.
.
Διπλασίασε τις νίκες και τώρα το Κύπελλο

Την δεύτερη νίκη της επί του Φοίνικα Σύρου, με 3-1 σετ, πέτυχε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, που την φέρνει στο 2-0, στην ημιτελική σειρά και μόλις ένα βήμα μακριά από τους τελικούς του πρωταθλήματος της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα αντέδρασαν σωστά, πίεσαν τον αντίπαλο από το σερβίς, χαλώντας του την άμυνα και με όπλο τους το μπλοκ, έφτασαν στη νίκη. Η σειρά των αγώνων μεταφέρετε στη Σύρο, τη Μεγάλη Τρίτη, 23 Απριλίου, για την τρίτη αναμέτρηση των δυο ομάδων. Πλέον η προσοχή όλων στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, εστιάζεται αποκλειστικά στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου οι πρωταθλητές θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ, την Παρασκευή (19/4), στις 18:00, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, που θα φιλοξενηθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης.

Σωστή αντίδραση και 1-0

Με διάθεση να πιέσουν από το σερβίς, αλλά και να παίξουν σε πρώτο χρόνο, μπήκαν και οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Αρκετά εκατέρωθεν λάθη έφεραν το 5-6. Σε εκείνο το σημείο πέρασε στον αγώνα ο Χριστοφιδέλης, στη θέση του Κουμεντάκη, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα αντί του Αλεξίεφ, που προτιμήθηκε να προφυλαχθεί εν όψει του κυπέλλου. Με δυο διαδοχικούς άσσους του Σμιτ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-7, ωστόσο καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποσπαστεί από την άλλη, με διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 15-15. Στο 17-18 πέρασαν στον αγώνα και  οι Ζουπάνης, Στιβαχτής και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράουβερντικ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19. Μπλοκ από τον Στιβαχτή κατέληξε στο τερέν των φιλοξενούμενων για το 21-20.  Άσσος από το Ζουπάνη και συν δυο για τους «ερυθρόλευκους» (22-20). Νέα ισοπαλία στο πρώτο σετ, με 23-23, από τον Ζουπάνη και  24-24 στη συνέχεια, από τον Χριστοφιδέλη. Άσσος του Πετρέα για το 28-27 και το πρώτο σετ μπολ του Ολυμπιακού, μετά από τέσσερα του Φοίνικα, με τον Σμιτ στη συνέχεια να τελειώνει το σετ με 29-27 για τον 1-0 των Πειραιωτών στο παιχνίδι.

Ασταμάτητος και 2-0

Ψυχωμένος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, για το δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 6-2, αναγκάζοντας τον Ζάρκο Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ - άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους και έφτασαν στο συν επτά, κάνοντας το 9-2 με όπλο τους το μπλοκ. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, έφτασαν στο 18-9. Άμυνα του Χριστοφιδέλη και ο Ανδρεάδης κάρφωσε για το 23-13. Σειρά του αρχηγού του Ολυμπιακού να καρφώσει κάνοντας το 24-14, για να τελειώσει ο ίδιος το σετ με 25-15, μετά από μπλοκ.

Νευρικό σετ και 2-1

Το πρώτο λόγο στην έναρξη του τρίτου σετ είχε ο Ολυμπιακός, που πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 3-1 και 5-3. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα ίσα με 6-6 για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκοι» και να κάνουν το 8-7. Ένα χαλάρωμα των παικτών του  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 14-11, αλλά η αντίδραση ήταν άμεση. Με τον Τερβαπότι, να χαλάει την άμυνα του Φοίνικα και με ένα σερί 4-0 το 12-15, έγινε 16-15 και ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Φοίνικας έχτισε νέα διαφορά, για να πάρει το σετ με 25-20.

Ένα βήμα μακριά από τους τελικούς

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, προηγήθηκε με 7-3, παρά τις διαδοχικές διακοπές, για βίντεο ριπλέι και είχε τον έλεγχο. Διατηρώντας το συν τέσσερα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 11-7 αρχικά και στη συνέχεια διεύρυναν τη διαφορά στους οκτώ για το 20-12. Με πλασέ ο Σμιτ διαμόρφωσε το 22-16, ο Πετρέας σταμάτησε με μπλοκ τον αντίπαλο του για το 23-16 και ο Χριστοφιδέλης έδωσε το ματς μπολ στον Ολυμπιακό. Το σετ (25-18) και ο αγώνας τελείωσαν με λάθος σερβίς του Φοίνικα. Ασταμάτητος ο Καναδός διαγώνιος, Γκάβιν Σμιτ τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και ακολούθησαν Πετρέας και Ράουβερντικ με 13 και 12 αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών και πλέον συγκεντρώνεται στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου την Παρασκευή (19/4, 18:00), αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4, που θα διεξαχθεί στην Ιεράπετρα της Κρήτης.

Τα σετ: 3-1 σε 1:56, 29-27 (34'), 25-15 (24'), 20-25 (29'), 25-18 (29')

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 29-27

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-15

3ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

Ολυμπιακός /(Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 13 (8/13 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 23 (19/38 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ράουβερντικ 12 (9/19 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ., 29% αρ.), Στεφάνου -λ (58% υπ., 35% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης 9 (7/16 επ., 2 άσσοι), Ζουπάνης 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ),

Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11 (4/12 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 19 (18/38 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Λεσκόφ, Βουλκίδης 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ., 30% αρ.), Βελούδης -λ (52% υπ., 42% αρ.), Άνταμ, Κιόσης, Μήλης

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr: «Το ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι διαφορετικό σήμερα. Η Σύρος έπαιξε καλύτερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών μου. Είμαι χαρούμενος για τον Χριστοφιδέλη για το πως έπαιξε και βοήθησε την ομάδα σήμερα. Όλη η αντίδραση των παικτών, με δυο απουσίες, ήταν πολύ σημαντική, αντέδρασαν σωστά και πίστεψαν στη νίκη στις κρίσιμες στιγμές του ματς».

Ο Ανδρέας Ανδρεάδης ανέφερε από την πλευρά του: «Σίγουρα περιμέναμε τη Σύρο, πιο δυνατή από το πρώτο παιχνίδι. Μας αιφνιδίασε στο πρώτο σετ αλλά ο Ολυμπιακός έχει μέταλλο, έχει ψυχή, γύρισε το σετ, το κατέκτησε, έπαιξε καλά στη συνέχεια και πήρε τη νίκη. Χαλαρώσαμε λίγο στο τρίτο σετ αλλά στο τέταρτο σετ δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης στο Φοίνικα, όπως φάνηκε και από τη διαφορά και πήραμε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έχει βάθος πάγκου, μπορεί οποιοσδήποτε παίκτης να παίξει στην βασική εξάδα, το δείξαμε αυτό σήμερα και στόχος μας τώρα είναι ο ημιτελικός με τον ΠΑΟΚ, την Παρασκευή».