.
.
Πέρασε και από την Ουγγαρία ο Θρύλος
Ο Ολυμπιακός επικράτησε της VBW CEKK Cegled στην Ουγγαρία με 78-54 και έκλεισε την φάση των ομίλων του Eurocup με μία ακόμα νίκη. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας ήταν ανώτερες από την δεύτερη περίοδο και μετά και «καθάρισαν» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Άννα Γιουρτσένκοβα και η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου πέτυχαν από 13 πόντους η καθεμία, ενώ τις ακολούθησε και η Τζέσικα Τόμας με 12 πόντους.

ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ  Β ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς έχοντας τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα στο παρκέ και η Τόμας με τρίποντο του έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (3-7). Η ούγγρικη ομάδα έτρεξε ένα 10-0 σερί και προσπέρασε με έξι πόντους, για να μειώσει η Παυλοπούλου σε 13-9. Με τρία λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο, η Τόμας έκανε το 15-11 αλλά οι γηπεδούχες παρέμειναν μπροστά στο σκορ (17-11) με 1:30 να απομένει. Η Σταμάτη πέτυχε ένα τρίποντο, όπως και η Τόμας για την ισοφάριση, με την περίοδο να λήγει στο 19-17.

Επιστρέφοντας από τον πάγκο η Παυλοπούλου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο με ένα τρίποντο, ενώ η Γιουρτσένκοβα βοήθησε για το 19-22 στην Ουγγαρία.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί στο σκορ, με την Σωτηρίου να σκοράρει για το 24-27 και την Σταμολάμπρου να την ακολουθεί με ένα λέι απ για το 26-29. Οι πρωταγωνίστριες ήταν ίδιες για τον Θρύλο με την Σταμολάμπρου να πραγματοποιεί το +8 (26-34) με σουτ από τα 6,75μ.

Η VBW CEKK Cegled πλησίασε με ένα 7-0 σερί, όμως η Τόμας με νέο τρίποντο έγραψε το 31-38 με 1 λεπτό για το ημίχρονο.

Το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού ήρθε και πάλι απο την Σταμολάμπρου με το 31-40 να είναι το σκορ του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

ΤΟ ΕΚΡΙΝΕ Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε ακόμα πιο συγκεντρωμένος. Το τρίποντο της Σπυριδοπούλου του πρόσφερε για πρώτη φορά διαφορά πάνω από 10 πόντους (37-49), με την Γιουρτσένκοβα να πραγματοποιεί το 37-51. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας είχαν βρει τον ρυθμό τους, η Γκρέιβς και η Σταμάτη έστειλαν την διαφορά στους 17 (39-56) και ο προπονητής της VBW CEKK Cegled πήρε απευθείας το τάιμ άουτ.

Oι γηπεδούχες έτρεξαν και πάλι νέο σερί, όμως η Τόμας με την Γιουρτσένκοβα βοήθησαν ώστε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +12 (47-59) για τον Θρύλο.

Ένα 4-0 δια χειρός Γέμελος έφερε το 47-63, με την παίκτρια του Θρύλου να στέλνει τη διαφορά στους 20 πόντους μετά από κλέψιμο της Παυλοπούλου και δικό της λέι απ (47-67).

Η Γέμελος πέτυχε ένα ακόμα δίποντο με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα. H VBW CEKK Cegled μείωσε ξανά, η Νικολοπούλου από τις βολές έκανε το 54-75, με την Κοσμά να βάζει το τρίποντο για το +24 (54-78) της ομάδας του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-40,  47-59, 54-78

VBW CEKK Cegled (Καράσκο): Χίγκινς 18, Μπίκζο, Ζιρονι, Μπορόντι, Ρέβεζ, Γκόριανατς 8 (2), Στάνκιεβιτς 4, Μπρεζίνοβα 10 (2), Σουάνιε 10 (2), Κόμπολακ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπ.), Σταμάτη 6 (2/4 τρ.), Νικολοπούλου 2 (6 ασ.), Γκρέιβς 6 (7 ρίμπ.), Κοσμά 3 (1/2 τρ.), Σπυριδοπούλου 5 (1/3 τρ., 1/1 διπ.), Παυλοπούλου 5 (1/2 τρ. 4 ασ.), Σωτηρίου 5 (2 ριμπ.), Γέμελος 8 (4/7 διπ., 4 ριμπ., 3 ασ.), Γιουρτσένκοβα 14 (6/8 διπ.), Λούκα, Σταμολάμπρου 13 (3/6 τρ., 2/4 διπ.)

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε για το ματς ότι: «Ξέραμε ότι θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι αυτό σε σχέση με αυτό που παίξαμε στην έδρα μας. Έπρεπε να είμαστε πιο σοβαροί στην άμυνα και να σταματήσουμε την δημιουργία της Σουάνιε. Οι παίκτριές μου στο κομμάτι αυτό τα πήγαν μια χαρά και πρέπει αν δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριές μου για αυτό και στον συνεργάτη μου, Θάνο Νίκλα, για το σκάουτινγκ που έκανε. Από εκεί και πέρα ήταν ένα παιχνίδια που ελέγξαμε τον ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος και μετά από δύο αγώνες της διακοπής επανήλθαμε στην κανονικότητά μας. Και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό, έχουμε ένα παιχνίδι με την Λευκάδα και να δούμε τον αντίπαλό μας στην επόμενη φάση του Eurocup».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου τόνισε για το ματς ότι: «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι κάπως νωθρά όμως όσο περνούσε η ώρα ανεβάζαμε τον ρυθμό μας. Στη συνέχεια η άμυνα ήταν αυτή που μας έδωσε ενέργεια. Για μας πλέον είναι πολύ σημαντικό που κερδίσαμε το παιχνίδι και ότι προκριθήκαμε στην επόμενη φάση του Eurocup. Θέλουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό, ήδη ανεβαίνουμε παιχνίδι με το παιχνίδι και ελπίζουμε να πάμε πολύ καλά στην Ευρώπη και να κάνουμε το βήμα παραπάνω».