.
.
Κοιτάει μπροστά για τους εγχώριους τίτλους
Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της παρουσία και στρέφει πλέον την προσοχή της στην κατάκτηση των τριών εγχώριων τίτλων που διεκδικεί. Απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης που αγωνίζεται στο κορυφαίο Ιταλικό πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε, στην Ιταλία από την Μόντενα με 3-0 σετ, στη δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup. Οι «ερυθρόλευκοι», μετά από δύο διαδοχικές χρόνιες όπου αγωνίστηκαν στον τελικό του Challenge Cup και στον ημιτελικό του CEV Cup κόντρα σε ιταλικές ομάδες, είχαν μια πολύ δύσκολη αποστολή, κόντρα σε ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο, κατέθεσαν την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο και ολοκλήρωσαν τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ιταλική ομάδα ήταν αυτή ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ με  4-3 και 11-6 και διατηρώντας τον έλεγχο έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-18. Πιο ισοροπημένο ο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από δυο πόντους. Η Μόντενα κατέκτησε τελικά το σετ με 25-22, κάνοντας το 2-0 στον αγώνα με την πρόκριση ωστόσο να παραμένει ανοικτή στο σημείο αυτό. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ συνέχισαν να αγωνίζονται με ψυχή, κοιτώντας στα μάτια την πανίσχυρη Μόντενα και πάλεψαν για να πάρουν το τρίτο σετ που θα τους διατηρούσε ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης.   Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και μόνο στο τέλος του σετ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-17), για να φτάσουν στο 25-22 και το 3-0 που τους έδωσε τελικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση.  Φίνγκερ και Γκέργκι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 3-0 σε 1:11, 25-18 (21'), 25-22 (26'), 25-22 (24')

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-22

Μόντενα: Άντερσον 16 (13/20 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ., 38% αρ.) Πινάλι 18 (16/21 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κρίστενσον 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χολτ 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Μπόσι 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Καλιμπέντα 8 (7/12 επ., 1 άσσος, 62% υπ., 54% αρ.), Ροσίνι -λ  (73% υπ., 53% αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Χουσάι 6 (4/9 επ., 2 άσσοι, 36% υπ., 27% αρ.), Βουλκίδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Γκέργκι 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 21% υπ., 21% αρ.), Κοκκινάκης (λ. - 65% υπ., 55% αρ.) / Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/4 επ.), Ασπιώτης, Κουμεντάκης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ριζόπουλος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Ξέραμε από τη αρχή πόσο δύσκολη ήταν η αποστολή μας. Στο πρώτο σετ δεν ξεκινήσαμε όπως συνήθως και χρειαστήκαμε λίγο παραπάνω χρόνο για να βρούμε το ρυθμό μας, απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, όπως είναι η Μόντενα. Στα επόμενα δυο σετ παίξαμε καλύτερα, παλέψαμε αλλά δεν καταφεραμε να διεκδικύσουμε κάτι περισσότερο. Είχαμε απέναντι μας μια πολύ δυνατή ομάδα, που διαθέτει μερικούς από τους καλύτερους παίκτες του κόσμου, με πολύ μεγάλη εμπειρία. Φτάσαμε να τους πιέσουμε και να διεκδικήσουμε στα ίσα την πρόκριση και αυτά τα δυο παιχνίδια είναι πολύ χρήσιμα για εμάς, ώστε να βελτιωθούμε για τη συνέχεια της σεζόν».