.
.
Πάλεψε σαν Θρύλος

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, κοίταξε στα μάτια την  ισχυρή Μόντενα, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, με 3-2 σετ (34-32, 17-25, 38-36, 19-25, 15-17), στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων, για τη φάση των «32» του CEV Cup, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Ο Θρύλος απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης που αγωνίζεται στο κορυφαίο Ιταλικό πρωτάθλημα, επιβεβαίωσε ότι είναι η κορυφαία ομάδα στην Ελλάδα και έφτασε πολύ κοντά σε μια ιστορική νίκη, κόντρα σε μια ομάδα με τεράστιο μπάτζετ. Οι  «ερυθρόλευκοι» ήταν  ανταγωνιστικοί και παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 34-32 και το τρίτο με 38-36 και λύγισαν στο τάι μπρέικ, στις λεπτομέρειες, σε έναν αγώνα που διήρκησε δυόμιση ώρες. Η υπόθεση πρόκριση, στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα κριθεί στη δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων, που είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου.

Θρυλική εμφάνιση και 1-0!

Δυνατό και ανταγωνιστικό το ξεκίνημα το πρώτου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 8-8. Σε εκείνο το σημείο η Μόντενα, προηγήθηκε με 10-8, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, να καλέσει τάιμ άουτ. Νέα ισοπαλία στο σετ, 11-11, με τους «ερυθρόλευκους» να σπάνε τον ρυθμό των Ιταλών, οι οποίοι ανέκτησαν στη συνέχεια το προβάδισμα και πέρασαν μπροστά με 16-13. Ο Ολυμπιακός απάντησε και με άσσο του Χουσάι μείωσε σε 16-15.  Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ συνέχισαν να πιέζουν από το σερβίς, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα και με τον Βουλκίδη ισοφάρισαν σε 18-18. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε την Μόντενα να ξεφύγει κάνοντας το 23-23 και 24-24 στη συνέχεια. Το 25-25 έγινε από λάθος στο σερβίς των Ιταλών, με το πρώτο σετ να παίρνει νέα παράταση, ενώ με τον ίδιο τρόπο έγινε και το 26-26. Σετ μπολ για τον Ολυμπιακό, με άσσο του Γκέργκι (27-26), για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες.  Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 30-29, 30-31, για το πρώτο δικό τους σετ μπολ και ο Φίνγκερ ισοφάρισε σε 31-31. Ο Πετρέας εκμεταλλεύεται τη λάθος υποδοχή των Ιταλών και καρφώνει για το 32-31. Δυο διαδοχικά λάθη των παικτών της Μόντενα, διαμορφώνουν το 34-32, για το 1-0 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

Ισοφάρισε η Μόντενα σε 1-1

Ο Ολυμπιακός συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και προηγήθηκε με 4-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Άσσος του Πετρέα και συν τρία για τους Πειραιώτες (8-5). Οι Ιταλοί αντέδρασαν, φέρνοντας το σετ στα ίσα, στο 9-9, για να προηγηθούν στη συνέχεια με 15-10, με ένα σερί 6-0. Ο Φίνγκερ κερδίζει μπλοκ άουτ και μειώνει σε 15-11. Οι Πειραιώτες μείωσαν ακόμα περισσότερο, σε 20-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-17, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

38-36 και 2-1 ο Θρύλος

Ίδια η εικόνα και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι «ερυθρόλευκοι», προηγήθηκαν με 4-2 και οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 4-4. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 6-4, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες, μέχρι το 19-19. Δυο άσσοι του Κρίστενσον διαμόρφωσαν το 21-19 για τους φιλοξενούμενους αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα και έφεραν το σετ στα ίσα, 21-21. Μπλοκ των Ιταλών στον Γκέρκι και σετ μπολ με 24-22. Νέα «ερυθρόλευκη» απάντηση και 24-24. Με το σκορ στο 36-36 οι φιλοξενούμενοι κάνουν λάθος στο σερβίς και ο Φίνγκερ τελειώνει το σετ διαμορφώνοντας το 38-36, για το 2-1 του Ολυμιακού στο παιχνίδι.

Στο τάι μπρέικ το παιχνίδι

Στο τέταρτο σετ η Μόντενα προηγήθηκε με 6-3, για να ισοφαρίσει ο Όλυμπιακός σε 6-6, με άσσο του Φίνγκερ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά διαφορά τριών πόντων (8-11), την οποία διατήρησαν και διεύρυναν στο συν πέντε (12-17), αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό τους. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-20, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και η Μόντενα κατέκτησε το σετ με 25-19, οδηγώντας το ματς στο τάι  μπρέικ.

Στα σημεία

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με 2-0 και 5-3. Οι Ιταλοί απάντησαν με ένα σερί 3-0 και πέρασαν μπροστά με 6-5, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες. Συν δυο για τους φιλοξενούμενους με 9-7 και σειρά του Ολυμπιακού να απαντήσει και να ισοφαρίσε 9-9 με άσσο του Χουσάι. Η Μόντενα προηγήθηκε με 12-10, για να φέρει το σετ στα ίσα ο Ολυμπιακός στο 14-14. Οι Ιταλοί κατέκτησαν το σετ με 17-15 και πήραν το παιχνίδι με 3-2 σετ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Φίνγκερ με 22 πόντους και ακολούθησε ο Γκέργκι με 18. Πετρέας και Βουλκίδης τελείωσαν το ματς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 2-3 σε 2:30, 34-32 (38'), 17-25 (23'), 38-36 (43'), 19-25 (25'), 15-17 (21')

1ο σετ: 8-7, 13-16, 19-21, 34-32

2ο σετ: 8-5, 11-16, 16-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 38-36

4ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 9-10, 10-12, 15-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 22 (21/45 επ., 1 άσσος), Πετρέας 14 (7/11 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 44% υπ., 33% αρ.), Βουλκίδης 12 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 6 (5/5 επ., 1 άσσος), Γκέργκι 18 (17/29 επ., 1 άσσος, 31% υπ., 20% αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 53% υπ., 39%αρ.), Τζιάβρας (λ), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/4 επ.), Ριζόπουλος

Μόντενα: Πινάλι 20 (17/32 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπεντνόρζ 22 (19/33 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ., 38% αρ.), Κρίστενσον 6 (3/4 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπόσι 11 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ματζόνε 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Καλιμπέντα 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ., 31% αρ.), Ροσίνι -λ (70%υπ., 57% αρ.) /   Άντερσον 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 54% υπ., 29% αρ.), Σάλσι

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: « Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Είχαμε απέναντι μας μια πολύ ισχυρή ομάδα, με πολύ καλή φυσική κατάσταση και τεχνική αλλά και μεγάλη εμπειρία. Παίξαμε πέντε σετ, παλέψαμε στα ίσα και είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε ακόμα και τη νίκη. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά τώρα πρέπει να συγκεντρωθούμε στο παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Παναθηναϊκό και μετά θα κοιτάξουμε τον δεύτερο αγώνα απέναντι στην Μόντενα. Σίγουρα θα πάμε στην Ιταλία με την ίδια αποφασιστικότητα και θα τα δώσουμε όλα για να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό».

Απο την πλευρά του ο Ρόλαντ Γκέργκι είπε: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από το παιχνίδι σήμερα γιατί παίξαμε δυνατά και δεν ήταν καθόλου εύκολη η νίκη για τον αντίπαλο μας. Δυο σετ ξεπέρασαν τους 30 πόντους και αυτό δείχνει τι παιχνίδι έγινε. Χάσαμε 3-2 στις λεπτομέρειες και θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει και τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο. Θέλουμε να πούμε και ένα ευχαριστώ και στους φιλάθλους μας που βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο και είναι πάντα δίπλα μας».