.
.
Διεύρυνε το αήττητο του

Την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα, διεύρυνε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-«Ομίλου Ξυνή», που επικράτησε, εκτός έδρας, με 32-28 της Δράμας 86, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι», έκαναν το «5Χ5» στο πρωτάθλημα, στη αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Δράμας. Οι Πειραιώτες, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και με άνεση έφτασαν στο τελικό 32-28.

Ισορροπημένο ξεκίνημα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα, με συνεχείς ισοπαλίες να σημειώνονται (2-2 και 4-4). Λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός, με τον Δημήτρη Τζηρά να φτάνει τα τέσσερα τέρματα, προηγήθηκε με 8-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-6 αλλά με δυο συνεχόμενα τέρματα από τον Μπούμπαλο, οι «ερυθρόλευκοι» επανέφεραν τη διαφορά στο συν τρία (10-7 στο 18').  Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 15-15.

Πάτησε το γκάζι και «5Χ5»

Με την έναρξη του δεύτερου μισού της αναμέτρησης, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, έτρεξαν ένα μικρό σερί 3-0, με τους Τσίλη (2) και Τζηρά, για να ανακτήσουν το προβάδισμα των τριών γκολ (18-15). Η ομάδα της Δράμας, ροκάνισε τη διαφορά κάνοντας το 21-20, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα κάνοντας το 23-20 με τους Σανίκη και Λέμος. Ο Δημήτρης Τζηράς, ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ, κάνοντας το 24-20. Το σερί των Πειραιωτών έφτασε το 7-0, για το 27-20 στο 48:20, δίνοντας σαφές προβάδισμα στον Ολυμπιακό, δέκα σχεδόν λεπτά, πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με το τελικό 32-28, ο Ολυμπιακός έκανε το «5Χ5», στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας το αήττητο του.

ΔΡΑΜΑ 1986- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 28-32

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6, 6-8, 9-11, 12-13, 15-15 (ημχ.), 15-18, 18-21, 20-23, 21-27, 24-29, 28-32

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Χαϊτίδης 2, Κουρτίδης,Τουνγκελίδης 10, Ντράσκιτς 8, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 3, Φραγκούλης 1, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης 2, Στρατηγέλης, Ιακωβίδης, Κρανιώτης, Τσελεμπώνης, Σινα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 5, Ρέινα, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 4, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 6.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά και από την διαχείριση του παιχνιδιού. Δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά, δοκιμάσαμε κάποιους μικρότερους σε ηλικία αθλητές και προφυλάξαμε κάποιους άλλους. Από όλα τα παιχνίδια πρέπει να κερδίζουμε κάτι και συνεχίζουμε βήμα-βήμα για τον επόμενο αγώνα»