.
.
Πρώτος και καλύτερος ο Θρύλος!

Το «ερυθρόλευκο» χρώμα που κυριαρχούσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας της  σεζόν είναι αυτό που παρέμεινε  μέχρι το φινάλε του φετινού «μαραθωνίου». Ο Θρύλος νίκησε με χαρακτηριστική άνεση και το ευρύ 31-16, τον Άρη Νίκαιας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο. Έτσι με απολογισμό 20 νικών σε 22 αγώνες oι πρωταθλητές τερματίζουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 41 βαθμούς και έχοντας κατακτήσει ήδη το Κύπελλο στρέφουν την προσοχή τους στα επερχόμενα πλέι οφ.

Προβάδισμα με +9 στο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-5 στα 7:30 και στη συνέχεια τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 5-5 στα 12:30. Στο σημείο αυτό οι Πειραιώτες απάντησαν με τρία διαδοχικά τέρματα των Λέμος (13:04), Τζηρά (14:12) και Ρέινα (15:40), αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα το οποίο αύξησαν και για να φτάσουν στο 11-6 με τον Κόντη στη συμπλήρωση του 20λεπτου. Με τέρμα του Ρέινα στα 22:34, ο Θρύλος διεύρυνε στο +6 το προβάδισμά του για το 13-7 στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Από το 11-7 οι Πειραιώτες με ένα 5-0 σερί έφτασαν στο 16-7 το οποίο έγραψε ο Κανδύλας στα 29:10 και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Χωρίς «φρένο» έφτασε στην τελική επικράτηση!

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Θρύλο να τρέχει ένα επιμέρους 5-2 μέχρι τα 36:40 και να φτάνει το σκορ στο 21-9, εκτοξεύοντας το υπέρ του προβάδισμα στο +12.  Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα τη διαφορά και έφτασε με ευκολία στην επικράτηση με το τελικό 16-31, πανηγυρίζοντας την εξασφάλιση της πρωτιάς!

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-11, 7-14, 7-16 (ημχ.), 9-18, 11-21, 12-23, 13-25, 14-28, 16-31

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 2, Αθανασίου 1, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 4, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 3, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 3, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 3, Τσίλης.

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-1/3

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε στο οlympiacos «Κερδίσαμε δικαιωματικά την κορυφή με βάση την πορεία μας σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος. Τα παιδιά αντιμετώπισαν με σοβαρότητα το παιχνίδι προσπαθώντας να κρατήσουμε πολύ υψηλά το ρυθμό. Το πλεονέκτημα έδρας από μόνο του δεν λέει κάτι αφού θα πρέπει να δουλέψουμε πολύ στη διακοπή έχοντας και πολλές απουσίες λόγω Εθνικής, ώστε να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε ό,τι κερδίσαμε όλη τη χρονιά με κόπο».