.
.
Νικηφόρο φινάλε στο 2019
Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019 η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-21, 25-18), στη Θεσσαλονίκη, της Ελπίδας Αμπελοκήπων, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι», που προέρχονταν από το ταξίδι στην Ιταλία, αγωνίστηκαν με αλλαγές στην αρχική σύνθεση τους καθώς ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες και έδωσε χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους αθλητές που είχε στη διάθεση του. Οι Πειραιώτες μπήκαν από την αρχή με σοβαρότητα στην αναμέτρηση και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση. Με τη νίκη αυτή οι Πρωταθλητές Ελλάδας, έφτασαν στους 20 βαθμούς και έκλεισαν το 2019 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με άνεση το 1-0

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Παπαλεξίου, Στιβαχτή, Χουσάι, Ανδρεάδη, Ασπιώτη και Κουμεντάκη, μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο συν δέκα (6-16). Με το σκορ στο 20-12 οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έτρεξαν ένα ακόμα σερί, 4-0 αυτή τη φορά και έφτασαν στο σετ μπολ. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε 25-14, για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Σοβαρός και 2-0

Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από δυο πόντους. Τελευταία ισοπαλία στο σετ ήταν στο 16-16. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο προηγήθηκε με 18-16 και διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά, φτάνοντας στο 25-21 και το 2-0 στη αναμέτρηση, με τον Ασπιώτη να έχει 8 πόντους και τον Κουμεντάκη 5 σε αυτό το σετ.

Καθάρισε σε 63 λεπτά

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και αποτυπώθηκε και στο τελικό 3-0 σε 63 λεπτά αγώνα. Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-3 και 16-10, μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Το 25-18 ήρθε με άνεση σφραγίζοντας τη νίκη του Ολυμπιακού, που έφτασε τους 20 βαθμούς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, όντας μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ασπιώτης με 16 πόντους και ακολούθησαν Κουμεντάκης και Ανδρεάδης με 14 και 10 αντίστοιχα.

Τα σετ: 0-3 σε 1:03, 14-25 (18'), 21-25 (24'), 18-25 (21')

1ο σετ: 3-8, 6-16, 12-21, 14-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25

Ελπίς Αμπελοκήπων: Επιτροπάκης,  Χαριδήμου 10 (8/16 επ., 2 άσσοι), Καρακόλιας, Καπετανίδης 9 (9/15 επ., 26% υπ., 21% αρ.), Παπαδόπουλος 4 (4/14 επ., 28% υπ., 17% αρ.), Ιλουόνι 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), Αντωνίου -λ (50% υπ., 32% αρ.) / Σταυρίδης -λ, Μανωλάκης, Μάρτσης 2 (2/2 επ.),  Ποχάνης 1 (1/2 επ.), Γκαλιρόπουλος

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 54% υπ., 46% αρ.), Ανδρεάδης 10 (8/8 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 16 (14/25 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (13/17 επ., 1 άσσος, 26% υπ., 16% αρ.), Κοκκινάκης -λ (64% υπ., 45% αρ.), Τζιάβρας -λ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι από τη πλευρά μας. Δεν μπορείς να φτάσεις στην ιδανική κατάσταση σε τέτοια παιχνίδια, ειδικά μετά από ταξίδια και έναν αγώνα όπως αυτός κόντρα στην Μόντενα. Όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν σήμερα, τα έδωσαν όλα, είχαν καλή απόδοση και υψηλό ρυθμό. Κάναμε γενικά ένα καλό παιχνίδι και πήραμε τους τρεις βαθμούς που είναι το ζητούμενο σε αυτά τα παιχνίδια».

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης από την πλευρά του είπε: «Ήμασταν σοβαροί, όπως έπρεπε και κάναμε μια καθαρή νίκη 3-0, κόντρα σε μια νεωφότιστη ομάδα. Τώρα θα ξεκουραστούμε στις γιορτές και παράλληλα θα δουλέψουμε, ώστε να επανέλθουμε δυνατότεροι στο δεύτερο και σημαντικότερο κομμάτι της σεζόν».