.
.
Συνέχεια με 9 νίκες και προκρίσεις στην ημιτελική φάση!

Με απολογισμό 9 νικών και ισάριθμων προκρίσεων στην ημιτελική φάση, σε 14 αγώνες ολοκληρώθηκε η 2η ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών που διεξάγεται στη Σπάρτη. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, έφτασε στις 17 νίκες συνολικά στους Άνδρες μαζί με τις 8 που είχαν προηγηθεί την Πέμπτη και συνεχίζει την πορεία του για την διατήρηση των σκήπτρων. Η «μάχη» του τίτλου  κορυφώνεται το Σάββατο με τη διεξαγωγή της ημιτελικής φάσης στην οποία ο Ολυμπιακός μπαίνει με 9 αθλητές και στόχο τις συμμετοχές στους τελικούς που θα διεξαχθούν την Κυριακή.

Ο απολογισμός της δεύτερης ημέρας

Η δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος για λογαριασμό του Ολυμπιακού, άνοιξε με την αναμέτρηση στην  κατηγορία των 60kg, μεταξύ του Νίκου Σοφιανού και του Κωνσταντίνου Παρασκευόπουλου από τον ΑΠΣ Ευπάτωρ, η οποία διεκόπη μετά από αγκωνιά που δέχθηκε στα χείλη ο αθλητής των Πειραιωτών. Ωστόσο ακολούθησαν 5 διαδοχικές «ερυθρόλευκες» νίκες.  Για την ίδια κατηγορία ο Εστεμπάν Στίβεν επικράτησε του Δημήτρη Θεοδωρακόπουλου του Αγίου Δημητρίου και εν συνεχεία ο Βασίλης Μακρυγιάννης νίκησε τον Φίλιππο Γλυνή του ΑΟ Διαγόρα.  Ακολούθησαν δυο ακόμα νίκες στην κατηγορία των 64kg, με τον Γιώργο Χορβαλάκο να νικάει τον Κωνσταντίνο Καλογερίδη του Εθνικού Κοζάνης και του πρωταθλητή της κατηγορίας Αλέξανδρου Τσανικίδη επί του Κωνσταντίνου Κοντοπάνου του ΠΓΣΙ «Ο Τίγρης».

Το νικηφόρο σερί διεύρυνε ο Αράς Βεϊσι ο οποίος επικράτησε του Ισίδωρου Ασπιώτη του Αίαντα Χολαργού για την κατηγορία των 69kg, ενώ για την ίδια κατηγορία ο Νίκος Θεοδοσίου ηττήθηκε από τον Αλέξανδρο Χρήστου του ΑΣ Οδυσσέα. Στον επόμενο αγώνα των 69kg, ο Θανάσης Γλυνός διπλασίασε τις νίκες του επικρατώντας του Χρήστου Πηλίδη του Άρη. Ακολούθησε η ήττα του Σπύρου Πύλλη στα 75kg από τον Ιάσωνα Σωτηρόπουλο του ΑΠΣ Αμαρουσίου με τον Παύλο Τσαγκράκο να επικρατεί στον επόμενο αγώνα του Δημήτρη Καρανικόλα του Άρη με διακοπή στο β’ γύρο. Στην κατηγορία των 81kg, ο Άγγελος Λουρμπάκης δεν τα κατάφερε κόντρα στο Νίκο Καδή της Παναχαϊκής, ενώ στις λεπτομέρειες δεν προκρίθηκε ο Παναγιώτης Κυρίμης στη μεγάλη μονομαχία με τον Νανιντζανιάν του ΠΑΟΚ στα 91kg.

Η βραδιά για τους Πειραιώτες ολοκληρώθηκε  με δυο νίκες στην κατηγορία των 91+ kg, αφού ο Άκης Λατσώνας κέρδισε με διακοπή τον Χρήστο Ντάκα του Πολυδάμα Άρτας και ο Λάμπρος Αναστασάκος επιβλήθηκε του Χρήστου Τάτσιου του ΠΑΟΚ!