.
.
Θρύλος πρόκρισης και στη Νεάπολη!

Ο Θρύλος  πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε βάρος του ΠΑΟΚ στην ημιτελική φάση και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα δώσει το παρών για δεύτερη διαδοχική χρονιά και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του, απέναντι  στην ΑΕΚ. Οι Πειραιώτες μετά το άνετο, 32-24 στον 1ο ημιτελικό στο Ρέντη, «άλωσαν» και τη Νεάπολη επικρατώντας ξανά με ευκολία των Θεσσαλονικέων . Το τελικό 27-23, υπέρ του Θρύλου  αποτυπώνει τη δίκαιη επικράτηση των Πειραιωτών στο Κλειστό της Νεάπολης, οι οποίοι παρουσίασαν σημάδια ανωτερότητας και στους δυο ημιτελικούς με αντίπαλο την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ιγκόρ Άρσιτς ο οποίος αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Γιώργος Ζαραβίνας ξεκούρασε τον αρχηγό Κωνσταντίνο Τσιλιμπάρη. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το ματς, έχοντας το προβάδισμα και την υπεροχή.

Το έλεγξε από την αρχή μέχρι το τέλος!

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τέρμα του Σανίκη και με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου αύξησε το προβάδισμά του στο 3-1, με τους Τσίλη και Ρέινα να βρίσκουν επίσης το δρόμο προς τα δίχτυα ενώ στο διάστημα αυτό ο Άρσιτς είχε επέμβει σωτήρια σε τρεις περιπτώσεις που χρειάστηκε.  Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 10ο λεπτό (3-4), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά με τον Παλάσκα (10:33) σε 4-4. Δυο λεπτά μετά ο Αραπακόπουλος έβαλε και πάλι τον Θρύλο στη θέση του οδηγού και ο Τζηράς (13:00) στην κόντρα, αύξησε ξανά στο +2 το προβάδισμα για το 4-6. Με τη συμπλήρωση του 15λεπτου, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν εκ νέου σε 6-6 με δυο διαδοχικά τέρματα των Αραμπατζή και Παλάσκα, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τους Τσίλη και Τζηρά για να φτάσει στο 6-8 (17:10). Από το τρίτο γκολ του Τζηρά στο 20’ ο Θρύλος αύξησε στο +3 το υπέρ του προβάδισμα (6-9), αλλά στα επόμενα τέσσερα λεπτά, δέχθηκε ένα 3-0 σερί, με το οποίο ισοφάρισαν σε 9-9 οι γηπεδούχοι. Ο Ρέινα στο 25’ με το τρίτο προσωπικό του γκολ επανέφερε το προβάδισμα για το 9-10, με τον Κωστακίδη να ισοφαρίζει ξανά σε 10-10.  Και πάλι όμως η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήταν άμεση και δόθηκε δια… χειρός Καραμπουρνιώτη, ο οποίος «έγραψε» το 10-11 (26:50). Ο Αραμπατζής ισοφάρισε ξανά, όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με τον  Λέμος για το 11-12 (27:50) και με το 4ο γκολ του Ρέινα έφτασε στο 11-13 για να κλείσει το ημίχρονο με 12-13.

Με δυο διαδοχικά τέρματα του Άγγελου Τσίλη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, για το 12-15. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 2-7 μέχρι το 40’, χάρη στο οποίο αύξησαν το υπέρ τους σκορ στο 14-20. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 27-23 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-6, 6-8, 9-9, 12-13 (ημχ),13-17, 15-20, 16-21, 18-21, 19-22, 23-27

Ολυμπιακός ΣΦΠ / «Όμιλος Ξυνή» ( Γιώργος Ζαραβίνας): Λέμος 5, Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Ρέινα 8, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 1, Τσίλης 5, Κόντης.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 9, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης, Κοκκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης, Νικολαϊδης, Κωστακίδης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιεούα, Κυπραίος, Γιαννακίδης, Γιόσμου 2.

Δίλεπτα: 4-4. Κόκκινες: Κυπραίος (53:34 – τρία δίλεπτα) – Τζηράς. Πέναλτι 2/3- 2/4

O προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Χάναμε το ρυθμό στην πορεία του αγώνα από τις πολλές αλλαγές προσπαθώντας να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε παιδιά που δεν είχαν αρκετό μέχρι στιγμής. Τη διαφορά στο σημερινό παιχνίδι την έκανε ο τερματοφύλακας. Είναι καλό που κερδίσαμε μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από τη συνολική εικόνα της ομάδας. Πρέπει να βελτιωθούμε».

Ίγκορ Άρσιτς: «Το παιχνίδι ήταν σκληρό , το περιμέναμε έτσι γιατί ο ΠΑΟΚ  είναι πολύ σκληρή ομάδα και παίζει καλύτερα στην έδρα του. Ήρθαμε εδώ για τη νίκη πρόκριση και τα καταφέραμε. Το αποτέλεσμα αυτό ήταν η μόνη μας επιλογή. Είμαι χαρούμενος με την εμφάνισή μου και θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα γιατί χωρίς τη συνολική προσπάθεια δεν έρχεται καμία ατομική διάκριση».