.
.
Πρεμιέρα με περίπατο, 22-2 το Ρέθυμνο
Η πορεία της ομάδας πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, για την υπεράσπιση των κεκτημένων και την κατάκτηση του 7ου διαδοχικού πρωταθλήματος ξεκίνησε από την Κρήτη, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με χαρακτηριστική άνεση του Ρεθύμνου με 22-2. Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου, το σύνολο του Χάρη Παυλίδη, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία και έφτασε στην επικράτηση με χαρακτηριστική άνεση όπως δείχνει και το τελικό σκορ, με πλουραλισμό στην επίθεση καθώς σκόραραν δέκα παίκτριες, με τις Ασημάκη και Μυριοκεφαλιτάκη να πετυχαίνουν από πέντε γκολ και άμυνα που χρειάστηκε να περάσουν είκοσι λεπτά για να δεχτεί τέρμα. Για τη 2η αγωνιστική της Ά φάσης του πρωταθλήματος οι «ερυθρόλευκες» θα υποδεχτούν το ερχόμενο Σάββατο (5/10, 17:00), την ομάδα της Γλυφάδας.

Δυναμικό ξεκίνημα

Οι νταμπλούχες Ελλάδας, που αγωνίστηκαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος χωρίς τις Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Χριστίνα Τσουκαλά, μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση και με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να είναι ασταμάτητη, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα, προηγήθηκαν με 4-0 στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου. Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χάρης Παυλίδης, πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές, δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα δίνοντας παράλληλα χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριες, με τον ρυθμό της ομάδας να παραμένει υψηλός και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 7-0, με τις Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη και Σιούτη να χρίζονται και αυτές σκόρερ.  Στο 4:44 του δεύτερου οκταλέπτου η 15χρονη Νεφέλη Χαλδαίου, πέτυχε το πρώτο της γκολ στην μεγάλη κατηγορία, ευστοχώντας σε πέναλτι, για το 8-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Δούλη σημείωσε και αυτή το πρώτο της γκολ με το σκουφάκι του Ολυμπιακού σε επίσημο παιχνίδι, ενώ είχαν μεσολαβήσει τα τέρματα των Κανετίδου και Μυριοκεφαλιτάκη, για να διαμορφωθεί το 11-0. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-0.

Άνετη επικράτηση

Με δυο γρήγορα γκολ, στη έναρξη της τρίτης περιόδου, από τη Μπενέκου και την Ασημάκη, που έφτασε τα πέντε στον αγώνα, ο δείκτης του σκορ έφτασε το 15-0. Χρειάστηκε να περάσουν είκοσι αγωνιστικά λεπτά για να δεχτεί η άμυνα του Ολυμπιακού το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα, για να γίνει το 16-1. Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε 17-2. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο, με τον Ολυμπιακού να φτάνει σε μια εύκολη επικράτηση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 22-2. Πρώτες σκόρερ του αγώνα ήταν οι Αλεξάνδρα Ασημάκη και Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που σημείωσαν από πέντε γκολ, ενώ συνολικά δέκα παίκτριες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Τα οκτάλεπτα: 0-7, 0-6, 2-4, 0-5

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ασημάκη (7:45), 0-2 Ασημάκη (7:20), 0-3 Ασημάκη (4:51), 0-4 Ασημάκη (4:25), 0-5 Αβραμίδου (3:15), 0-6 Μυριοκεφαλιτάκη (2:58), 0-7 Σιούτη (0:03)

2ο οκτάλεπτο: 0-8 Χαλδαίου  (4:44),  0-9 Κανετίδου (2:56), 0-10 Μυριοκεφαλιτάκη (2:01), 0-11 Δούλη (1:07), 0-12 Μυριοκεφαλιτάκη (0:38), 0-13 Πλευρίτου Β. (0:03)

3ο οκτάλεπτο: 0-14 Μπενέκου (7:38), 0-15 Ασημάκη (7:10), 0-16 Ελευθεριάδου (5:03), 1-16 Ζοφώλη Β. (4:03), 1-17 Πλευρίτου Β. (3:11), 2-17 Φαρμάκη Ε. (1:13)

4ο οκτάλεπτο: 2-18 Κανετίδου (4:54), 2-19 Μυριοκεφαλιτάκη (4:23), 2-20 Δούλη (3:34), 2-21 Χαλδαίου (2:51), 2-22 Μυριοκεφαλιτάκη (1:04)

ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδρουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Κυριακάκη Κ., Φραγκιουδάκη, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά, Συριανόγλου, Ζοφώλη Β. 1, Λιμπιτάκη Σ., Φαρμάκη Ελ. 1, Λιμπιτάκη Αν., Παναγιωτάκη, Παντελιδάκη, Παπαδάκη, Φραγγελάκη

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Φουντωτού, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου 2, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 5, Σιούτη 1, Δούλη 2, Πλευρίτου Β. 2, Χαλδαίου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Δουρέκα

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χάρης Παυλίδης, δήλωσε το olympiacossfp.gr μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος και ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για τις μικρές να αγωνιστούν. Πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής, μπαίνουν στο κλίμα της ομάδας, δένουν με τις μεγάλες κάτι που μας χαροποιεί πάρα πολύ. Είναι πολύ καλά τα πρώτα δείγματα και αυτά τα παιχνίδια είναι περισσότερο προετοιμασίας και για τις νεαρές αθλήτριες να έχουν χρόνο συμμετοχής».