge Cup, ξεπέρασαν το εμπόδιο της Θέτιδας Βούλας στο τελευταίο παιχνίδι για το 2019 και έκλεισαν αήττητες σε όλες τις διοργανώσεις το πρώτο μισό της σεζόν, πριν τη διακοπή που ακολουθεί.

Παράλληλα πέτυχαν την 41η διαδοχική νίκη τους στις εγχώριες διοργανώσεις, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο.  Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η Άνα Ζιβογίνοβιτς παρέλαβε το βραβείο για την ανάδειξη ως MVP της 8ης αγωνιστικής από τον Νίκο Μπαφαλούκο ο οποίος μαζί με τον αείμνηστο Χάρη Μαντούβαλο είχε βοηθήσει το 1988 στην επαναλειτουργία της ομάδας, διατελώντας επί χρόνια έφορος του τμήματος.  Το επόμενο παιχνίδι για τις «ερυθρόλευκες» είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 με αντίπαλο τον Πορφύρα για την αυλαία του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος, ενώ στις 21/1 θα παίξουν με την Γενισέι Κρασνογιάρσκ στη Ρωσία το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Challenge Cup.

Προηγήθηκαν  με 2-0 οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός πήρε σε 25 λεπτά το 1ο σετ, 25-22 έχοντας τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Η Σάσκια Χίπε οδηγούσε στην επίθεση, όντας πρώτη σκόρερ με 6 πόντους που προήλθαν από 6/11 επιθέσεις και ακολουθούσαν οι Σκοτ και Ζακχαίου που είχαν σημειώσει αμφότερες από 4 πόντους.   Το δεύτερο σετ, ήταν πιο κλειστό με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ από το ξεκίνημα και τη Θέτιδα να ισοφαρίζει σε 13-13. Οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 15-13, αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν και με ένα 4-0 σερί προηγήθηκαν με 15-17 και με 16-18, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 18-18. Η Θέτιδα Βούλας ανέκτησε το προβάδισμα στο 18-19, με τις να επανέρχονται στη θέση του οδηγού στο 20-19. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 21-21, όταν ο Θρύλος ξέφυγε με +2 φτάνοντας στο 23-21. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 23-22, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 24-22 και έφτασε στο 25-23 χάρη στο οποίο έκανε το 2-0 στα σετ.

Εύκολα στο 3ο και την τελική επικράτηση

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να ολοκληρώσει την υπόθεση της νίκης. Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν από την αρχή το προβάδισμα και κυριάρχησαν απόλυτα. Στη διάρκεια του σετ, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν αποφασιστική και δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλό της για να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Με μεγάλες διαφορές ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ (17-8, 19-9) για να φτάσει με άνεση στο 25-12 και την τελική  επικράτηση με 3-0 σετ.

Tα σετ:  3-0 σε 70'.  25-22 (25’),  25-23 (25’), 25-12 (20’)

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 25-23

3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-10, 25-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 47%υπ.-37%αρ.), Σκοτ 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 23%υπ.-8%αρ.), Λαμπρούση 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (4/5 επ.), Ζακχαίου 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Χίπε 15 (14/26 επ., 1 άσσος), Κονόμη –λ (57%υπ.-36%αρ.)/ Καλανταρίδου 1 (1/1 επ.), Κακουράτου –λ,  Ξανθοπούλου

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ (Γιάννης Νικολάκης): Κωνσταντίνου 14 (14/22 επ., 33%υπ.-14%αρ.), Γεωργιάδου 5 (2/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριντ 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ, 46%υπ.-31%αρ.),Δρακουλίδου, Βλαχάκη 11 (10/30 επ., 1 άσσος), Γκουντιμένκο 6 (2/10 επ., 4 μπλοκ), Ξιντάρα –λ (44%υπ.-12%αρ)/Σιρινίνα, Ζούρου, Σακκά

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς : «Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες φάνηκαν να μην είναι συγκεντρωμένες στον αγώνα. Κάτι που άλλαξε όμως μετά το πρώτο σετ ειδικά που η ομάδα μου πίεσε πολύ στο σερβίς με αποτέλεσμα να δυσκολέψει πολύ την σημερινή μας αντίπαλο. Στο τρίτο σετ ανεβάσαμε πολύ την απόδοση μας και δεν επιτρέψαμε στις αθλήτριες της Θέτιδας να διεκδικήσουν κάτι από το ματς. Στο γενικότερο πλαίσιο είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των αθλητριών αλλά και από το γεγονός ότι περιορίσαμε σε μεγάλο βαθμό τα λάθη. Θα ήθελα να ευχηθώ καλά χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλο τον κόσμο».

Άνα Ζιβογίνοβιτς: «Τελειώσαμε τον πρώτο γύρο μόνο με νίκες. Δεν παίξαμε όπως μπορούμε σε όλα τα ματς, αλλά το σημαντικό είναι ότι τα κερδίσαμε όλα.. Τώρα θα έχουμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε και να επιστρέψουμε μετά τις γιορτές πιο δυνατές αφού θα έχουν ξεπεραστεί και ορισμένα προβλήματα τραυματισμών».