.
.
Άνετη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου!

Το εισιτήριο για τη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-«Ομίλου Ξυνή» που επικράτησε άνετα με 32-23 του Φίλιππου Βέροιας στο νοκ άουτ αγώνα που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν την απολύτως νικηφόρα πορεία τους στις εγχώριες διοργανώσεις και συνεχίζουν με στόχο τη διατήρηση των σκήπτρων στην Ελλάδα για τρίτη διαδοχική σεζόν. Στην αναμέτρηση με τον Φίλιππο Βέροιας δεν αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης, Γρηγόρης Σανίκης, Πάτρικ Λέμος, Άγγελος Τσίλης, Άρτουρ Καβάρτσκι. Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό o Άρης Νίκαιας τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το επόμενο Σάββατο (7/12) για την 9η αγωνιστική της Handball Premier.

Απ’ την αρχή τον έλεγχο

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στο 3-1 με τον Νομικό στο πρώτο δίλεπτο. Από διαδοχικά τέρματα των Καραμπουρνιώτη, Αραπακόπουλου, Τζηρά και Μούγιτς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-2 μόλις συμπληρώθηκε το 7ο λεπτό. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζηρά ο Θρύλος αύξησε στο +7 το προβάδισμα του για το 11-4 στα 15:40.  Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν σε 11-7 (19:10), σκορ το οποίο παρέμεινε στα επόμενα 4,5 λεπτά, όταν ο Πέτρος Κανδύλας σκόραρε για τον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το 12-7 (23:34).  Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τους Καραγκιοζόπουλο (24:50) και Πιστόλα (25:40) σε 12-9, αλλά η απάντηση ήρθε δια χειρός Δημήτρη Τζηρά ο οποίος έγραψε το 13:9 στα 26:25. Οι Μούγιτς και Κανδύλας ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 15-10, ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 15-11 μετά από το γκολ του Καραγκιοζόπουλου (29:35).

Έφτασε στη νίκη, σφράγισε την πρόκριση!

Όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, δηλαδή με γκολ του Καραγκιοζόπουλου, ξεκίνησε το δεύτερο με τον Φίλιππο Βέροιας να μειώνει σε 15-12. Ο Αραπακόπουλος απάντησε για το 16-12, αλλά με δυο διαδοχικά γκολ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στα δυο γκολ (16-14, 33:20). Το +3 επανέφερε για τον Ολυμπιακό ο Πέτρος Κανδύλας πετυχαίνοντας το 17-14 στα 34:05 με τον Φίλιππο να μειώνει ξανά σε 18-16 με τον Νικολαΐδη αλλά οι Μούγιτς και Αραπακόπουλος αύξησαν το προβάδισμα για το 21-17 με τη συμπλήρωση των 40 λεπτών. Στα 43:17  ο Νικόλας Λιάπης σημείωσε το 23-18 για τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν τον έλεγχο και πήραν «αέρα» 6 τερμάτων με τον Δεληχρήστο για το 25-19 στα 45:25. Aπό το 23-19 που είχε προηγηθεί οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο αύξησαν στο +8 το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 27-19 στα 48:00 κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης.  Με γκολ του Μπάγιου ο Θρύλος διεύρυνε στο +9 το προβάδισμα για το 29-20 στα 52:00 για να ακολουθήσει το τέρμα του Δεληχρήστου με το οποίο η διαφορά έγινε διψήφια στο 30-10 στα 53:20. Τα λεπτά που ακολούθησαν είχαν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση με 32-23 σφραγίζοντας την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πεντάλεπτα: 5-2, 9-3, 10-4, 11-7, 12-8, 15-11 (ημχ.), 18-15, 20-17, 24-19, 27-20, 30-20, 32-23

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός 1, Μάινας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 5, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος 7, Λιάπης 5, Αραπακόπουλος 4, Μιχαηλίδης

Φίλιππος Βέροιας (Σαράφης): Ευαγγελόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 11, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Τζίνεβης 1, Μηλόπουλος, Χουδαβέρογλου, Νιώπας 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 5, Φιλόσογλου, Παπαγιάννης 1

Δίλεπτα: 4 – 4, Πέναλτι: 2/3 – 3/5

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιώργος Ζαραβίνας:  «Δεν θέλω να αναφερθώ ιδιαίτερα στο σημερινό ματς.  Η ομάδα του Φιλίππου αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και εμείς προσπαθήσαμε να σεβαστούμε τον εαυτό μας και τον αντίπαλο. Συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας, τους παίκτες τον προπονητή του Φίλιππου για την προσπάθεια που κάνουν να κρατήσουν την ομάδα ζωντανή».

Θοδωρής Δεληχρήστος: «Καταρχήν, να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Φίλιππου για την προσπάθεια. Το πάλεψαν, έτρεξαν πολύ και αυτό μας βοήθησε αρκετά στο να βρούμε ρυθμό. Για εμάς ήταν ένα καλό ξεμούδιασμα και έπαιξαν όλα τα παιδιά που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής. Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε στροφές, αυξήσαμε τη διαφορά και πήραμε τη νίκη σχετικά άνετα».