.
.
«Ντούμπλαρε» τις νίκες!

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, διπλασίασε τις νίκες της σε βάρος της ομάδας της Turkish Airlines επικρατώντας με 3-1 σετ στο δεύτερο φιλικό που διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής στο Ρέντη. Μετά τη νίκη με 3-0 την Πέμπτη, οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς την Σάσκια Χίπε η οποία προφυλάχθηκε, πρόσθεσαν μια ακόμα νίκη απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο τον οποίο θα αντιμετωπίσουν το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο δυο ακόμα φορές στην Τουρκία.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε το πρώτο σετ σε 21΄ λεπτά με 25-19, έχοντας ως πρώτες σκόρερ στο διάστημα αυτό της Λάουρα Έμοντς και Κατερίνα Γιώτα που σημείωσαν αμφότερες από 5 πόντους. Οι πόντοι της Γερμανίδας ακραίας προήλθαν από 4/7 επιθέσεις και ένα μπλοκ και της Ελληνίδας κεντρικής από 4/5 επιθέσεις και 1 μπλοκ. Ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Άλισον Μέιφιλντ και Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 4 εκατέρωθεν.

Πρώτο χαμένο σετ και 1-1…

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και πήγαιναν πόντο μέχρι το 19-19. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» δέχτηκαν ένα 3-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 19-22 και στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 20-24. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με 4-0 ένα σερί μείωσε  στον πόντο (23-24), αλλά το σετ κατέληξε με 23-25 στην Τούρκικη ομάδα η οποία ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που έχασαν οι «ερυθρόλευκες» μετά από 4 κερδισμένα κόντρα στην Turkish Airlines.

Πήρε ξανά τον έλεγχο!

Δυνατά ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ τρέχοντας ένα επιμέρους 6-2, αλλά οι φιλοξενούμενες μείωσαν στη συνέχεια σε 6-5. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και αύξησαν εκ νέου το προβάδισμα φτάνοντας στο 12-6 μετά από μια φάση μεγάλης διάρκειας και πανέξυπνο πόντο της Στέλλας Χριστοδούλου. Ακολούθησε η εκ νέου μείωση του σκορ σε 15-14, με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 15-15 και να παίρνουν το προβάδισμα μετά από ώρα με 15-16. Στη συνέχεια η τούρκικη ομάδα προηγήθηκε με 17-19 αλλά ο Θρύλος με ένα 6-0 σερί και (τρεις σερί άσσους) της Βλαχάκη ανέτρεψε την κατάσταση για το 23-19. Το προβάδισμα παρέμεινε στον Ολυμπιακό μέχρι το φινάλε του σετ το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-20 και τις «ερυθρόλευκες» να ανακτούν εκ νέου τον έλεγχο.

Διπλασίασε τις νίκες!

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασε στο 21-19 στη συνέχεια ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενες σε 23-23 αλλά με μπλοκ της Ζακχαίου και κερδισμένο μπλοκ άουτ της Μέιφιλιντ ο Θρύλος διαμόρφωσε στο 25-23 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ!

Τα σετ: 3-1 σε 1.34: 25-19 (21’), 23-25 (26’), 25-20 (23’), 25-23 (24’)

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-20

4ο σετ:  8-4, 16-14, 21-19, 25-23

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Μέιφιλντ 20 (18/34 επ., 2 άσσοι, 37%υπ.-30%αρ.), Βλαχάκη 9 (5/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (4/5 επ.), Ζακχαίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 17 (13/36 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Κοκκινάκη –λ (40%υπ.-40%αρ.)/Λαμπρούση 6 (4/6επ., 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 5 (4/14 επ., 1 άσσος), Μιλεντίγεβιτς (56%υπ.-56%αρ.), Κωνσταντινίδου Λ. 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ)

Turkish Airlines:  Κοσμάνοβα 11 (8/26 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος),  Σόρογλου-Τουράν 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Κιρντάρ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Νίκολιτς 17 (12/30 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ.-32%αρ.), Ζεντ 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κίλοτς 13 (8/27 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι),  Μπιλτζί-λ (46%υπ.-29%αρ.)/ Μπερίν –λ( 43% υπ.-43% αρ.), Αρσλάν 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κορ 2 (2 άσσοι)

Μέιφιλντι «Να εξελισσόμαστε κάθε μέρα ως ομάδα»

Η Άλισον Μέιφιλντι δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν δυο πολύ καλά και δυνατά φιλικά απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που προέρχεται από το δυνατό τουρκική πρωτάθλημα. Αυτές τις δυο ημέρες είδαμε το παιχνίδι μας και τι πρέπει να βελτιώσουμε. Πρέπει να δουλέψαμε πάνω σε αυτούς τους τομείς στις προπονήσεις και να εξελισσόμαστε κάθε μέρα ως ομάδα. Ήταν δυο πολύ χρήσιμες αναμετρήσεις».