.
.
Έφυγε με τη νίκη από τη Νάξο

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις έδωσε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-20, 25-19), του Πανναξιακού στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague, που διεξήχθη στο ΔΑΚ Νάξου. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και απόλυτα συγκεντρωμένες, πίεσαν από το σερβίς, είχαν υψηλό αγωνιστικό ρυθμό και πρόσθεσαν μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό τους. Οι νταμπλούχες Ελλάδας συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα το πρωταθλήματος όντας μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Γιώτα, Λαμπρούση, Βλαχάκη, Χριστοδούλου, Έμοντς, Χούντ και στη θέση λίμπερο την Κονόμη. Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο στην αρχή με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 8-7. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν την απόδοση τους και πιέζοντας από το σερβίς προηγήθηκαν με 16-12, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ (25-18), κάνοντας το 1-0 στον αγώνα. Στο δεύτερο σετ οι νταμπλούχες Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πήραν προβάδισμα από την αρχή με 8-6 και 16-11 και κατέκτησαν το σετ με 25-20. Η ανωτερότητα των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν αδιαμφισβήτητη και με εξαιρετική απόδοση στην άμυνα έφτασαν στο 3-0 παίρνοντας και το τρίτο σετ με 25-19. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 18 πόντους και την ακολούθησε η Χούντ με 17.

Τα σετ: 0-3 σε 1:17, 19-25 (24'), 20-25 (25'), 19-25 (28')

1ο σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 19-25

Πανναξιακός (Νίκος Κωστακόπουλος): Ρέιντ 10 (6/22 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 28% υπ., 22% αρ.), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 11 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσομπανίδου 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Φρανσιέλ 4 (4/24 επ., 45% υπ., 26% αρ.), Κακουράτου -λ (73% υπ., 36% αρ.) / Πατεράκη, Λάβδα,

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (3 μπλοκ, 1 άσσος), Βλαχάκη 18 (16/36 επ., 2 άσσοι), Χρισοδούλου 7 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Έμοντς 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ), 41% υπ., 33% αρ.), Χούντ 17 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 30% αρ., 10% αρ.), Κονόμη -λ (50% υπ., 38% αρ.) / Κοκκινάκη -λ, Νομικού, Ζακχαίου 2 (2 μπλοκ),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα πολύ καλό και δυνατό παιχνίδι. Πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση και πήραμε την καθαρή νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Η απόδοση μας σε σερβίς και άμυνα ήταν πάρα πολύ καλή και μας οδήγησαν στη νίκη. Συνεχίζουμε το ίδιο δυνατά»