.
.
Δεν της άφησε περιθώρια!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το νέο έτος ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-11, 27-25) της ΑΕΚ στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην ΑΕΚ και επέβαλλαν την κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο έχοντας σε μεγάλη μέρα την Αλίκη Κωνσταντινίδου που κατέγραψε 7 μπλοκ και σκόραρε συνολικά 19 πόντους. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη παρουσιάστηκε αρκετά σοβαρή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση διατηρώντας αρκετά καλό ρυθμό κυρίως στα δυο πρώτα σετ. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Θρύλος παρουσιάστηκε εκ νέου σοβαρός και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση παίρνοντας και το 3ο σετ.

Μπήκε χαλαρά ανέβηκε στη συνέχεια...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως χαλαρά στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ μέχρι το 6-7. Όμως με δυο σερί αναπάντητους πόντους ισοφάρισε και προσπέρασε την ΑΕΚ για να πάει μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ με 8-7. Οι ερυθρόλευκες είχαν ανεβάσει στροφές και αύξησαν το προβάδισμά τους στους τέσσερις πόντους μέχρι το 12-8, στο σημείο που ο τεχνικός της ΑΕΚ κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι έχει βρει το ρυθμό που επιθυμούσε και την υπέρ του διαφορά την διεύρυνε έως και τους πέντε πόντους (15-11) με της Μποσκάτσι και Μπραμπόροβα να "τραβάνε" το κουπί στο σκοράρισμα.. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας στους δυο πόντους, αλλά ο Θρύλος πήγε και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 16-13. Ένα προσωρινό χαλάρωμα είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στο ελάχιστο 17-16 με τον Γιάννη Νικολάκη να καλεί το πρώτο δικό του τάιμ άουτ. Το γεγονός αυτό έφερε την αντίδραση από πλευράς Θρύλου αυτή τη φορά που με τρεις διαδοχικούς πόντους έφτασε στο 20-16 και "σταθεροποίησε" το βήμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ.  Η Κωνσταντινίδου σε πρώτο χρόνο "έγραψε" το 21-16 ορίζοντας τη διαφορά που χώριζε τις δυο ομάδες στο +5. Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με πόντο της Κωνσταντινίδου σε πρώτο χρόνο ο Θρύλος έφτασε στο 25-20 και πήρε το πρώτο σετ.

Φουριόζες στο 2ο σετ...

Με τον δυναμικό τρόπο που ολοκλήρωσαν το πρώτο σετ, μπήκαν οι ερυθρόλευκες στο δεύτερο δείχνοντας ότι δεν θέλουν να δώσουν τα ίδια δικαιώματα που έδωσαν στην ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ένα γρήγορο 4-0 από ερυθρόλευκο μπλοκ, την υπέρβαση της Κουνάδη, τον πόντο της Μποσκάτσι και της Κωνσταντινίδου σε πρώτο χρόνο, έφεραν το πρώτο τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων. Το καρφί της Μπραμπόροβα δημιούργησε το 5-0 για τον Ολυμπιακό που φάνηκε πως ήθελε να τελειώσει νωρίς νωρίς το 2ο σετ. Ο Θρύλος πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με "αέρα" έξι πόντων (8-2) και έχοντας καταφέρει να επιβάλει την κυριαρχία του σε όλους τους τομείς του. Δια...περιπάτου έφτασε ο Ολυμπιακός τη διαφορά στο +8  (11-3) το μπλοκ του οποίου λειτουργούσε πολύ καλά και πήγε μπροστά με εννέα πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-7), χάρη στο πλασέ της Στέλλας Χριστοδούλου.  Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη έφτασε τη διαφορά και σε διψήφια νούμερα και συγκεκριμένα στο +10 (17-7, 18-8) και στη συνέχεια στους έντεκα (20-9), αλλά και στους δώδεκα (21-9). Η φιλοξενούμενες είχαν παραδοθεί στο παιχνίδι του Ολυμπιακού που είχε κυριαρχήσει σε απόλυτο βαθμό και έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με το ευρύ 25-11.

Με ανατροπή στο φινάλε!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αρχικά με κατεβασμένη ταχύτητα επιτρέποντας στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 0-3 και 1-4, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Θρύλος αποκατέστησε την...τάξη πήρε το προβάδισμα με 5-4 και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 8-6. Στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στους τρεις πόντους (13-10), αλλά ένα προσωρινό μπλακ άουτ στην επίθεση είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κολλήσει στους 14 πόντους και να τον ξεπεράσει η ΑΕΚ πηγαίνοντας αυτή μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν πίσω μέχρι και τέσσερις πόντους 17-21 στο σημείο που ξεκίνησε η προσπάθεια αντεπίθεσης. Μια προσπάθεια που κορυφώθηκε όταν ο Θρύλος μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά 22-23 με το "κάρφωμα" της Κωνσταντινίδου. Το πρώτο σετ μπολ ήταν στην πλευρά της ΑΕΚ αλλά μετά το μπλοκ άουτ της Βέσοβιτς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε πρώτα σε 24-24 και με νέο πόντο της Βέσοβιτς πέρασε μπροστά (25-24). Η Κατσαντώνη ισοφάρισε (25-25) αλλά ακολούθησε το χαμένο σέρβις της Ρίζου και το μπλοκ της Βέσοβιτς με το οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στην τελική νίκη επικρατώντας και στο τρίτο σετ με 27-25.

Τα σετ: 25-20(25' ), 25-11 (23'), 27-25 (29')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 8- 2 ,16-7, 21-9, 25-11

3ο σετ: 8- 6, 14-16, 17-21, 27-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Γιώτα 10 (1 άσσος 8/11 επ. 1 μπλοκ), Κωνσαντινίδου 19 (12/16 επ. 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (62% υπ.-38% αρ. 7/17επ. 1 μπ.), Μπραμπόροβα 9 (43% υπ.-43% αρ. 8/26, 1 μπ.), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ. 1 μπ.), Μπόσκατσι 12 (1 ασ. 10/23 επ. 1 μπ.), Κονόμι (λ) (60%υπ.-60% αρ.) , Κωνσταντίνου Μ., Λαμπρούση, Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα

ΑΕΚ: Κουνάδη 3 (2 ασ.), Ιβάνοβα 6 (58% υπ.-50% αρ. 4/24 επ. 2 μπ.), Γιακουμή 6 (3/8 επ. 3 μπ.), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (1 άσσος 55% υπ.-41 αρ. 6/16 επ. 3 μπ.) , Τοντάι 2 (2 μπ.),  Κακουράτου (λ) (50% υπ.-31 % αρ.), Ρίζου, Λαγουδάκη, Νικούλη, Φακή

Νικολάκης: "Σημαντική νίκη..."

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιάννης Νικολάκης τόνισε: "Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη νίκη. Σίγουρα η μεγάλη διακοπή στο πρωτάθλημα που προηγήθηκε είναι ντεσαβαντάζ για όλες τις ομάδες. Ωστόσο εμείς παίξαμε αρκετά καλά, ήταν ένα ντέρμπι χωρίς την αίγλη των προηγούμενων ετών γιατί η ΑΕΚ έπαιζε χωρίς ξένες και πρέπει να το πούμε αυτό. Από την άλλη πλευρά εμένα με ενδιαφέρει η ομάδα του Ολυμπιακού που έδειξε κατά διαστήματα να είναι καλή και παρότι στο τρίτο σετ, είχαμε μια πτώση, και μπήκε γερά η ΑΕΚ, μπορέσαμε να κάνουμε την ανατροπή και να φτάσουμε σε μια σημαντική νίκη για την προσπάθεια που κάνουμε προς την επίτευξη των στόχων".

Χριστοδούλου: "Να συνεχίσουμε ακόμα καλύτερα"

Η αρχηγός του Ολυμπιακού Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε μετά την νίκη επί της ΑΕΚ: "Είναι σημαντικό το ότι κάναμε μια σχετικά καλή εμφάνιση σήμερα και διατηρήσαμε για αρκετή ώρα το ρυθμό μας καθώς προερχόμασταν από μια μεγάλη διακοπή και αρκετές προπονήσεις. Το θετικό είναι ότι επέστρεψε και η Μανωλίνα και αυτό δίνει ρυθμό στην ομάδα σίγουρα. Είναι καλό το ότι ξεκινήσαμε με το δεξί τη νέα χρονιά θέλουμε να συνεχίσουμε ακόμα καλύτερα για να φτάσουμε στους στόχους μας".