.
.
Έκανε το «5Χ5» ο Θρύλος!

Την 5η νίκη του σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, στην επανέναρξη της Handball Premier, επικρατώντας με 28-21 του Αερωπού Έδεσσας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Άρτουρ Καρβάτσκι, Πέτρο Κανδύλα και Άγγελο Τσίλη, έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας της Έδεσσας, ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη και ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-11. Εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης ο Μάρκο Τερλέτσκι ο οποίος αντικατέστησε τον Σπίκιτς στο 28’ με το σκορ 11-10 και κατέγραψε 13 επεμβάσεις σε 23 σουτ στα λεπτά που ακολούθησαν. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχθηκε ο Μάλλιος με 7 γκολ ενώ ακολούθησε ο Μπουγκούνοβιτς με 4.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει ωστόσο το προβάδισμα. Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μάλλιος έγραψε το 10-7 με τον Κυριακού να μειώνει σε 11-10 στο 27’. Ο Μπουγκούνοβιτς στο 29’ αύξησε τη διαφορά στο +4 για το 14-10 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 14-11, ύστερα από πέναλτι του Μισαηλίδη. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στον Αερωπό να ψαλιδίσει τη διαφορά. Το τελικό 28-21 διαμορφώθηκε δια χειρός Μπουγκούνοβιτς και χάρισε μια ακόμα νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-6, 9-6, 11-9, 14-11 (ημχ), 16-12, 18-15, 22-16, 24-16, 25-19, 28-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Νομικός, Μπογκούνοβιτς 4, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς 2, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι, Σανίκης 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος 1, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 8, Αποστολίδης 3, Κυριακού 4, Ρόμπης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε.

Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/4-5/6

Ζαραβίνας: «Αρκετά ικανοποιητικό το επίπεδο μετά από διακοπή»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε για την νίκη 28-21 επί του Αερωπού: «Ήταν αρκετά ικανοποιητικό το επίπεδο μετά από διακοπή τριών εβδομάδων. Μπορέσαμε και ξεκουράσαμε κάποια παιδιά που είχαν υποχρεώσεις με την Εθνική σε υψηλό επίπεδο και έντονο ρυθμό. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι που θα πρέπει να παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι κόντρα στην Πυλαία και ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια με ΠΑΟΚ και Μέλσουνγκεν».