.
.
Έκλεισε νικηφόρα το 2018

Συνέχεια στη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα έδωσε, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-17) της Ηλιούπολης και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2018, μια χρονιά μοναδική και ονειρική για τις Κυπελλούχες Ευρώπης. Στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με μοναδικό στόχο τη νίκη, την πέτυχαν, με την ποιότητα των παικτριών του Ολυμπιακού να είναι αυτή που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη του έφτασε τις εννιά τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα κλείνοντας το 2018 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις νταμπλούχες Ελλάδας θα είναι στις 12 Ιανουαρίου του 2019, με αντίπαλο τον ΑΟ Θήρας στο Ρέντη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Μπήκε πιο δυνατά

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν το προβάδισμα, στην αρχή του αγώνα με 8-2 και 16-11, αλλά ένα σερί 6-0 της Ηλιούπολης έφερε το σετ στο 18-20. Από λάθος της Ηλιούπολης γίνεται το 22-18 και η Κατερίνα Γιώτα με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο συν πέντε 23-18. Η Έμοντς, με έξυπνο τεχνικό χτύπημα, έδωσε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό  (24-19) και στη συνέχεια η Σάσκια Χίπε έκανε το 25-20 και το 1-0 στον αγώνα για την ομάδα του Πειραιά.

Μίλησε η ποιότητα των παικτριών

Στην έναρξη του δεύτερου σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Μετά το 5-5 ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει μια διαφορά κάνοντας το 10-7. Νέα ισοπαλία στο σετ στο 10-10 με την Ηλιούπολη στη συνέχεια να παίρνει προβάδισμα (12-10). Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε εκ νέου με 14-12. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν μέχρι το 18-16. Σε εκείνο το σημείο, με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη στη θέση του σερβίς, ο Ολυμπιακός πίεσε την άμυνα των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 21-18. Η Σάσκια Χίπε, με δυνατό καρφί, έγραψε το 22-18, όπως και το 23-18 στην αμέσως επόμενη φάση με το σερί του Ολυμπιακού να έχει φτάσει το 7-0. Η Έμοντς έφερε την ομάδα του Πειραιά, ένα πόντο μακριά από την κατάκτηση και του δεύτερου σετ (24-18), το οποίο τελείωσε η Σάσκια Χίπε για το 25-20.

3-0 και κλείνει το 2018 στην κορυφή

Στο τρίτο σετ η Ηλιούπολη αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 6-3. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν και με ένα σερί 12-0 έκαναν το 15-6, μετατρέποντας το σετ σε παράσταση για ένα ρόλο, μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (20-13) διατηρώντας τον έλεγχο του σετ. Η Έμοντς ήταν αυτή που έκανε το 22-16, όπως και το 23-16 στην αμέσως επόμενη φάση. Η Κατερίνα Ζακχαίου με άσσο, έφερε τον Ολυμπιακό ένα πόντο μακριά από τη νίκη (24-16), η οποία ήρθε από λάθος της Ηλιούπολης με το οποίο διαμορφώθηκε το 25-17 και το 3-0 στον αγώνα. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Χίπε με 16 πόντους και ακολούθησαν η Έμοντς με 14 και η Βλαχάκη με 13 εκ των οποίων μάλιστα οι 6 με άσσο.

Τα σετ: 0-3 σε 1:05, 20-25 (22'), 20-25 (22'), 17-25 (21')

1ο σετ: 2-8, 11-16, 18-21, 20-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 18-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 7-16, 15-21, 17-25

Ηλιούπολη (Γιάννης Παγανέλης): Σπανού 2 (2/9 επ.), Γιώτα Α. 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παππά 5 (5/19 επ.), Μαλουσσάρη 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 3 (1/1 επ., 2 άασοι), Παγανέλη 1 (1/2 επ.), Ποτοκάρ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κομλένοβιτς -λ (25% υπ., 9% αρ.) / Φωκιανού 8 (5/23 επ., 3 άσσοι, 31% υπ., 31% αρ.),  Καλαφατάκη 3 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 18% υπ.), Σταυροπούλου

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 13 (7/17 επ., 6 άσσοι, 13% υπ., 13% αρ.), Χριστοδούλου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 15/34 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Έμοντς 14 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 27% υπ., 18& αρ.), Κοκκινάκη -λ (35% υπ., 22% αρ.), / Κωνσταντινίδου Λ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Νικολογιάννη,

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Δεν ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια μας. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς της νίκης και τελειώνουμε τη χρονιά στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Θα συνεχίζουμε για μερικές μέρες τη δουλειά, στη συνέχεια θα ξεκουραστούμε λίγο και θα επιστρέψουμε σε δυνατούς ρυθμούς καθώς με η νέα χρονιά έχουμε δυο πολύ σημαντικά και δύσκολα παιχνίδια κόντρα στη Σαντορίνη και τον Άρη».