.
.
Εύκολα την πρώτη νίκη!

Την πρώτη από τις δυο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, εξασφάλισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 10-3 του Εθνικού στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαμψαν με ευκολία την αντίσταση του αντιπάλου τους και την Παρασκευή στις 20:30 θέλουν να διπλασιάσουν τις νίκες για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τους τελικούς. Στη σημερινή αναμέτρηση με τον Εθνικό, δεν αγωνίστηκε ο Πάουλο Ομπράντοβιτς ενώ σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου χρησιμοποιήθηκε ο Μανώλης Ζερδεβάς.

Προβάδισμα με 6-1 στο ημίχρονο

Από κει και στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι , ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση και προηγήθηκε με 6-1 στο ημίχρονο. Ο τυπικά φιλοξενούμενος Εθνικός προηγήθηκε με γκολ του Φώσκολου στα 4:37, όμως με τρία διαδοχικά γκολ του Φουντούλη (4:11, 2:53, 2:01), οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 3-1 το οποίο ήταν το σκορ του 1ου οκταλέπτου. Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτο, ο Άνδρο Μπούσλιε με μπάσιμο διεύρυνε προβάδισμα για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια ο Γιάννης Φουντούλης σκόραρε άλλες δυο φορές, φτάνοντας στα 5 προσωπικά τέρματα για να διαμορφώσει το σκορ στο 6-1.

Εύκολα στη νίκη!

Το 3ο οκτάλεπτο, είχε την… υπογραφή του Στέλιου Αργυρόπουλου, όσον αφορά το σκοράρισμα αφού με δυο δικά του γκολ, προέκυψε το 8-1 που ήταν και το επιμέρους σκορ της περιόδου. Στην έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, ο Εθνικός σκόραρε το 2ο του γκολ το οποίο ήρθε 22 περίπου λεπτά (21:30 για την ακρίβεια), μετά από το πρώτο διαμορφώνοντας το 8-2, με τον Παπαδόγκωνα. Στα λεπτά που ακολούθησαν Μουρίκης και Κάκκαρης πέτυχαν το 10-2, με τον Καλαϊτζή να μειώνει στο 10-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Tα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 2-0, 2-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φώσκολος (π/π., 4:37), 1-1 Φουντούλης (πέναλτι, 4:11), 2-1 Φουντούλης (π/π., 2:53), 3-1 Φουντούλης (πέναλτι, 2:01)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Μπούσλιε (μπάσιμο, 7:43), 5-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:44), 6-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 00:29)

3ο οκτάλεπτο: 7-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 7:24), 8-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 1:13)

4ο οκτάλεπτο: 8-2 Παπαδόγκωνας (περιφέρεια, 7:01), 9-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:22),10-2 Κάκκαρης (π/π., 0:47), 10-3 Καλαϊτζής (π/π., 0:10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 5, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας, Αργυρόπουλος 2, Χαλυβόπουλος, Κάκαρης 1, Ζερδεβάς

Eθνικός: Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Ματθαίου, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής 1 , Λιαπάκης, Παπαδόγκωνας 1, Καραθανάσης, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος, Μαθιόπουλος, Βαλιανάτος, Σπηλιόπουλος, Πρωτοψάλτης,