.
.
Το ευρωπαϊκό ταξίδι ολοκληρώθηκε…

Ο Ολυμπιακός άφησε… ημιτελή την προσπάθεια πρόκρισης στους «8» του Challenge Cup, αφού γνώρισε την ήττα  στο χρυσό σετ (3-1, 25-18, 25-18, 14-25, 25-15, Χρυσό σετ: 15-13) από την C.S.M. Bουκουρεστίου και ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του παρουσία για τη φετινή σεζόν. Οι «ερυθρόλευκες» μια εβδομάδα μετά την σπουδαία εμφάνιση και την νίκη με 3-0 σετ σε βάρος της Ρουμάνικης ομάδας, βρέθηκαν σε κακή μέρα και πλήρωσαν το άσχημο ξεκίνημα στον αγώνα που έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν με 2-0 σετ, κερδίζοντας και τα δυο με 25-18. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς απάντησε στο 3ο σετ το οποίο κέρδισε 14-25 και χρειαζόταν ένα ακόμα για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Ωστόσο η ομάδα του Βουκουρεστίου επικράτησε στο 4ο σετ με 25-15 και έστειλε το παιχνίδι στο χρυσό σετ. Εκεί ο Θρύλος παρότι βρέθηκε να χάνει με 12-9 με ένα σερί 5-0, προηγήθηκε 12-13 αλλά δέχθηκε τρεις διαδοχικούς πόντους με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα (15-13). Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η παρουσία του Ολυμπιακού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τη φετινή σεζόν, κόντρα σε μια ομάδα η οποία βρίσκεται στη 2η θέση του Ρουμανικού πρωταθλήματος που αποτελεί ένα από τα πλέον ανταγωνιστικά στην Ευρώπη.

Τα σετ: 3-1 25-18 (26’), 25-18 (27’), 14-25 (24’), 25-15 (25’), Χρυσό σετ: 15-13 (17’)

1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-11, 25-18

2ο σετ:  8-6, 16-13, 21-17, 25-15

3ο σετ:  6-8, 11-16, 12-21, 14-25

4ο σετ:  8-6, 16-12, 21-15, 25-15

Χρυσό σετ: 4-5, 10-8, 12-9, 15-13

C.S.M. Βουκουρεστίου: Μπαξίς 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ), Μαϊστόροβιτς 16 (13/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% αρ. -31% υπ.),Πινσεράτο 5 (1/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φάλις 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),Καρακάσεβα 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. 32%αρ.), Σούσιτς 11 (3/13 επ., 8 μπλοκ) Ρουζίνι –λ (50% υπ.-38% αρ.)/ Ρόσκα 1 (1 άσσος), Καρμπουνεάνου 1 (1/3 επ.), Σούσιτς, Τατάρου, Πιχλαγιαμάκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ.-50% αρ.), Μαλασάι 15 (11/40 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ.-25% αρ.), Χριστοδούλου 5 (3/6 επ., 2 άσσοι) Τσβετάνοβα 15 (13/39 επ., 2 άσσοι), Λαμπρούση 15 (8/19 επ., 7 μπλοκ), Κονόμι  -λ (65% υπ.-50% αρ.) / Τέζα 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντίνου, Βλαχάκη

Κοβάτσεβιτς: «Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήμουν σίγουρος ότι μπορούσε να παίξει καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι ο αντίπαλός μας. Σήμερα είχε την υποστήριξη των φιλάθλων του αλλά φυσικά δεν μας φταίει αυτό. Εμείς παίξαμε πολύ κακό παιχνίδι κάναμε πολλά λάθη και τους βοηθήσαμε να παίξουν αυτοί καλά. Στο χρυσό σετ το άγχος ήταν πολύ μεγάλο, ίσως ήταν λίγο τυχερός ο αντίπαλός μας αλλά άξιζε τη νίκη. Εμείς είχαμε τις δικές μας ευκαιρίες να κερδίσουμε αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Δυστυχώς για εμάς τελείωσε η Ευρώπη και τώρα πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο Πρωτάθλημα και το Κύπελλο στην Ελλάδα».