.
.
Άγγιξε την ανατροπή αλλά έχασε την ευκαιρία!

Μια μεγάλη ευκαιρία να ανατρέψει την κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να αποκτήσει προβάδισμα στη «μάχη» της διεκδίκησης του τίτλου, έχασε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 4-3 σετ, στο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Καρέα.  Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 3-1 στα σετ και είχε την ευκαιρία να φτάσει στην τελική επικράτηση με  4-1, όμως ο Παντασάκ, αν και προηγήθηκε με 1-0 και είχε δυο φορές σετ μπολ στη συνέχεια, ηττήθηκε με 3-2 από τον Ζαν και διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον. Στο καθοριστικό 6ο σετ, ο Μέντες δεν τα κατάφερε κόντρα στον Όμπεσλο αφού μετά το 0-2 με το οποίο βρέθηκε να χάνει, με σπουδαίες ανατροπές στο 3ο και 4ο  σετ  ισοφάρισε σε 2-2, όμως δεν ολοκλήρωσε τη μεγάλη του προσπάθεια και ηττήθηκε με 3-2, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 3-3.  Στο διπλό που ακολούθησε οι Μοντέιρο και Μέντες ηττήθηκαν με 3-2 σετ από τους Όμπεσλο-Λαγογιάννη και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-3 υπέρ της ΑΕΚ, σε μια αναμέτρηση που διήρκησε 5 ώρες και δικαιολόγησε απόλυτα το χαρακτήρα του ντέρμπι.

Ιδανική εκκίνηση με Μοντέιρο!

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, με τον Ζοάο Μοντέιρο να επικρατεί με 3-0 και σχετική άνεση του Λορίκ Ζαν. Ο Πορτογάλος άσσος των «ερυθρολεύκων» μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1, διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ το προβάδισμα, φτάνοντας εύκολα στο 10-4, και την πρώτη επικράτηση με 11-4.  Ο Μοντέιρο είχε τον έλεγχο και στο 2ο σετ φτάνοντας στο 4-2, με τον Ζαν να μειώνει σε 5-4. Όμως με ένα σερί ο αθλητής του Ολυμπιακού διεύρυνε τη διαφορά, πήγε στο 9-5 και έλεγξε το σετ για το 11-6, που τον έφερε μπροστά με 2-0 στα σετ. Η ίδια εικόνα με τον Ζοάο Μοντέιρο, πρωταγωνιστική συνεχίστηκε και στο 3ο, αφού μετά το 0-2 με το οποίο προηγήθηκε ο Λορίκ Ζαν, ο αθλητής του Ολυμπιακού με ένα 3-0 σερί ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 3-2. Στην εξέλιξη του σετ, ο Πορτογάλος παρέμεινε στη θέση του οδηγού αύξησε στο +3 το προβάδισμά του στο 6-3, 7-4, και στο +4 στο 8-4 και στο 9-5, και στο +5 στο σετ μπολ με 10-5. Στο σημείο αυτό δέχθηκε ένα 3-0 σερί με τον Ζαν να μειώνει σε 10-8, αλλά πήρε και το 3ο σετ με 11-8 για να κάνει το 3-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Η συγκλονιστική μονομαχία Μέντεζ-Λαγογιάννη

Πιο ισορροπημένη και συγκλονιστική ήταν η «μονομαχία» που ακολούθησε μεταξύ του Ένιο Μέντεζ με τον Κώστα Λαγογιάννη. Ο Πορτογάλος αθλητής του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-2 σετ σε ένα ματς ανατροπών αφού προηγήθηκε με 1-0 στα σετ, είχε την ευκαιρία να φτάσει στο 2-0, αφού βρέθηκε με 10-6 μπροστά στο δεύτερο, αλλά το έχασε με 10-12 και στη συνέχεια έμεινε πίσω με 1-2 στα σετ. Ο Ένι Μέντεζ ωστόσο δεν το έβαλε κάτω πήρε το 4ο σετ με 12-10 και το 5ο με 11-8 και με ανατροπή στην ανατροπή έφτασε στο 3-2 στα σετ κάνοντας το 2-0 στα συνολικά σετ υπέρ του Ολυμπιακού!

Προηγήθηκε ο Μέντες!

Στην έναρξη του σετ, οι δυο αθλητές πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι το 3-3, όταν ο Μέντες έκανε ξέφυγε με +3 με ένα 3-0 σερί. Το προβάδισμα αυτό το διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ ( 6-4, 7-4, 8-4 8-5, 9-5), φτάνοντας στο 10-5 και παρότι μείωσε ο Λαγογιάννης σε 10-6 ο Μέντες επικράτησε με 11-6 και έκανε το 1-0.

Αντί για 2-0, ισοφάριση σε 1-1!

Η ίδια εικόνα επικράτησε στην έναρξη του 2ου σετ, με τους δυο αθλητές να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 5-5. Στο σημείο αυτό ο Μέντες ξέφυγε ξανά με +3 χάρη σε ένα 3-0 σερί πηγαίνοντας στο 8-5 και είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το σετ στη συνέχεια αφού έφτασε στο σετ μπολ με 10-6. Όμως δέχθηκε ένα 6-0 σερί και έχασε το σετ με 10-12, με τον Λαγογιάννη να ισοφαρίζει σε 10-12.

Έμεινε πίσω στο σκορ

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Μέντες έμεινε πίσω στο σκορ με 1-5, αλλά αντέδρασε και ισοφάρισε σε 5-5. Στην εξέλιξη του σετ οι Μέντες και Λαγογιάννης πήγαν μαζί μέχρι το 8-8, με τον δεύτερο να ξεφεύγει, φτάνοντας στο σετ μπολ με 8-10. Ο Μέντες ισοφάρισε σε 10-10, βρέθηκε ξανά πίσω με 10-11 για να ισοφαρίσει εκ νέου σε 11-11, αλλά μετά το 11-12 δεν είχε απάντηση με τον Λαγογιάννη να φτάνει στο 11-13 και να κάνει την ανατροπή για το υπέρ του 2-1 στα σετ.

Αντίδραση νέα ανατροπή και μπροστά με 2-0 ο Θρύλος στα σετ!

Στο 4ο σετ δεν άλλαξε κάτι ως προς την εικόνα του αγώνα, αφού Μέντες και Λαγογιάννης συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Μέντες έφτασε στο σετ μπολ με 10-8, δέχθηκε την ισοφάριση σε 10-10, όμως δεν έχασε την ψυχραιμία του και με δυο σερί πόντους έφτασε στο 12-10 και ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ.  Στο κομβικό 5ο σετ, οι δυο αθλητές πήγαν μαζί μέχρι το 5-5, όμως ο Μέντες ανέβασε στροφές και με ένα 4-0 σερί ξέφυγε με 9-5 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την επικράτηση. Ο Λαγογιάννης μείωσε σε 9-7, ακολούθησε το ματς μπολ με 10-7 υπέρ του Μέντες ο οποίος με 11-8 ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή έφτασε στη νίκη με 3-2 και έκανε το 2-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Ήττα για τον Παντασάκ, μείωσε σε 2-1 η ΑΕΚ

Ακολούθησε η αναμέτρηση του Παντασάκ με τον Όμπεσλο, την οποία έχασε με 3-0 ο αθλητής του Ολυμπιακού, αν και είχε δυο φορές σετ μπολ και στο 2ο και 3ο σετ. Στο 1ο σετ οι δυο αθλητές πήγαν μαζί μέχρι το 5-5, με τον Παντασάκ να δέχεται ένα 3-0 σερί και να μένει πίσω στο σκορ με 5-8. Στην εξέλιξη του σετ δεν ο Όμπεσλο έφτασε στο 6-11 και προηγήθηκε με 0-1. Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Παντασάκ στο 2ο σετ, αφού έμεινε πίσω στο σκορ με 1-5 αλλά σταδιακά ανέβασε στροφές, μείωσε τη διαφορά και μετά το 6-8 που ακολούθησε με ένα 4-0 σερί ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο σετ μπολ με 10-8 για να ισοφαρίσει σε 1-1. Η προσπάθεια του όμως δεν ολοκληρώθηκε αφού ο Όμπεσλο έκανε το 10-12 και απέκτησε προβάδισμα με 0-2 στα σετ. Στο 3ο σετ διατηρήθηκε η ίδια εικόνα με τους δυο αθλητές να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Παντασάκ προηγήθηκε με 8-7, στη συνέχεια έμεινε πίσω με 8-9 αλλά έφτασε για δεύτερη φορά στον αγώνα και πρώτη στο σετ σε σετ μπολ με 10-9, έχοντας την ευκαιρία να μειώσει σε 2-1. Ωστόσο δεν τα κατάφερε, αφού δέχθηκε ένα 3-0 σερί από τον Ομπέσλο ο οποίος έκανε το 10-12 και πήρε τη νίκη με 3-0, μειώνοντας σε 2-1 στα συνολικά σετ για την ΑΕΚ.

Ο Μοντέιρο διπλασίασε τις νίκες του και έκανε το 3-1 για τον Θρύλο!

Στο 4ο σετ, αναμετρήθηκαν ο Ζοάο Μοντέιρο και με τον Κώστα Λαγογιάννη, με τον Πορτογάλο του Ολυμπιακού να επικρατεί με 3-1, αν και βρέθηκε πίσω στα σετ με 0-1. Στο 1ο σετ της μεταξύ τους «μονομαχίας», ο Λαγογιάννης επικράτησε με 3-11, με τον Μέντεζ να απαντάει άμεσα παίρνοντας το 2ο σετ με 11-4 και ισοφάρισε σε 1-1. Στο καθοριστικό 3ο σετ, οι δυο αθλητές συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5. Σε εκείνο το σημείο ο Μοντέιρο με ένα 4-0 σερί, απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα με +4 φτάνοντας στο 9-5. Όμως στη συνέχεια δέχθηκε ένα 3-0 σερί, χάρη στο οποίο μείωσε ο Λαγογιάννης σε 9-8. Ακολούθησε ο σημαντικός πόντος που κατέληξε στον Μοντέιρο για το σετ μπολ με 10-8 και πήρε το σετ με 11-8 για να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο προβάδισμα με 2-1 στα σετ.  Στο 4ο σετ, μετά το 1-1, ο Μοντέιρο απέκτησε το προβάδισμα με +4 στο 6-2, για να δεχθεί την ισοφάριση  με 8-8. Στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με 8-9, αλλά αντέδρασε άμεσα και με ένα 3-0 σερί, έφτασε στο 11-9, για την επικράτηση με 3-1 στα σετ, που του χάρισε τη δεύτερη προσωπική του νίκη και διαμόρφωσε το 3-1 στα συνολικά σετ υπέρ του Ολυμπιακού!

Προηγήθηκε ο Παντασάκ αλλά γνώρισε τη δεύτερη ήττα

Στο 5ο σετ, αναμετρήθηκαν ο Παντασάκ με τον Ζαν. Ο Ταϊλανδός αθλητής του Θρύλου, ξεκίνησε δυναμικά στο 1ο σετ. Το γρήγορα προβάδισμα με 4-0 έδειχνε την αποφασιστικότητα του Παντασάκ ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμά του φτάνοντας στο 8-1 και στο 9-3 στη συνέχεια για να πάρει το σετ με 11-5 και να προηγηθεί με 1-0. Πιο κλειστό και αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ,  στο οποίο ο Παντασάκ βρέθηκε να χάνει με 3-6 για να ισοφαρίσει σε 6-6. Στη συνέχεια ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και έχασε το σετ με 8-11, δεχόμενος την ισοφάριση σε 1-1 στα σετ. Στο 3ο σετ, ο Παντασάκ ξεκίνησε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ με 1-8 για να χάσει το σετ με 4-11 και να μείνει πίσω στο σκορ με 1-2 στα σετ. Στο 4ο σετ, οι δυο αθλητές πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 5-5, με τον Ζαν να ξεφεύγει με 5-9. Ο Παντασάκ επέστρεψε στο σετ και ισοφάρισε στο 10-10 και έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 12-11. Ωστόσο δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή αφού ο Ζαν ισοφάρισε σε 12-12, προηγήθηκε με 12-13 και μετά την νέα ισοφάριση από τον Παντασάκ, διαμορφώθηκε το 13-15, για το 3-1 του αθλητή της ΑΕΚ, η οποία μείωσε σε 3-2 στα σετ.

Βρέθηκε πίσω με 2-0 ο Μέντες

Στο 6ο σετ, ο Μέντες αντιμετώπισε τον Όμπεσλο σε μια ακόμα συγκλονιστική «μονομαχία». Στο ξεκίνημα του 1ου σετ, ο Μέντες έμεινε πίσω στο σκορ με 2-5 αρχικά και με 3-6 και 3-8 στη συνέχεια. Ο Όμπεσλο έφτασε στο σετ μπολ με 6-10 και πήρε το σετ με 6-11, αποκτώντας το προβάδισμα με 1-0 στα σετ.  Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Όμπεσλο προηγήθηκε με 2-4 αλλά ο Μέντες, με ένα 4-0 σερί ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 6-4, όμως ο αντίπαλός του απάντησε και με ένα δικό του 4-0 σερί έφτασε στο 6-8. Ο Μέντες μείωσε σε 7-8 και 8-9 στη συνέχεια, αλλά ο αντίπαλός του πήγε στο 8-11 και έκανε το 2-0 στα σετ.

Από 5-9, πήρε το σετ με 12-10  και μείωσε σε 2-1

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Μέντες προηγήθηκε με 4-2 αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με 4-8 και 5-9. Με μια εντυπωσιακή αντεπίθεση και 5-0 σερί, ο Μέντες ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 10-9, φτάνοντας στο σετ μπολ και μετά την ισοφάριση σε 10-10 από τον Όμπεσλο, έκανε το 12-10 για να μειώσει σε 2-1 στα σετ και να διατηρήσει αμείωτο το ενδιαφέρον.

Με εντυπωσιακό 7-0 σερί από 4-7, 11-7 ο Πορτογάλος και 2-2 στα σετ!

Στο 4ο σετ, ο Μέντες δεν ξεκίνησε καλά και έμεινε πίσω στο σκορ με 1-6 και 4-7. Όμως στο σημείο αυτό με ένα νέο εντυπωσιακό 7-0 σερί πήρε το σετ με 11-7 και ισοφάρισε σε 2-2 και κρατούσε την ευκαιρία στα χέρια του για να κερδίσει το 5ο σετ και να δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη που θα τον καθιστούσε φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Δεν ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή ο Μέντες…

Στο καθοριστικό 5ο σετ, ο Μέντες μετά το 0-1, έκανε νέο 4-0 σερί φτάνοντας στο 4-1, όμως στη συνέχεια δέχθηκε την ισοφάριση αρχικά με 4-4 και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-5. Στην εξέλιξη του σετ, ο Όμπεσλο έφτασε στο 5-8, με τον Μέντες να μειώνει σε 7-8, όμως αυτή τη φορά δεν ολοκλήρωσε μια ακόμα σπουδαία ανατροπή. Μετά το 7-8, ο Όμπεσλο πήγε στο ματς μπολ με τον αέρα του +3 (7-10) και πήρε το σετ με 7-11, κάνοντας το 2-3, με το οποίο ισοφάρισε η ΑΕΚ. Στο διπλό που ακολούθησε οι Μέντες και Μοντέιρο έμειναν δυο φορές πίσω στο σκορ, ισοφαρίζοντας και τις δυο και στο τελευταίο 5ο σετ, ηττήθηκαν με 5-11 για το τελικό 3-4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 3-4

Ζοάο Μοντέιρο- Λορίκ Ζαν:  3-0 (11-4, 11-6, 11-8)

Ένιο Μέντες-Κώστας Λαγογιάννης: 3-2 (11-6, 10-12, 11-13, 12-10, 11-8)

Παντασάκ Τανβιριαβιτσακού- Μίχαλ Όμπεσλο: 0-3 (6-11, 10-12, 10-12)

Ζοάο Μοντέιρο-Κώστας Λαγογιάννης: 3-1 (3-11, 11-4, 11-8, 11-9)

Παντασάκ Τανβιριαβιτσακού -Λορίκ Ζαν: 1-3  (11-5, 8-11, 4-11, 13-15)

Μέντες-Όμπεσλο: 2-3 (6-11, 8-11, 12-10, 11-7, 7-11)

Μέντες/Μοντέιρο-Όμπεσλο/Λαγογιάννης: 2-3 (5-11, 11-5, 9-11, 11-7, 5-11)