.
.
Η καταμέτρηση ξεκίνησε με το 20ό Κύπελλο!

Το… υπ’ αριθμόν 20, Κύπελλο της ιστορίας του, πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Θρύλος της ελληνικής υδατοσφαίρισης, που επικράτησε με 6-4 της Βουλιαγμένης στον μεγάλο τελικό του Final Four που ολοκληρώθηκε στο Καρπενήσι.  Ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός, στην 27η παρουσία του στον τελικό της διοργάνωσης, πρόσθεσε ένα ακόμα Κύπελλο στην πλούσια τροπαιοθήκη του που αριθμεί πλέον 58 τίτλους και συγκεκριμένα 32 πρωταθλήματα, 20 Κύπελλα Ελλάδας, 2 Τσάμπιονς Λιγκ, 1 Σούπερ Καπ Ευρώπης και 3 Σούπερ Καπ Ελλάδας! Έτσι ξεκίνησε η καταμέτρηση των τίτλων για το 2019, με το 1ο από τα 7 Κύπελλα των ομαδικών τμημάτων να πιάνει Λιμάνι. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μετά το Σούπερ Καπ που κατέκτησαν τον Οκτώβριο, διεύρυναν την κυριαρχία τους στο συγκεκριμένο θεσμό αφού με τα 20 Κύπελλα που έφτασαν, απέχουν 8 κατακτήσεις από το δεύτερο Εθνικό που ακολουθεί με 12 (στην 3η θέση η Βουλιαγμένη με 4).

Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο

Κατά τα λοιπά στο σημερινό τελικό, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά και ακολουθούσε στο σκορ. Η τυπικά γηπεδούχος Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Καλογερόπουλου (04:36) και Μπάσιτς (03:46), με τον Μουρίκη να μειώνει σε 2-1 στον παίκτη παραπάνω (03:07). Στο γκολ του Τίγκα που ακολούθησε (02:28), απάντησε ο Γενηδουνιάς ο οποίος με εύστοχο πέναλτι, που κέρδισε ο Φουντούλης από τον Μπούχα, διαμόρφωσε το 3-2, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.  Στο 2ο οκτάλεπτο, το 0-0, σημάδεψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων, με αποτέλεσμα να παραμείνει το σκορ στα 8 λεπτά που ακολούθησαν.

Ισοφάριση με Μυλωνάκη

Η ίδια εικόνα, επικράτησε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τις δυο ομάδες να μένουν χωρίς γκολ για 12 περίπου λεπτά. Τότε ο Μανώλης Μυλωνάκης με τρομερό σουτ από την περιφέρεια, έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά, 3:25, πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κρατήσει ανέπαφη την εστία τους για δυο οκτάλεπτα, αλλά δεν έβρισκαν τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση, όπου είχαν κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω. Έτσι παρέμεινε το 3-3, μέχρι την ολοκλήρωση του 3ου οκταλέπτου.

Το γύρισε και το έφερε στον Πειραιά!

Ο Θρύλος μπήκε στην τελευταία περίοδο, αποφασισμένος και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 06:44, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γενηδουνιά ο οποίος έγραψε στην κόντρα το 3-4, συνεχίζοντας το 3-0 σερί του Ολυμπιακού, από το 3-1, με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει στο 1ο οκτάλεπτο. Μετά από 2,5 περίπου οκτάλεπτα, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν γκολ, με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 4-4, με τον Γκιουβέτση (03:53). Η απάντηση των Πειραιωτών, ήταν άμεση και με ψιλοκρεμαστό σουτ του Αλέξανδρου Γούνα στον παίκτη παραπάνω, ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 4-5 (03:07). O ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι, 1:34 πριν τη λήξη το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 4-6, και με τον «αέρα» των δυο τερμάτων ο Θρύλος απέκτησε σημαντικό προβάδισμα. Στο χρόνο που απέμεινε οι Πρωταθλητές Ευρώπης, υπερασπίστηκαν το σκορ αυτό και έφτασαν στη νίκη και την κατάκτηση του 20ού Κυπέλλου Ελλάδας στην ιστορία τους!

Τα οκτάλεπτα:  3-2, 0-0, 0-1, 1-3

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Καλογερόπουλος (περιφέρεια, 4:36),  2-0 Μπάσιτς (περιφέρεια, 03:46), 2-1 Μουρίκης (π/π., 03:07), 3-1 Τίγκας (π/π., 02:28), 3-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 02:17)

2ο οκτάλεπτο:

3ο οκτάλεπτο: 3-3 Μυλωνάκης (π/π., 03:25)

4ο οκτάλεπτο: 3-4 Γενηδουνιάς (κόντρα, 06:44), 4-4 Γκιουβέτσης (π/π., 03:53), 4-5 Γούνας (π/π., 03:07), 4-6 Γούνας (πέναλτι, 01:34)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος, Κάκαρης

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Σταμέλος, Γουβής, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρουβάνης, Χριστοφορίδης, Δήμου