.
.
Έφτασε τις 104 σερί νίκες στην Α1 Γυναικών

Χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 75-62 της Ελευθερίας Μοσχάτου στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφήνοντας στο παρελθόν την ήττα από την Valencia.

Οι "ερυθρόλευκες" παραμένουν αήττητες για 121 αγώνες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ μετρούν 104 σερί νίκες στην Α1 Γυναικών, συνεχίζοντας να γράφουν την δική τους ιστορία. Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο ήταν η Μπασάρα Γκρέιβς με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 14.

Η Κατερίνα Σωτηρίου ξεκουράστηκε από τον Γιώργο Παντελάκη και η Βασιλική Λούκα πήρε την θέση της στην 12άδα του Θρύλου.

ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα και προηγήθηκε με 6-2 έπειτα από ντράιβ της Ελληνίδας γκαρντ. Η Γκρέιβς πέτυχε με τέσσερις σερί πόντους το +8 (10-2) για τον Θρύλο, ενώ η Γιουρτσένκοβα σκόραρε για το 12-4 και η Σταμάτη για το 14-5. Μετά από ντράιβ της Παυλοπούλου έκανε το 16-5, για να τρέξει ένα μικρό σερί η Ελευθερία και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 16-10.

Η γκαρντ του Θρύλου πραγματοποίησε το +8 (18-10), η Σταμάτη πήρε τον διάδρομο για το 20-10 και στη συνέχεια η Τόμας από τα 5 μέτρα το 22-12.

Ο ρυθμός ήταν χαμηλός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ από το ποστ (Γκρέιβς), με το +10 να παραμένει σταθερό για τις «ερυθρόλευκες», την ώρα που με λέι απ η Τόμας «έγραφε» και το 28-16. Μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ της, η Κοσμά, έδωσε 13 πόντους διαφορά στον Θρύλο (30-17), όπως και η Γέμελος αργότερα (33-20).

Το ημίχρονο τελείωσε στο 35-24, με τον Ολυμπιακό να βαδίζει εκ του ασφαλούς για την 121η νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε με ένα 4-0 σερί του Θρύλου, με την Γιουρτσένκοβα να σκοράρει στη συνέχεια για το 43-27. Ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το κλέψιμο της Παυλοπούλου και το εύκολο καλάθι της Τόμας για το +18 (47-29).  Η Γκρέιβς πραγματοποίησε το 49-29 για να την ακολουθήσει η Γιουρτσένκοβα ξανά για το 55-32.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν άστοχες από την περιφέρεια (0/11 τρίποντα) κι η Ελευθερία έτρεξε ένα μικρό επιμέρους για το 59-41, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 61-43.

Η Γκρέιβς πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην αρχή της 4ης περιόδου, όμως η ομάδα του Μοσχάτου πλησίασε στους 13 (63-50) στα τρία λεπτά με την Γέμελος να σκοράρει από τα 6,75μ για το 66-50.

Η διαφορά επανήλθε στους 18 (68-50 η Γέμελος), με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να παραμένουν σταθερά μπροστά στο σκορ.

Η Παυλοπούλου πέτυχε ένα τρίποντο για το 75-59, με την Ελευθερία απλά να ροκανίζει την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 35-24, 61-43, 75-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 14 (7/12 διπ., 2 ασ.), Σταμάτη Ε. 4 (2/4 διπ., 3 ρίμπ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου (6 ριμπ. 4 ασ.), Παυλοπούλου 11 (4/5 δίπ., 1/1 τρ., 4 ασ.), Νικολοπούλου 2 (2 κλεψ.), Γκρέιβς 17 (7/8 δίπ., 3/5 βολ. 8 ρίμπ.), Γέμελος 9 (3/4 δίπ.), Γιουρτσένκοβα 8 (4/6 δίπ.), Λούκα 4 (5 ρίμπ.), Κοσμά 2, Σταμολάμπρου 4 (2/3 δίπ.).

Ελευθερία Μόσχατου (Καλογερόπουλος): Τζέιμς 21 (1), Σπαθάρου 4, Μίχου 6, Σταμάτη Γ. 8 (1), Γκίλντεϊ 5 (1), Αλεξανδρή 6 (1), Σλέμερ 12.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το  ματς ότι: «Ηταν ένα ακόμα παιχνίδι για το πρωτάθλημα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως η Ελευθερία, που διαθέτει το δεύτερο καλύτερο ρόστερ στην κατηγορία. Ήμασταν πάρα πολύ σοβαροί στο ματς και τακτικά η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλά. Έπρεπε να κάνουμε ένα ροτέισον για να ξεκουραστούν και οι παίκτριες που είχαν πολύ χρόνο στα προηγούμενα ματς. Θεωρώ ότι έχουμε κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, απλά ήμασταν μακριά από τα συνηθισμένα μας στάνταρ στο τρίποντο. Δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί αυτό, το διαχειριζόμαστε και συνεχίζουν να είναι οι καλύτερες σουτέρ στην Ελλάδα και εμείς από αυτήν την στιγμή, επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι στην Ουγγαρία που είναι πολύ σημαντικό για εμάς».

Η Άννα Γιουρτσένκοβα τόνισε μετά το ματς πως: «Παίξαμε απέναντι σε μία σκληρή ομάδα και είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας. Ήμασταν καλύτερες και πήραμε χωρίς να πιεστούμε ιδιαίτερα τη νίκη. Τώρα κοιτάμε το ματς για το Eurocup, το οποίο το έχουμε ανάγκη για να μπορέσουμε να έχουμε τον ιδανικό αντίπαλο στην επόμενη φάση του θεσμού».