.
.
«Άλωσε» και την Κυψέλη!

Το «τρένο» του Ολυμπιακού πέρασε χωρίς...στάση από το κλειστό της Κυψέλης επικρατώντας με 3-1 σετ (27-25, 24-26, 16-25, 21-25) του Παναθηναϊκού και διεύρυνε το απόλυτο σερί των νικών του που «τρέχει» από την έναρξη του πρωταθλήματος. Οι νταμπλούχες πανηγύρισαν στην έδρα του Παναθηναϊκού την 8η νίκη σε ισάριθμα ματς και συνεχίζουν να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα αποκτώντας παράλληλα σημαντικό πλεονέκτημα για την εξασφάλιση της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Νωθρό ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να χάσει το πρώτο σετ με 27-25, αφού οι «ερυθρόλευκες» καθυστέρησαν να προσαρμοστούν στις συνθήκες του αγώνα.

Άμεση απάντηση...

Η μη...αναμενόμενη εμφάνιση συνεχίστηκε μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ αλλά η αγωνιστική άνοδος των Μαλασάϊ και Λαζάρεβιτς βοήθησε τον Θρύλο να επανέλθει και να προηγηθεί με 20-21. Ο αμφίρροπος χαρακτήρας συνεχίστηκε στα τελειώματα του σετ το οποίο πήραν οι «ερυθρόλευκες» με 24-26 χάρη σε επίθεση της Λαζάρεβιτς και καθαρό φιλέ της Καβαδία.

Ανατροπή με...περίπατο!

Οι νταμπλούχες έκαναν την  ανατροπή στο τρίτο σετ, πραγματοποιώντας περίπατο (16-25) και στο 4ο σετ όπου είχε τον έλεγχο παρότι μείωσαν οι γηπεδούχες σε 21-22, επικράτησαν με 21-25 χάρη σε δυο επιθέσεις της Λαζαρέβιτς και ένα λάθος της Νομικού.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 16-25, 21-25

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Φίλντ 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (8/36 επ., 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3/4 επ.), Καββαδία 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 26% άριστες), Τσίμα 15 (11/38 επ., 4 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Ρόγκα -λ (66% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μ. Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μαλασάι 16 (15/32 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 34% άριστες), Λαζάρεβιτς 14 (12/32 επ., 2 άσοι, 55% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 12 (7/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (53% υπ. - 26% άριστες / Τέζα, Εμμανουηλίδου.

Κοβάτσεβιτς: « Σημαντική νίκη»

Ο προπονητής του Θρύλου, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς τόνισε στο osfp.gr: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη αφού ήρθε σε ένα ντέρμπι. 'Εχουμε πραγματοποιήσει καλό ξεκίνημα από την αρχή της χρονιάς, από τον Σεπτέμβριο ενώ το πρόγραμμα μας από εδώ και πέρα θα είναι ακόμα ποιο δύσκολο με τους ευρωπαϊκούς αγώνες. Από κει και πέρα μπήκαμε λίγο νευρικά στην αναμέτρηση, δεν πραγματοποιήσαμε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση, αλλά μετά το δεύτερο σετ βελτιωθήκαμε και επικρατήσαμε δίκαια»

Κονόμη: «Δεν θα μας επηρέαζε κανένας παράγοντας»

Η λίμπερο του Ολυμπιακού, Αρέτα Κονόμη δήλωσε στο osfp.gr : «Ήταν το πρώτο δύσκολο παιχνίδι στην ουσία. Είχα πει και από πριν ότι αν ήμασταν συγκεντρωμένες δεν θα μας επηρέαζε κανένας παράγοντας και ότι όλα εξαρτώνται από εμάς.  Δεν θεωρώ ότι ήμασταν τέλειες αλλά ήμασταν αρκετά καλές για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα αλλά μας λείπουν τα δυνατά παιχνίδια»