.
.
Στους τελικούς ο Θρύλος, 106-64 τις Εσπερίδες!

Το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 «σφράγισε» η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο ματς της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ, οι νταμπλούχες Ελλάδας νίκησαν με 106-64 τις Εσπερίδες Καλλιθέας στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και προκρίθηκαν στους τελικούς, με... φόντο το έβδομο τους πρωτάθλημα! Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν στο ημιτελικό, πήραν μεγάλες διαφορές από τη δεύτερη περίοδο και μετά και με πρωταγωνίστριες τις Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου, με 33 (31 στο ημίχρονο) και 26 πόντους αντίστοιχα, έκαναν το 3-0 επί των Εσπερίδων (μετά το 2-0 στην κανονική διάρκεια), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην τελική φάση της Α1.

31 πόντους η Γκούσταφσον στο ημίχρονο!

Με πεντάδα Αγιούσο, Σύρρα, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου και Γκούσταφσον «μπήκε» ο Ολυμπιακός, σε ένα ματς «κλειστό» στο ξεκίνημα του. Στο 6:46, η Γκούσταφσον έφτασε τους έξι πόντους, κάνοντας το 8-5, με την Σταμολάμπρου να σκοράρει από τα 6,75μ., για το +4 (11-7), στο 4:39. Οι Εσπερίδες μείωσαν σε 11-10, η Σταμολάμπρου «έγραψε» το 15-10, στο 3:01, με την Αγιούσονα διαμορφώνει το 20-18 της πρώτης περιόδου, με μία βολή, στα 12 δευτερόλεπτα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, η Σουκ επανάφερε το +4 (24-20), με δύο διαδοχικά καλάθια (9:01, 8:29), όμως η ομάδα της Καλλιθέας, με σερί 6-0, προσπέρασε με 26-24. Με «έμμεσο τρίποντο» της Γκούσταφσον (7:19), οι νταμπλούχες Ελλάδας πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (27-26), με την Αμερικανίδα σέντερ να πετυχαίνει 14 διαδοχικούς πόντους (6:38, 5:10, 5:01, 4:30, 3:59, 3:46), για το +13 (41-26). Οι Εσπερίδες σταμάτησαν το φοβερό 17-0 της Γκούσταφσον, μειώνοντας σε 41-29, όμως η Αμερικανίδα σκόραρε ξανά, για το 43-29, τρία λεπτά πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 48-37. Εντυπωσιακή η Γκούσταφσον, με 31 πόντους, σε 13:47, στο πρώτο ημίχρονο!

Η «σκυτάλη» στη Σταμολάμπρου και +20!

Στο 6:27 της τρίτης περιόδου, η Σύρρα έκλεψε και η Σταμολάμπρου έκανε το 58-43, με την Ελληνίδα γκαρντ να «χτυπάει» δύο ακόμα φορές (5:30, 5:06), δίνοντας «αέρα» 16 πόντων (63-47) στον Θρύλο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 63-49, η Σταμολάμπρου «χτύπησε» ξανά (3:50), για το 65-49, ενώ πέτυχε και δύο βολές, για το +18 (67-49), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +20 (69-49), με νέο καλάθι της Σταμολάμπρου (2:42), με την Σταμάτη να «τελειώνει» την τρίτη περίοδο με 74-54, με τρίποντο (0:21). Στο σημείο αυτό, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 30 ασίστ στο ματς, ενώ η Σταμολάμπρου πέτυχε 19 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο!

Στο 6:15 της τελευταίας περιόδου, η Δίελα έκανε 91 τους πόντους (91-56) των νταμπλούχων Ελλάδας, με την Σύρρα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +40 (98-58), με καλάθι και φάουλ στο 3:28. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε του ματς, η Σουκ πέτυχε την «κατοστάρα» (100-58), ενώ στο 2:20, η Δίελα έκανε το +44 (102-58), με ωραίο λέι απ, με τον Θρύλο να επικρατεί, τελικά, με 106-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 48-37, 74-54, 106-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 26 (9/11διπ. 5ασ., 3κλ., 2κοψ.), Σταμάτη 10 (4ασ., 1κλ.), Αγιούσο 2 (4ρ., 8ασ., 1κλ.), Σπυριδοπούλου 4 (7ρ., 3ασ., 1κλ.), Σύρρα 3 (1ασ., 2κλ.), Γκούσταφσον 33 (13/19διπ., 8ρ. 5ασ., 1κοψ.), Νικολοπούλου (5ρ., 7ασ., 1κλ.), Δίελα 6 (3ασ.), Χουγκάζ, Γκουζέλου, Αυτζή 5 (3ασ., 4κλ.), Σουκ 17 (8/11διπ., 8ρ., 3ασ.).

Εσπερίδες Καλλιθέας (Αθανάσιος Σόφτσης): Στολίγκα 2, Τσούρντου, Γασπαράτου 4 (3ασ.), Πρίφτη 7 (9ρ., 1κλ.), Κορρέ, Μπενέκη 4, Μαργέλου 6 (3ρ.), Κασάπογλου, Χίγκινς 11 (3ασ., 4κλ.), Γούλφολκ 30 (7ρ., 2ασ., 3κλ., 1κοψ.)

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για το δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο, είχαμε κάποια αμυντικά προβλήματα, αφήσαμε τις Εσπερίδες να σκοράρουν αρκετά και εύκολα καλάθια, στην επίθεση δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερο θέμα, είχαμε αβαντάζ κάτω από το καλάθι και το εκμεταλλευτήκαμε στο 100%. Σίγουρα, πρέπει να διορθώσουμε κάποια αμυντικά κομμάτια, να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε καλύτερα το παιχνίδι. Πλέον, είμαστε στους τελικούς, επικεντρωνόμαστε εκεί, έχουμε μία βδομάδα μπροστά μας για να δουλέψουμε. Έχω πει, ότι αυτή ομάδα έχει πάρα πολλές δυνατότητες, καμιά φορά αδικεί τον εαυτό της, όμως στο κρίσιμο σημείο θα παρουσιαστούμε 100% έτοιμοι, για να πάρουμε τον τίτλο».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Είμαστε, πλέον, στην τελική ευθεία. Το πρωτάθλημα, όπως μας λέει και ο κόουτς, δεν είναι ένα σπριντ, είναι ένας μαραθώνιος, τώρα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Σήμερα, στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαμε πει να περιορίσουμε μια παίκτρια των Εσπερίδων, δυστυχώς επιτρέψαμε να έχει 21 πόντους, επομένως και η ατομική και η ομαδική μας άμυνα δεν λειτούργησε τόσο καλά. Στην επίθεση γνωρίζουμε ότι έχουμε πολλά ατού, πλουραλισμό, άτομα που μπορούν να βάλουν την μπάλα εύκολα στο καλάθι. Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώσαμε την άμυνα μας, άνοιξε η διαφορά, τρέξαμε πολύ, είναι κάτι που θέλουμε να κάνουμε, να σκοράρουμε στο τρανζίσιον. Πλέον, στρέφουν την προσοχή μας στους τελικούς και στο βασικό μας στόχο».