.
.
«Αιώνιος» Κυπελλούχος, το 9ο σερί έπιασε Λιμάνι!

Σάμος 2011, Πρέβεζα 2012, Σαντορίνη 2013, Πύλος 2014, Αγρίνιο 2015, Χίος 2016, Γλυφάδα 2017, Σαντορίνη 2018 και από φέτος… Σέρρες 2019. Αυτό είναι το «δρομολόγιο» της «ερυθρόλευκης» κυριαρχίας στο θεσμό του Κυπέλλου το οποίο κατέληξε στον Πειραιά για 9η διαδοχική χρονιά. Ο πολυνίκης Ολυμπιακός έχοντας τη συμπαράσταση 50 οπαδών του από τη Βόρεια Ελλάδα, έφτασε πανηγυρικά στην κατάκτηση του 9ου σερί Κυπέλλου, τρέχοντας ένα ασύλληπτο ρεκόρ επιτυχιών και διεύρυνε την απόλυτη κυριαρχία του στην Ελλάδα, αφού επικράτησε με 3-1 σετ (25-16,23-25, 25-19, 25-17) του Α.Ο. Θήρας στον τελικό του Final 4 που ολοκληρώθηκε στις Σέρρες.

Έφτασε τους 15 εγχώριους τίτλους!

Έτσι ο 15ος εγχώριος τίτλος (9 σερί Κύπελλα και 6 σερί πρωταθλήματα) του τμήματος Βόλεϊ Γυναικών, 13ος συνεχόμενος (σε όλες τις διοργανώσεις εντός Ελλάδας) και 16ος (μαζί με το ευρωπαϊκό), έπιασε Λιμάνι σε ένα τελικό όπου ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του, παρά την δεδομένη απουσία της Χίπε και τον τραυματισμό της Κατερίνας Γιώτα που αποχώρησε στα μέσα του 2ου σετ. Η αρχηγός του Στέλλα Χριστοδούλου, που έφτασε τα 8 Κύπελλα με τον Ολυμπιακό και έπιασε κορυφή, αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης.

Κυριάρχησε στο πρώτο σετ!

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα μέχρι το 4-3 και τη Σαντορινή να προσπερνάει για πρώτη φορά με 4-5. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» με ένα 3-0 σερί έφτασαν στο 7-5. Με μπλοκ της Έμοντς το +2 διατηρήθηκε και με επίθεση της Βλαχάκη ο Θρύλος απέκτησε για πρώτη φορά τον «αέρα» του +3 φτάνοντας στο 9-6 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ακολούθησε το 10-6 ύστερα από λάθος επίθεση του Α.Ο. Θήρας στο σημείο που ο τεχνικός της τυπικά φιλοξενούμενης ομάδας κάλεσε τάιμ άουτ. Ύστερα από εξαιρετική επίθεση στην ευθεία της Λάουρα Έμοντας διαμορφώθηκε το 11-7 και με άσσο της ίδιας ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +5 για το 12-7 και με προσπάθεια της Σκοτ στο +6 για το 13-8. Το «ερυθρόλευκο» σερί του Ολυμπιακού συνέχισε η Τζίνα Λαμπρούση γράφοντας με άσσο το 14-8 για να ακολουθήσει το μπλοκ της Γιώτα για το 15-8. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχε κυριαρχήσει στο σημείο αυτό και διαχειριζόταν το υπέρ της προβάδισμα. Από επίθεση της Σαντορίνης που κατέληξε άουτ διαμορφώθηκε το 21-14, και με δυο διαδοχικές προσπάθειες της Σκοτ το 22-15, και το 23-15. Μετά από νέο λάθος της Σαντορίνης ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ και πήρε το σετ, με 25-16 ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Σκοτ.

Τραυματίστηκε η Γιώτα, ισοφάρισε η Σαντορίνη

Δυναμικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο 2ο σετ, αποκτώντας από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε γρήγορα στο 6-3, που ανάγκασε τον τεχνικό της ομάδας της Σαντορίνης να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Έμοντς διαμορφώθηκε το 7-5 αλλά στη συνέχεια ο Α.Ο. Θήρας προσπέρασε με 7-8, τρέχοντας ένα σερί 3-0. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη, ισοφάρισε άμεσα σε 8-8, και με δικό της πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Θρύλο (9-8). Ακολούθησε νέα ισοφάριση (9-9) και προβάδισμα του Α.Ο. Θήρας με 9-11 και 11-13. Στο σημείο αυτό με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Σκοτ, και μπλοκ της Γιώτα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13, με τη Σαντορίνη να φτάνει στο 13-15. Ακολούθησε το 15-17 και στο σημείο αυτό τραυματίστηκε η Κατερίνα Γιώτα, η οποία αποχώρησε υποβασταζόμενη για τον πάγκο και στη συνέχεια για τα αποδυτήρια. Η Σκοτ με πάιπ νίκησε το τριπλό μπλοκ της Θήρας για να μειώσει σε 17-18 και η Νομικού με άσσο ισοφάρισε μετά από ώρα σε 18-18. Από επίθεση άουτ της Σαντορίνης ο Θρύλος διεύρυνε το σερί του από το 16-18, το οποίο μετέτρεψε σε 19-18, αποκτώντας το προβάδισμα και με νέα επίθεση της Σκοτ έφτασε στο 20-18. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζον στο σκορ (21-21), με τον Α.Ο. Θήρας να προσπερνάει με 21-22 με άσσο τις Φιλντ αλλά η Χριστοδούλου με πανέξυπνο πλασέ πάνω στο φιλέ ισοφάρισε σε 22-22. Με νέα πάι της Έμοντς ο Θρύλος πήρε ξανά το ρόλο του οδηγού, προσπερνώντας με 23-22. Οι «ερυθρόλευκες» στο σημείο αυτό δέχθηκαν δυο σερί πόντους και έμειναν πίσω στο σκορ με 23-24 και πήραν το σετ με 23-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Προηγήθηκε ξανά ο Θρύλος!

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός μετά το 3-5, που βρέθηκε πίσω στο σκορ, έτρεξε ένα 5-0 σερί και προσπέρασε με 8-5, με τον τεχνικό της Θήρας να καλεί ξανά νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε στο 6-0, με μπλοκ της Ζακχαίου η οποία έδωσε «αέρα» +4 στον Ολυμπιακό (9-5), με τη Σαντορίνη να μειώνει στη συνέχεια σε 9-6. Η Σκοτ με νέα επίθεση επανέφερε τη διαφορά αυτή για το 10-6 αλλά ο Α.Ο. Θήρας πλησίασε εκ νέου σε 10-8, μετά από μπλοκ στην Έμοντς. Η ίδια ωστόσο στην επόμενη επίθεση έγραψε το 11-8 και ύστερα από επίθεση άουτ της Σαντορίνης προέκυψε το 12-8! Στη νέα μείωση του σκορ σε 12-10 και μετά από φάση διαρκείας, η Στέλλα Χριστοδούλου σημείωσε το 13-10 και η Έμοντς με νέα επίθεση έφερε ξανά τον «αέρα» του +4 (14-10). Η ίδια παίκτρια με άσσο διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +5 πετυχαίνοντας το 16-11 και η Σκοτ τη διατήρησε σε αυτό το επίπεδο με κερδισμένο μπλοκ άουτ στο 17-12. Από νέα επίθεση της Σκοτ, η διαφορά αυξήθηκε στο +6 για το 18-12 με τον Α.Ο. Θήρας να μειώνει σε 18-14 αρχικά και σε 19-16 στη συνέχεια στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Η Σκοτ έδωσε ξανά τη λύση στο 20-16 και με διπλό μπλοκ των Ζακχαίου και Έμοντς επανήλθε η διαφορά στο +5 (21-16). Με νέα επίθεση της Έμοντς διαμορφώθηκε το 22-16 για τον Ολυμπιακό που διατηρούσε τον έλεγχο. Στη συνέχεια η Έμοντς πέτυχε το 23-17 για να μειώσει η Σαντορίνη σε 23-19. Το 24-19 προήλθε ξανά από την Έμοντς και η Βλαχάκη τελείωσε το σετ με 25-19 δίνοντας ξανά το προβάδισμα στο Θρύλο.

Το 9ο σερί Κύπελλο έπιασε Λιμάνι!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν τρεις φορές πίσω στο σκορ με -3 (0-3, 2-5, 3-6), για να ισοφαρίσoυν για πρώτη φορά στο 8-8 μετά από άσσο της Βλαχάκη και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο σετ στο 11-10 με την Έμοντς. Ακολούθησε το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Σκοτ (12-10) και ο άσσος της Λαμπρούση για το +3 στο 13-10 και το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε στο 5-0 (από το 9-10) για το 14-10 μετά από πρώτο χρόνο της Ζακχαίου. Ύστερα από φάση διαρκείας ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο 6-0 το σερί του πετυχαίνοντας το 15-10 με τη Βλαχάκη και στο 7-0 με άσσο της Λαμπρούση για το +6 (16-10). Ο Α.Ο. Θήρας μετά από ώρα πήρε πόντο μειώνοντας σε 16-11, αλλά η Σκοτ απάντησε άμεσα για το 17-11 και η Ζακχαίου με πρώτο χρόνο «έγραψε» το 18-11. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα, μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση και έφτασε πανηγυρικά στο 25-17 με την Σκοτ, για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ. Κάπως έτσι το 9ο σερί Κύπελλο έπιασε Λιμάνι μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού των Σερρών.

Τα σετ:  3-1,25-16 (23’), 23-25 (32’), 25-19 (25’)

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-16

2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-10, 23-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19

4ο σετ: 6-8, 16-10, 21-13, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/31 επ., 1 άσσος), Γιώτα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 21 (17/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Λαμπρούση 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντ 22 (22/38 επ., 21% υπ.), Χριστοδούλου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 40% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Νομικού.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Εμμανουηλίδου 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Μερτέκη 16 (13/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ.), Πίλεπιτς 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Φιλντ 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρμπατς / Αρτακιανού (λ, 45% υπ.), Καραφουλίδου (0/4 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Παναγιωτίδου.