.
.
Καρδιά πρωταθλητή… και προβάδισμα για το 4ο σερί!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών Επιτραπέζιας αντισφαίρισης καθώς επικράτησε με 4-3 σετ της ΑΕΚ και απέκτησε το προβάδισμα για την κατάκτηση του 4ου σερί πρωταθλήματος (5ου σε 6 χρόνια) και 15ου συνολικά! Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, που διήρκησε περισσότερες από 4 ώρες, ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Σγουρόπουλο, επέδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-2, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στη σπουδαία νίκη με 4-3. Mάλιστα στο 6ο σετ, και ενώ ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στα σετ με 3-2, Τάσος Ρηνιώτης ανέτρεψε το εις βάρος του 2-0 στον αγώνα με τον Σάφερ, επικράτησε με 3-2 και ισοφάρισε σε 3-3, στέλνοντας το ματς στο διπλό. Εκεί οι Πειραιώτες με τον Ρηνιώτη και τον Άρβιντσον ανέτρεψαν ξανά το 1-0 με το οποίο προηγήθηκε η ΑΕΚ, έφτασαν στο 3-1 και χάρισαν την πολύτιμη νίκη με 4-3 σετ στον Θρύλο. Είχε προηγηθεί το πρωί η άνετη επικράτηση με 4-0 κόντρα στον Ίφιτο Πατρών ενώ το πρόγραμμα του αγωνιστικού διημέρου ολοκληρώνεται την Κυριακή στις 10:00 το πρωί κόντρα στον Παναθηναϊκό όπου στόχος είναι η 6η νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα!

Προηγήθηκε με Μέντεζ αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ χάρη στη νίκη με 3-1 του Μέντεζ επί του Κοσίμπα. Στο δεύτερο σετ, ο Σουηδός Άρβιντσον ηττήθηκε με 3-1 από τον Σάφερ, χάνοντας δυο σετ ενώ είχε το προβάδισμα και ακολούθησε το 3-0 του Ομπέσλο σε βάρος του Ρηνιώτη. Το 2-1 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» ήταν γεγονός αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ με τον Άρβιντσον. Ακολούθησε το νέο προβάδισμα με 3-2 της ΑΕΚ η οποία απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα.

Ψυχάρες!

Οι πρωταθλητές όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και παρότι το 6ο σετ δεν ξεκίνησε ιδανικά αφού ο Τάσος Ρηνιώτης βρέθηκε να χάνει με 2-0, δεν το έβαλαν κάτω. Ο αρχηγός του Θρύλου με τεράστια ψυχικά ήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Σάφερ και ισοφάρισε σε 3-3. Στο τελευταίο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν εκ νέου την κατάσταση και έφτασαν στην επικράτηση με 3-1 σετ, πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της διεκδίκησης του τίτλου.

Η εξέλιξη του αγώνα με την ΑΕΚ

Κοσίμπα-Μέντεζ: 1-3 (12-14, 13-11, 7-11, 10-12)

Σάφερ-Άρβιντσον: 3-1 (12-10, 10-12, 11-7, 11-3)

Ομπέσλο-Ρηνιώτης: 3-0 (11-8, 11-4, 11-8)

Κοσίμπα-Άρβιντσον: 1-3 (11-6, 10-12, 9-11, 7-11)

Ομπέσλο-Μέντεζ: 3-0 (11-4, 11-9, 11-5)

Σάφερ-Ρηνιώτης: 2-3 (11-5, 11-9, 11-13, 4-11, 10-12)

Σάφερ/Κοσίμπα-Ρηνιώτης/Άρβιντσον: 1-3 (11-9, 6-11, 9-11, 9-11)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Χριστοφοράκης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Όλα μας πήγαν ανάποδα στο σημερινό ματς και μας επηρέασε η απουσία του Σγουρόπουλου. Πιέστηκε λίγο παραπάνω ο Τάσος και ο Άρβιντοσν ήταν λίγο ανέτοιμος στην αρχή όμως στη συνέχεια έδειξε την κλάση του. Στο διπλό ήταν καθοριστικός παράγοντας ο Σουηδός ενώ ο Τάσος που δεν ήταν στην καλύτερη του μέρα, είχε τεράστια συμβολή αφού γύρισε παιχνίδι από 2-0.  Εκεί μίλησε η ψυχή του αρχηγού μας. Σίγουρα με τη νίκη αυτή αποκτήσαμε σημαντικό προβάδισμα για τη διεκδίκηση του τίτλου γιατί στο δεύτερο γύρο θα είμαστε πλήρεις και η ΑΕΚ θα έχει την πίεση. Φυσικά πρέπει να κερδίσουμε και τον Παναθηναϊκό την Κυριακή».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Τάσος Ρηνιώτης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Τέλος καλό όλα καλά! Κάναμε μια πολύ καλή ομαδική δουλειά και προσπάθεια. Κερδίσαμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα με τρεις νίκες ατομικές και μια του διπλού. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για το αποτέλεσμα. Προσωπικά από τον εαυτό μου δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά το ομαδικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Τώρα πρέπει να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό. Είμαστε το φαβορί και θέλουμε τη νίκη για να πάρουμε απόσταση από τους αντιπάλους μας  Ευχαριστούμε τον κόσμο πάρα πολύ που για μια ακόμα φορά ήταν δίπλα μας με κόσμια συμπεριφορά και εκείνος μας κράτησε στο ματς και μας ώθησε στη νίκη».