.
.
Στους «16» του Τσάλεντζ Καπ ο Θρύλος

Μετά τη άνετη νίκη στην πρώτη αναμέτρηση, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε και στο Ισραήλ της Χάποελ Κφαρ Σαμπά, με 3-2 σετ , διπλασίασε τις νίκες της και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.  Οι «ερυθρόλευκες» επιβεβαίωσαν και σε αυτή τη δεύτερη αναμέτρηση την ανωτερότητα τους, έπαιξαν από την αρχή με σοβαρότητα, κατέκτησαν με άνεση τα δυο σετ που χρειάζονταν και πανηγύρισαν την πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρωσική Yenisei Krasnoyarsk.

Ο Ολυμπιακός, έχοντας παρακαταθήκη το 3-0 από τον πρώτο αγώνα στο Ρέντη ήταν το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση και χρειαζόταν δυο σετ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με σοβαρότητα και αποφασιστικά στην αναμέτρηση. Στο πρώτο σετ προηγήθηκαν γρήγορα με 6-3 και 7-11. Διατηρώντας τον έλεγχο έφτασαν στο συν έντεκα (8-19), για να κατακτήσουν το σετ με 25-12. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του με ένα γρήγορο 5-0 το οποίο στη συνέχεια έγινε 17-7, για να έρθει το 25-18, με το οποίο διαμορφώθηκε το 2-0 στον αγώνα. Με τα δυο νικηφόρα σετ οι νταμπλούχες Ελλάδας σφράγισαν την πρόκριση για τις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup, με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες αντέδρασαν, είχαν το προβάδισμα με 6-2 και 11-6 και διατηρώντας το έφτασαν στο 25-15, μειώνοντας σε 2-1 στον αγώνα. Η Χάποελ κατέκτησε και το τέταρτο σετ, με 25-21, οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν σωστά στα κρίσιμα σημεία και κατάκτησαν το σετ με 15-12, παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ. Ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του κόντρα στην Χάποελ Κφαρ Σαμπά  και «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσική Yenisei Krasnoyarsk.

Τα σετ: 2-3 σε 1:15, 12-25 (20'), 18-25 (25'), 25-15 (24'), 25-21 (28'), 12-15 (18')

1ο σετ: 5-8, 8-16, 11-21, 12-25

2ο σετ: 2-8, 7-16, 9-21, 18-25

3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-12, 25-15

4ο σετ: 8-2, 16-8, 21-18, 25-21

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 12-15

Χάποελ Κφαρ Σαμπά: Ντεβάς 14 (11/14 επ., 3 μπλοκ), Βελικιού 7 (6/21 επ., 1 άσσος, 51% υπ., 28% αρ.), Ντε Καρβάλιο 11 (9/29 επ., 2 άσσοι, 36% υπ., 14% αρ.), Κιζάκοβα 25 (17/49 επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι, 26% υπ., 13% αρ.), Κορέα 5 (3/5 επ., 2 άσσοι),  Χοντόροφ, Γιεμίνι -λ (67% υπ., 33% αρ.) / Χροσένκοβα 9 (5/11 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 6 (5/9 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 38% αρ.), Σκοτ 8 (7/8 επ., 1 άσσος), Λαμπρούση 8 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Χίπε 5 (5/10 επ.), Ζακχαίου 15 (8/14 επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κακουράτου -λ (29% υπ., 21% αρ.), Κονόμη -λ (54% υπ., 46% αρ.) / Κωνσταντινίδου 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς 4 (4/12 επ.),  Καλανταρίδου 11 (8/24 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ., 29% αρ.), Ξανθοπούλου 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Τοτσίδου 8 (8/24 επ., 14% υπ., 14% αρ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε στο olympiacossp.gr, μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Πήραμε σχετικά εύκολα τα δυο πρώτα σετ και σφραγίσαμε την πρόκριση, που ήταν ο στόχος μας σε αυτό τον αγώνα. Στη συνέχεια αγωνίστηκαν όλες οι παίκτριες, έπεσε ο ρυθμός μας και κάναμε κάποια λάθη, η Χάποελ πάλεψε και πήρε δυο σετ, αλλά στο τελευταίο σετ αντιδράσαμε σωστά και πήραμε και τη νίκη, στο τάι μπρέικ»

Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου ανέφερε: «Η ομάδα πήρε μια σημαντική πρόκριση. Θέλαμε από την αρχή να έρθουμε και να κερδίσουμε στο Ισραήλ και να βρεθούμε στην επόμενη φάση. Στην αρχή πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση και πήραμε σχετικά εύκολα τα δυο πρώτα σετ, που μας έδωσαν και την πρόκριση ουσιαστικά. Στη συνέχεια αγωνίστηκαν όλες οι αθλήτριες και είναι σημαντικό που στο τέλος πήραμε και τη νίκη».

Από την πλευρά της η Σάσκια Χίπε δήλωσε: «Πήραμε άνετα τα δυο σετ που χρειαζόμασταν για την πρόκριση και αυτό ήταν καλό γιατί στη συνέχεια είχαν τη ευκαιρία να παίξουν όλες οι αθλήτριες. Είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε το παιχνίδι και τώρα μπορούμε να συγκεντρωθούμε στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς».