.
.
Δυναμική εκκίνηση ο Θρύλος!

Νικηφόρα ξεκίνησε την πορεία  για την κατάκτηση του 3ου διαδοχικού πρωταθλήματος η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 29-9 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο Ρέντη, για την 1η αγωνιστική της Handball Premier. Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πάτρικ Λέμος, Γρηγόρη Σανίκη και Κώστα Τσιλιμπάρη δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων ανεβάζοντας κατακόρυφα στροφές στο β’ ημίχρονο, και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Δούκα το επόμενο Σάββατο (28/9, 17:00) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» λειτούργησαν υποδειγματικά στην άμυνα είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σπίκιτς που ολοκλήρωσε το ματς με 17/26 επεμβάσεις ενώ κράτησαν για 28 λεπτά τον Ιωνικό, μακριά από το γκολ και συγκεκριμένα από το 15' (7-5) μέχρι το 43' (16-5).

Προβάδισμα με +6 στο ημίχρονο

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα δυο λεπτά χάρη στα τέρματα των Μπογκούνοβιτς και Καρβάτσκι με τον Αϊβαλιώτη να μειώνει σε 2-1. Ακολούθησαν δυο ακόμα διαδοχικά γκολ με τους Αραπακόπουλο και Τζηρά για το 4-1 στα 3:45. Το +3 διατήρησε ο Τσίλης (7:40) πετυχαίνοντας το 5-2 για να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι σε 5-4 με δυο διαδοχικά τέρματα του Αϊβαλιώτη (11:50). Ο Τζηράς (12:32) και ο Κανδύλας (14:05) σκόραραν στη συνέχεια για να διαμορφώσουν το σκορ στο 7-4  Μετά την εκ νέου μείωση του σκορ σε 7-5, ο Ολυμπιακός απάντησε και αύξησε το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο +4 με σκόρερ τους Τσίλη (16:16) και Λιάπη (19:13) για το 9-5! Το σκορ αυτό παρέμεινε για τα επόμενα 8 αγωνιστικά λεπτά, με τον Σπίκιτς να φτάνει στις 11 επεμβάσεις! Ο Νικόλας Λιάπης αύξησε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα πετυχαίνοντας το 10-5 στα 27:30 και ο Μπάγιος διεύρυνε στο 4-0 το σερί σημειώνοντας το 11-5 στα 27:50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Πάτησε «γκάζι» και έφτασε εύκολα στη νίκη

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη και με 5 διαδοχικά γκολ, διεύρυνε στο 9-0 το σερί του φτάνοντας στο 16-5 στα 41:33, με τον Πέτρο Κανδύλα. Στα λεπτά που ακολούθησαν η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα διατήρησε υψηλό ρυθμό και αύξησε το προβάδισμα στο +12 με δυο διαδοχικά γκολ του Δημήτρη Τζηρά για το 21-9 στα 47:26. O Θρύλος από το 18-9 που είχε προηγηθεί έτρεχε ήδη νέο 6-0 σερί χάρη στο οποίο προήλθε το 25-9 με τον Μούγιτς, 6 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Καρβάτσκι με εύστοχο πέναλτι ανέβασε στα 17 γκολ τη διαφορά στα 25:06, για το 26-9. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς για να φτάσουν με άνεση στο τελικό 29-9 και να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 7-5, 9-5, 9-5, 11-5 (ημχ.), 13-5, 15-5, 18-8, 21-9, 25-9, 29-9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 4, Μάλλιος, Τερλέτσκι 1, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Δεληχρήστος 1, Τινκίρ 1, Λιάπης 4, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 3, Καρβάτσκι 1.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής 2, Αϊβαλιώτης 2, Γκέρτσος, Μπούτος, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 2, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Συγγάρης, Σιάτρας, Μαντζόπουλος, Χελιώτης, Μαυροφρύδης 1, Τσάτσας, Μπουλούμπασης 1.

Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 3/3-1/2

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαι ευχαριστημένος σε κάποια κομμάτια που έχουν να κάνουν με την άμυνα, είχαμε περισσότερη διάρκεια εκεί σε σχέση με την επίθεση όπου ακόμα χρειαζόμαστε χρόνο για να μπορέσουμε να βρούμε κάποια σχήματα και αυτοματισμούς. Υπήρχε διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλο παρ’ όλα αυτά πρέπει απ’ όλα αυτά τα παιχνίδια να είμαστε πάρα πολύ σοβαροί και να κερδίζουμε πράγματα ώστε να είμαστε όσο το δυνατό καλύτεροι στα πιο δύσκολα παιχνίδια».

Ο Γαρύφαλλος Μπάγιος ανέφερε στο olympiacossfp.gr: «Σήμερα δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλα τα παιδιά. Η αναμέτρηση κρίθηκε στη συμπαγή άμυνα και φάνηκε και στο σκορ. Είχαμε κάποια τεχνικά λάθη γιατί ακόμα βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν αλλά στη συνέχεια θα τα διορθώσουμε. Χαίρομαι πάρα πολύ βρίσκομαι σε μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει και φέτος και διαθέτει πολύ καλούς παίκτες».