.
.
Ημερολόγιο 2018: 13/5/2018

Συνεχίζει απτόητος την κυριαρχία του στην Ελλάδα ο Ολυμπιακός! Ο Θρύλος νίκησε και στο κατακόκκινο Κερατσίνι τον τοπικό Φάρο με σκορ  86-59 και πανηγύρισε το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και ισάριθμο νταμπλ του στην Α1 Γυναικών!

Οι «ερυθρόλευκες» παραμένουν αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις από την στιγμή της επανίδρυσης του τμήματος. Οι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα πρόσθεσαν μία ακόμα κούπα στην τροπαιοθήκη του κορυφαίου συλλόγου της χώρας, με τον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό να συνεχίζει την αυτοκρατορία του και να μην σταματάει πουθενά.

Ο Θρύλος με τον κόσμο του στο πλευρό του, παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και με την επιστροφή του από τα αποδυτήρια απλά κατατρόπωσε την ομάδα του Κερατσινίου, κατακτώντας και αυτόν τον τίτλο.

Πρώτη σκόρερ η Ιβόν Άντερσον με 27 πόντους και ακολούθησε η Εβίνα Μάλτση με 23 πόντους.

ΜΕ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι, με την Άντερσον να σκοράρει για το 2-2 στα πρώτα δύο λεπτά του ματς. Στο γκολ φάουλ της Τζόνσον απάντησε απευθείας και με τον ίδιο τρόπο η Μάζιτς για το 5-4 και με βολές «έγραψε» το 5-6. Η Μακόλι από τα πέντε μέτρα έκανε το 5-8 και στην επόμενη ακριβώς φάση πραγματοποίησε το 5-10.

Ο Φάρος από μεριά του μείωσε σε 9-10 με 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Μακόλι όμως με μία βολή έγραψε 9-11 και παρομοίως η Καλτσίδου το 11-13, για να τις ακολουθήσει η Μάλτση με τρίποντο για το 11-16. Η Άντερσον έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ διαμόρφωσε το 13-18 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Ο Θρύλος μπήκε δυνατά και στην δεύτερη περίοδο και η Μάλτση με γκολ φάουλ έπειτα από ντράιβ της  διαμόρφωσε το 13-20. Στο 6-0 σερί του Φάρου, βρέθηκε άμεση αντίδραση, η Χατζηνικολάου πέτυχε το 19-23 για να σκοράρει και πάλι η Μάλτση για το 19-25. Οι «ερυθρόλευκες» και πάλι με την Μάλτση έφτασαν τη διαφορά στους 8 (21-29), αλλά ένα 5-0 των γηπεδούχων έφερε το 26-29.

Το δίποντο της Σπυριδοπούλου ήταν η αιτία για το 26-32, το γκολ φάουλ της Άντερσον για το 27-34 και η Μάλτση με τρίποντο το 29-37. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 10 πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου με την Άντερσον (31-41), για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα του «Π. Νικολαΐδης» να δείχνει 35-43.

ΤΟ ΠΑΡΤΙ ΣΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει στο παρκέ τις Άντερσον, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Σπυριδοπούλου και Μακόλι  με την Άντερσον να δίνει αέρα 12 πόντων στον Θρύλο (35-47). Η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε και για το 39-49, η ομάδα του Κερατσινίου μείωσε σε 44-49 από τις βολές, με την Σωτηρίου να κάνει το 44-50 και την Άντερσον το 47-52. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με έξι ποντους και η Μάλτση από τις βολές πήγε το ματς στο 49-57 με 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου.  Η Μάλτση και πάλι έκανε το 51-60 και η Άντερσον με ντράιβ επανέφερε την τάξη για το 51-62 και στο τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 51-65 με γκολ φάουλ για να πάει ο Θρύλος στην τελευταία περίοδο με 14 πόντους προβάδισμα.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα έμοιαζαν ακόμα πιο εύκολα. Αντερσον και Μαλτση πρωταγωνίστησαν στις πρώτες φάσεις του τετάρτου δεκαλέπτου με το σκορ να φτάνει στο 51-71 από ντράιβ της πρώτης.

Το ματς ήταν διαδικαστικό στο τέλος, η Μάζιτς έκανε το 53-75 και στην συνέχεια το 54-77 η Χατζηνικολάου, η Μάζιτς πέτυχε το 55-79 και η Άντερσον με ένα ζευγάρι βολών το 55-81.

Το γκάζι παρέμεινε πατημένο, η Χαλιβέρα από τα 6,75μ διαμόρφωσε το 57-84 με τις παίκτριες του Κώστα Μίσσα να πανηγυρίζουν το τρίτο νταμπλ της ομαδας από την επανιδρυσή της.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 35-43, 51-71, 59-86

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης), Γκριτζά 1, Καλογήρου, Γούναρη 3, Παπαμιχαήλ 6, Μαγκλάρα 4, Καρακασίδου 2, Κεχαγιά 8, Διέλα 3, Τζόνσον 21, Ουόλκερ 15, Αλεξανδρίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 12 (5/7 διπ.,6 ριμπ.), Σταμάτη, Σπυριδοπούλου 5 (2/3 διπ., 1/2 βολ., 2 ριμπ.), Χατζηνικολάου 4 (2/2 διπ., 5 ασ., 2 κλεψ.), Κοσμά, Μάλτση 23 (3/9 διπ., 3/5 τριπ., 8/9 βολ., 1 ασ.), Μπαλτά, Χαλιβέρα 2 (1/1 διπ.), Σωτηρίου 1 (1/2 βολ.), Άντερσον 27 (11/14 διπ., 5/6 βολ., 5 ριμπ., 5 ασ., 2 κλεψ.), Μακόλι 5 (2/7 διπ., 1/2 βολ., 0/1 τριπ., 5 ριμπ., 1 κλεψ.)